Terményárak

Jó kéthetes csúcson a szójabab kurzusa

Agrofórum Online

A búza és a szójabab 0,7-0,7, a kukorica pedig 1,2 százalékkal drágult pénteken Chicagóban. Európában inkább stagnált a piac, nem történtek jelentős elmozdulások, sőt a malmi búza és a takarmánybúza ára ugyanazon az értéken hagyta el a parkettet, mint előző nap.

Egy tonna búzáért 192,12 dollárt adtak, ami 0,7 százalékos drágulásnak felel meg. A kukorica ára 1,2 százalékkal került feljebb és egy tonna 125,93 dollárt ért a nap végén. A szójabab kurzusa ugyanúgy 0,7 százalékkal ment feljebb, mint a búza, itt egy tonna termékért 312,41 dollárt adtak a kereskedők, de napközben a 314,75 dollárnak megfelelő szinten is kötöttek üzletet. Kanadában is pluszt hozott a repce, igaz csak 0,3 százalékosat. Egy tonnáért 468,6 kanadai dollárt adtak.

A szójabab ára április 23. óta nem járt ennyire magasan, a kínai vásárlások támogatták a ralit. A kukorica piacán is felmerült, hogy Peking akár teljesítheti azokat a vállalásokat, amelyekre a januárban megkötött kereskedelmi egyezményben tett ígértet. A két ország illetékesei egyébként a hírek szerint csütörtökön egyeztettek és az ázsiaiak állítólag ígéretet tettek arra, hogy az egyezményben megfogalmazottak szerint folytatják a jövőben vásárlásaikat az agrártermékek piacán.

„Erőteljes hatásokkal járhat a gabonapiaci árakra nézve, ha Donald Trump amerikai elnök kormányzatának nyomására az egyezményben foglaltaknak megfelelően vásárol majd amerikai agárpiaci termékeket az ázsiai ország” – mondta a Thomson Reuters hírügynökségnek Charlie Sernatinger, az ED&F MAN Capital Markets gabonapiaci ügyletekért felelős globális vezetője. Az elemzők általában véve azonban még meglehetősen szkeptikusak a témában.

Európában vegyesen alakultak a gabonapiaci árak. A malmi búza tonnánkénti ára maradt a 188,25 eurós szinten. Pénteken csak egy másfél eurós sávban, a 187 és 188,5 euró között folyt a kereskedés. A forgalom rendkívül alacsony volt, 7296 üzletet kötöttek. Egy kötéssel 50 tonna malmi búza cserél gazdát a párizsi árutőzsdén. A takarmánybúza kurzusa is stagnált a 153,45 euró/tonnás értéken.

A repce befektetőinek viszont árcsökkenést kellet elszenvedniük, az 1,5 eurós mínuszt követően 372,75 eurót ért egy tonna ebből az agrártermékből. A kukorica piacán viszont enyhe drágulást figyelhettek meg a kereskedők, igaz csak kis mértékűt. Egy tonna kukoricáért 165,75 eurót adtak a parkett zárásakor, ami 25 eurócentes pluszt jelentett.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Egy hihető ígéret: a Huminisz-technológia 13,9% többletet eredményezett kukorica, napraforgó és szója esetében 8 év átlagában

2019. május 31. 09:01

A Huminisz Kft. technológiájának használata 8 év átlagában kukorica, napraforgó és szója esetében 13,9 százalékos terméstöbbletet eredményezett. Ez kifejezetten magas értéknek számít, különösen, ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy a megtérülési mutató ezeknél a kultúráknál átlagosan 4-5-szörös.

Terménypiac: a kínálat szűkösnek tűnik mégis csökkentek a jegyzések

2018. szeptember 24. 15:16

Egyre jobban haladunk az őszi betakarítással, tisztul a kép, mégis fordítottan alakulnak az árak, mint azt korábban várható volt.

Összességében jó hetet zárt a gabonapiac

2020. március 30. 08:42

A kukorica drágulása mögött korrekciós tényezők álltak múlt héten, ugyanis az azt megelőző hetekben sokat vesztett értékéből a termék az üzemanyagkereslet csökkenése miatt.

Az ünnepi hangulat közben új helyzet alakult ki

2020. január 4. 10:17

Összességében az látható, hogy az év végi gazdaság-politikai események pozitív hatását erősíthetik a fundamentális tényezők is, melyek közül a legnagyobb bizonytalanság a kukorica árának emelkedésében lehet, bár ma az amerikai elemzők még a kukorica jegyzésénél is a vételt ajánlják.