Növénytermesztés

Amerikából jöttem, no-till technológiát hoztam – Tanácsok a talajművelés elhagyásához (+VIDEÓ)

Agrofórum Online

Az Egyesült Államokban már régóta alkalmazzák a no-till, vagyis a talajművelést elhagyó technológiát, a tengerentúli tapasztalatok pedig a magyar termelőket is segíthetik – természetesen azokat a saját területekre szabva. Az Agrofil-SZMI Kft. ezért hívta segítségük Jim Leveric-et, a Wisconsini Egyetem Mezőgazdasági és Természeti Erőforrások Tanszékének Professor Emeritus-át, akivel a februári Agrofield Akadémia Konferencián beszélgethettem.

Miért ajánlja a Magyarországon gazdálkodóknak a no-till technológiát, a talajművelés elhagyását?

Az Egyesült Államokban már jónéhány éve alkalmazzuk ezt a módszert, és Magyarországot beutazva is sok erózió által veszélyeztetett területet láttam. Ezeknek a gazdáknak a no-till technológia nagyon sokat segítene földjeik termőrétegének megóvásában. Természetesen ahhoz, hogy később ez elterjedjen, a magyar termelőknek meg kell ismerniük a módszert, például néhány hektáron kipróbálva.

Milyen múltja van a no-till technológiának a tengerentúlon? Magyarországon egyelőre azt látom, hogy a termelők legnagyobb része kétkedve fogadja. Így volt ez az USA területén is?

Sok évvel ezelőtt az Egyesült Államokban létrehozták a Termőföld Védelmi Szolgálatot, mai nevén a Természeti Erőforrások Védelmi Szolgálatát (Natural Resources Conservation Service – NRCS). Ez az intézmény segít a gazdálkodókat, hogy megóvhassák termőföldjeiket. Olyan védelmi technológiákat kell alkalmaznunk, amelyek csökkentik a talajveszteséget. A nagy területeken véső ekét (magyarul talajlazítót), minimum- vagy no-till technológiát kell használni.

Ki irányítja a védelmi szolgálatot?

Az Amerikai Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) hozta létre és működteti ezeket az irodákat. Minden állam minden megyéjében létezik belőle egy. Azt látni kell, hogy a szolgálatnak nálunk is több évbe telt, mire közel került a farmerekhez, hogy segíthessen nekik bevezetni az új technológiákat. A gazdák először vonakodva fogadták ezeket, de aki bevezette a minimum- vagy a no-till művelést, most már magasabb hozamokról számol be.

Térjünk vissza Magyarországra. Mit javasolna azoknak a gazdálkodóknak, akik esetleg bevezetnék területeiken a minimum till vagy a no-till technológiát?

Abban az időben, amikor a Szaktanácsadó Szolgálatnál dolgoztam, az új technológiák bevezetésekor azt a módszert alkalmaztuk, hogy kiválasztottunk 3-4 olyan farmert, aki érdeklődött az új módszerek iránt, és szívesen kipróbálta volna azokat. Elmentünk ezekbe a gazdaságokba, és kisebb területeken segítettünk alkalmazni a technológiát. Ezeken a helyeken aztán szántóföldi nyílt napokat tartottunk, ahova meghívtuk a többi farmert is, akiknek bemutattuk a módszert, az eredményeket. Azt is, hogy az adott technológia milyen profitot eredményezhet a későbbiekben. Fontos azonban leszögeznem, hogy a no-till nemcsak a jelen profit miatt előnyös, hanem a jövő generációjáért is alkalmazzuk: megvédjük a talajt, és feljavítjuk azt a jövő nemzedékeinek.

Akkor tehát kísérleteket kell beállítani, megnézni, elemezni az eredményeket, majd azt bemutatni a gazdatársaknak. De felvetődik a kérdés, hogy Ön pontosan milyen kísérleteket ajánlana? Mekkora területen, milyen kultúrával kezdené Magyarországon?

Először mindenképpen olyan kultúrát választanék, ahol a gyomirtás könnyen megoldható, valamint olyan táblát, ahol nincs sok szármaradvány. De ha rendelkezésre áll a technikai háttér, és van lehetőség automata sorvezetést is alkalmazni, akkor más kultúrákban is lehet tesztelni. Mindenképpen azt ajánlom, hogy a kezdetekben a no-till terület nagysága ne haladja meg a teljes terület 10 százalékát. Ha ezeken a táblákon tényleg keményen dolgozol, hogy megvalósítsd az újítást, akkor könnyedén össze tudod hasonlítani a többi 90 százalékkal, és pontosan látható lesz, hogy milyen eredménnyel alkalmazható mindez a saját rendszeredben.

A no-till legnehezebb eleme a gyomirtás?

A gyomirtás megoldható a rendelkezésre álló technológiákkal. Az átállás legnehezebb része inkább azoknak a gépeknek a beszerzése, amelyek megfelelően beállíthatók például a szármaradványok kezelésére. Erre jó megoldás lehet, ha 2-3 gazdálkodó közösen vásárol egy 6 vagy 8 soros szemenkénti vetőgépet vagy egy gabonavetőgépet. Együtt kipróbálják a működést az említett 10 százalékon, majd növelhetik a területet 20 százalékra. Ami látható lesz, hogy az eredmények a kezdetben csökkenni fognak, később azonban a technológia felzárkózik, sőt meghaladja a hagyományos termesztési rendszerben kezelt állományokat.

Az Egyesület Államokban milyen arányban alkalmazzák a no-till technológiát?

Ez attól függ, hogy mely államokról beszélünk. Wisconsin, Minnesota és Michigan államban a no-till terület nagyjából 30-40 százalék, de a nehezebb, kötöttebb talajú területeken is főként sávművelést alkalmaznak a farmerek a termőtalaj megőrzése érdekében. Wisconsinban a farmerek majdnem 80-90 százaléka használja valamilyen arányban a no-till művelést. Észak- és Dél-Dakotában még ennél is többen. De a gazdák még nálunk is tanulják az új technológiát, azt hosszú időbe telik bevezetni.

Fotó: Lajos Mihály -Agrofil-SZMI Kft.

Ahogy minden bizonnyal Magyarországon is hosszú időt fog ez igénybe venni.

Az egyik ok, amiért a gazdák nem vezetik be gyorsabban a no-till technológiát, hogy nincsenek meg a saját gazdaságukban beállított kísérleteik, amelyek megmutatnák, hogy a rendszer valóban működőképes. El kell végezni ezeket az on-farm kísérleteket, hogy lássák, semmit nem veszítenek. Sok gazda fél, ahogy többek között én is féltem, de éppen emiatt időnként ellenőrzéseket végzek. Mindenki a maximális jövedelmet akarja kihozni a gazdaságából, ehhez viszont elengedhetetlenek az elemzések, beszéljünk bármilyen technológiáról.

*

Az interjú során felvetett kísérletek beállításában akár az Agrofil-SZMI Kft. is segítséget tud nyújtani. Jim Leveric ugyanis felkérésükre rendszeresen ellátogat majd Magyarországra, hogy tapasztalatot cserélhessen az újra nyitott, innovatív hazai termelőkkel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

A precíziós gazdálkodás veszélyei

2018. augusztus 22. 09:15

„Csak az nem hibázik, aki nem csinál semmit”. Ennek szellemében természetesen mindennek lehetnek árnyoldalai, amire célszerű odafigyelni.

Változásban a jövő

2018. szeptember 14. 06:02

A technológiai fejlődés teljesen állva hagyta az agronómiai fejlesztést. Most hiányoznak azok az input agronómiai információk. Beszélgetés Lajos Mihállyal, az Agrofil SZMI Kft. ügyvezetőjével.

Ha egyszer egy program beindul…

2018. október 20. 19:56

Vácra látogattunk, az Eurotrust Kft.-hez és Pétermann Zoltánnal beszélgettünk terveikről.

Változó mélységű talajművelés – AutoDepth

A talajművelés során a talaj fizikai tulajdonságainak megváltoztatásával elsősorban a víz- és levegőgazdálkodási jellemzők javítását célozzuk. Javulnak ezáltal a vízkapacitási jellemzők az altalaj és a művelt réteg között, növekszik a vízbefogadó képesség és az oxigénellátás, mindezek pedig összefüggésben vannak a hő- és tápanyag-gazdálkodási jellemzőkkel.