Terményárak

A részvénypiaccal együtt emelkedtek a gabonaárak

Agrofórum Online

A búza 0,6, a kukorica 0,8, a szójabab pedig 1,8 százalékkal drágult a hétfői kereskedési szünet után Chicagóban. Európában inkább a mínuszok domináltak, de a repce kivételt jelentett.

Az amerikai kukorica határidős ügyletei és a szójabab is havi csúcsra ért, mivel a növekvő részvényárak és az energiapiacok fellendülése, valamint a gyengülő amerikai dollár jelentette piaci környezetben a vevők uralták a piacot. A gabonafélék drágulását közben visszafogta a viszonylag gyenge kereslet és a bőséges ellátással kapcsolatos aggodalom, Mindeközben az amerikai tavaszi növények ültetése jó ütemben halad.

Az esők megszakítják a kukorica és a szójabab ültetését az ország egyes középnyugati területein, ám a szezon elején tapasztalható erőteljes tempó miatt még nincsenek elmaradásban a gazdálkodók.

Vasárnapra az elemzők arra számítanak, hogy a kukorica 90 százalékát, a szójababnak pedig 69 százalékát már elöltetik az Egyesült Államokban.

„A gazdasági helyzet enyhülése és az, hogy az emberek fokozatosan visszatérnek a munkába az Egyesült Államokban új lendületet adott a piacnak” – mondta Don Roose, az iowai West Des Moines árupiaci kereskedőcég elnöke.

A szójabab árjegyzése abból merített erőt, hogy az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) bejelentette: a Kínába irányuló friss exportértékesítések, amelyet a kereskedelmi megállapodásban vállalt az ázsiai ország, meredeken emelkednek.

Európában csak a repce drágult, a másik három fontos gabonafajta kurzusa csökkent. Egy tonna repcéért 1,25 euróval adtak többet záráskor, így 375-re kapaszkodott fel a kurzus. A malmi búza ára 1,5 euróval egészen a 187,75 eurós/tonnás szintig húzódott vissza viszonylag élénk forgalom mellett. Összesen 17 191 kontraktust kötöttek, napközben egyébként egészen 186,75 euróig lenézett a kereskedés. A takarmánybúza is olcsóbb lett, a 160,4 euró/tonnás ár 1,35 eurós csökkenést követően alakult ki. A kukorica 1 euróval lett olcsóbb és 166,75 eurón hagyta el a tonnánként ár a parkettet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Amerikában csökkenés, Európában emelkedés

2020. március 19. 08:34

A kukorica ára 1 százalékkal a tonnánkénti 132,47 dollárnak megfelelő szintre, a szójababé pedig szintén 1 százalékkal a 303,5 dollár/tonnás értékre csökkent.

Jobb búzatermést várnak Ukrajnában

2020. augusztus 7. 08:19

Chicagóban a búza ára 1,4 százalékkal csökkent. A kukorica kurzusa enyhén, 0,1 százalékkal emelkedett. A szójabab 0,2, a repce pedig 0,5 százalékot vesztett értékéből az Egyesült Államokban.

Megtorpant a gabonaárak emelkedése

2019. december 19. 08:33

A szójabab ára enyhén, 0,01 százalékkal a tonnánkénti 341 dolláros szint alá csökkent, az elmúlt napok drágulásait követően, ami a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás hatásának tudható be alapvetően.

Versenyfutás az idővel – rövid távon az amerikaik a nyerők

2019. október 30. 15:38

Az árakra elsősorban az volt hatással, hogy a kínai-amerikai feszültség tovább enyhülhet és bár áttörő új hír nem volt, felmerült további 10 millió tonnás nagyságrendű kínai szójabab vétel lehetősége az USA-ból.