Agrárközélet

Csökkenhet a német búzatermés

Agrofórum Online

A 2020-as évben Németország búzabetakarítása visszaeshet, a repce betakarítása viszont növekedhet az előzetes adatok szerint.

Ebben az esztendőben a németországi búzatermesztés 2,9 százalékkal eshet vissza éves alapon, ez 22,38 millió tonnás adatot eredményezhet – írta az ország mezőgazdasági szövetkezeti szövetsége legfrissebb betakarítási becslésében.

Ez alacsonyabb mennyiség, mint az áprilisban várt 22,73 millió tonna, a csökkenésben bekövetkező változást azzal magyarázzák, hogy a növények májusban megszenvedték a száraz időjárást, a beültetett területre vonatkozó becsléseket szintén csökkentették.

Az egyesület előrejelzése szerint a Németország 2020-as repcetermése 14,9 százalékkal növekszik a tavaly nyári különösen rossz terméshez képest, 3,24 millió tonnára emelkedhet a német adat. Ez az áprilisban becsült 3,34 millió tonnához képest mérséklődés.

A mezőgazdasági szövetkezeti szövetség szerint az elmúlt két hét csapadéka kompenzálta a szokatlanul száraz tavaszi időjárást. Néhány régióban azonban még több esőre van szükség a szakértők szerint.

Németország az Európai Unió második legnagyobb búzatermelője Franciaország után, és a legtöbbször az EU legnagyobb repcetermelője is. Emellett Európa fő étolaj és biodízel előállítójának is számítanak a németek.

A német búzatermesztés alakulása miatt a következő évben csökkenhet az ország exportfeleslege – jelentette ki az egyesület. A koronavírus-krízis ideje alatt a kenyérkészítéshez bőséges háztartási célú készletek érhetők el.

A vetésterület csökkenése és a várhatóan alacsonyabb hektáronkénti terméshozam miatt a téli árpamennyiség 4 százalékkal eshet majd vissza az év során 9,37 millió tonnára. Ezt elsősorban állati takarmányozáshoz használják fel.

A sör- és malátatermelésben használt tavaszi árpatermelés várhatóan 6,3 százalékkal 1,94 millió tonnára növekszik majd.

A kukorica termése az egyesület előrejelzése szerint 19,3 százalékkal 4,37 millió tonnára növekszik várhatóan a bevetett terület növekedése és a várható hozamnövekedés miatt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Egy szőlőfajta története - Teutonoktól a Rizling nemzedékig

2019. április 28. 06:34

A fajta népszerűségének és sikerének fenntartása érdekében a Német Borászati Intézet létrehozta a „Rizling nemzedék” elnevezésű szervezetet, amely a 35 évesnél fiatalabb gazdákat buzdítja a rizling kultúra fejlesztésére, ápolására.

Eperpiac: a jó kereslet ellensúlyozta a plusz költségeket

2020. június 23. 08:02

Idén különösen népszerűek voltak Németország déli vidékein a szedd magad eperszedések, közölte a termelők szakmai szervezete.

Aszálykár: hiába várják a gazdák a segélyt

2018. december 23. 12:28

Az ország több tartományában 25 százalékkal is csökkent a gabonatermés, mint például az északnyugati Alsó-Szászországban, ahol több mint 4 ezer támogatási kérelmet nyújtottak be.

Hiányozhatnak a mezőgazdasági idénymunkások Németországban

2020. március 19. 10:47

A német mezőgazdasági ágazatban évente mintegy 286 ezer idénymunkás dolgozik, ők elsősorban a kelet-európai országokból, főleg Lengyelországból, Ukrajnából és Romániából mennek oda.