Mi pusztítja tömegesen a fenyőféléket?

Agrofórum Online

S. Csaba kérdése: Erdeifenyőfám leveleit érdekesen mozgó lárvák tömege rágja, a leveleket tövig csonkolják. A szomszédban lévő fenyőn már nincs ép levél. Mi ez a hernyó, tudok-e még tenni valamit a fámért?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az erdei fenyő nem gyakori kerti díszfa, de számos kertben látható, mivel több évtizeddel korábban nagy divat volt ezt a fenyőfajt ültetni, különösen üdülő övezetekben. Az erdei és fekete fenyő, valamint a mungó fenyő, ezek mind a Pinus nemzetségbe tartozó 2 tűs fenyőfajok, lombján károsít a Fenyőrontó darázs (Neodiprion sertifer) és a Fésűs fenyődarázs (Diprion pini). Az előbbi a veszélyesebb és a gyakoribb hazánkban. Az invazív fenyőrontó darázs az egész világon elterjedt kártevő.

Fenyőrontó darázs lárvák

A fenyőrontó darázs fenyőlevelekbe rakott tojásai telelnek, és április végén kelnek ki a károsító lárvák. Fejük feketés, testük szürkés-zöld színű, oldalukon csíkkal. Csoportosan élnek, sajátos mozgásukról biztosan felismerhetők: fejüket gyors mozdulatokkal hátra hajtják, majd ugyanolyan gyorsan felveszik eredeti egyenes testtartásukat. Fenyők leveleit, elsősorban a másodéves, tehát az előző évi leveleket károsítják. A kikelő lárvák még csak hámozgatják a leveleket, csak a bőrszövetét rágják le, később a teljes tűleveleket elfogyasztják, csupán egy kis csonk marad vissza. Gyorsan növekednek, mivel csoportosan élnek, nagy egyedszámuk esetén súlyos kárt, úgynevezett tarrágást idézhetnek elő. Bábozódás után nyár végén kikelő darazsak 6-10 mm nagyságot érik el, 2 pár hártyás szárnyuk van.

Lárvák kártétele áprilistól nyár elejéig tart, foltokban szoktak a hernyó-csoportok a fákon megjelenni. Lombrágásuk következtében legyengülnek a fák, a rágás okozta lombhiányt – enyhe fertőzés esetén – a fák nyár végére pótolni szokták/tudják.

Fenyőrontó darázs lárvája

Védekezés lehetősége: Javasolják a lárvák lerázását, a fa ütögetését, ezek hatására a lárvák többsége leveti magát. Előtte a fa koronája alatt a talajt be kell fedni fóliával, amiről a kártevők összegyűjthetők, megsemmisíthetők. Egyedi fáknál ez a megoldás elegendő lehet. Amennyiben csak egyes ágakon figyeljük meg a kártevőt, a fertőzött ág óvatos levágása és megsemmisítése is hatékony védekezés. Tömeges lárva jelenlét esetén a Bacillus thuringiensis hatóanyagú Dipel, valmint a cipermetrin (pl Cyperkill), a deltametrin (pl. Decis), az indoxikarb (pl Steward), az acetamiprid (pl Mospilan) hatóanyagú rovarölő szerek ajánlhatók. Minél fiatalabb állapotában permetezi az álhernyókat, annál biztosabb a szerek ölő hatása. Minden esetben tapadás fokozó anyagot is kell a permetléhez adagolni a levelek viaszos felszíne miatt.

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?

Milyen betegség okozza a szobai dísznövények levelének foltosodását?

2020. február 5. 12:32

H. Anikó kérdése: Szobámban a vitorlavirágomon és a flamingóvirágomon is viszonylag nagyméretű barna foltok láthatók. Ismerősöknél is láttam már hasonlókat, az árusított virágoknál is. Mi okozza ezt a betegséget?

Már támad a vértetű is

2019. július 26. 07:36

G. Krisztina kérdése: A csatolt képeket nem nálam fotóztam, de rá két hétre a saját almafámon is megtaláltam, kevésbé súlyos formában. Fehér, nedves pamacsok, szabad szemmel nem látni, mi van bennük?

Hogyan érlelhetjük be a szobában nevelt citromfa termését télen?

2020. január 16. 06:57

T. Andrea kérdése: A szobai citromfám nagyon szép gyümölcsöket hoz télen is, de általában nem érnek be. Mit tehetek azért, hogy saját citromot fogyaszthassak télen is?