Növénytermesztés
Fizetett tartalom

HIKARI: Megbízhatóan védi az elért eredményeket

Sumi Agro Hungary KFt.

A napraforgó betakarítást segítő szükséges és elégséges beavatkozás az állományok desszikálása. Ez a folyamat a természet által is biztosított, így a szükségszerűség sokszor vita tárgya a termelési gyakorlatban.

Talán ez az érvelés igazolható is lehetne akkor, ha a termeléshez szükséges minden erőforrás és szükséglet teljesen homogén lenne (a műtrágya szemcsétől a talajadottságon keresztül a vetésmélységen át, a vetőmag vigorától, a növényvédő szerek egyenletes eloszlásáig minden és minden). Ezt a miliőt még in vitro körülmények közepette is nagyon nehéz kivitelezni, a gyakorlatban – in vivo -, pedig mindez csak egy nosztalgikus ábránd.

A betakarítás sikerének a záloga, a hosszútávú tárolást is szárítás nélkül biztosító egalizált és homogén kaszatnedvesség tartalom mellett a lehető legtöbb kaszat begyűjtése. Az eredményes értékesítés záloga pedig a lehető legkedvezőbb beltartalmi értékek elérése és ezek értékesítésig való megtartása.

Ez a piac most átalakulóban van. Vannak a piac szereplői között állandó és szükséghelyzeti engedéllyel rendelkező termékek is egyaránt; továbbá vannak már ismert és még kevésbé ismert szereplő is ennek a szegmensnek. Sok-sok gyakorlati és elméleti csoportosítás lehetséges, de termelői szemmel vizsgálva az átalakulást a legfontosabb továbbra is a technika jelen állása szerinti elérhető legkedvezőbb betakarítás biztosítása és az értékesítési bevétel maximalizálása.

Erre az igényre adott válaszunk lett a HIKARI technológia. Megbízhatóan egyesíti és modellezi a természetes száradás előnyeit a desszikálás által nyújtott, megismert és elvárt paraméterekkel a kaszat beltartalmi értékeit figyelembevéve. Azaz úgy képes csökkenteni a kaszat víztartalmát, hogy az olajbeépülés és a csírázási képesség sem sérül! Ez tényleg egyedivé és megkülönböztethetővé teszi ezen a piacon.

Bal sáv: 748 g/ha diquat-dibromid + nitrosol, jobb sáv elöl: HIKARI + nitrosol, hátul: HIKARI – 2019. Biharnagybajom ( Forrás: KITE Zrt.)

Van eredményesebb defóliáló, van gyorsabb desszikáló; de ilyen megbízható eredményőrző (olajtartalom és csíra minőség…) nincs. Ezeket az adatokat, információkat erősíti meg egy 2019-es vizsgálat is Biharnagybajomból. A nagyparcellás vizsgálat több – a piacot meghatározó – terméket, technológiát vizsgált. Az állománykezelések 2019. 08. 22-én a kaszatok átlagosan 24%-os víztartalmánál lettek kivitelezve. Az első víztartalom méréskor – augusztus 30. – a különböző kezelések egységesen, de eltérő mértékben csökkentették a kaszatok víztartalmát (glifozát+nitrosol -14,9%, diquat+nitrosol -15,1%, HIKARI -14,3%). A következő mérési napot – szeptember 10. – megelőzően a tábla 13,5 mm csapadékot kapott – ami ezen idő tájt annyira nem is szokatlan – és a visszanedvesedés a következő képet mutatta (glifozát+nitrosol +2,9%, diquat+nitrosol +2,3%, HIKARI +0,6%).

A kép közepén az egynemű barna pászta: HIKARI – 2019. Biharnagybajom (Forrás: KITE Zrt.)

Itt numerikusan is igazolható és látható az, hogy az elért eredményeket a HIKARI képes leginkább védeni. Dehidratáló teljesítménye egy profi hosszútávfutóéhoz hasonlatos, nem pedig egy sprinteréhez. Eredményét lassabban, kisebb szélsőségek mellett és a már elért beltartalmi eredmények megőrzésével képes biztosítani. A szeptember 19-én történő betakarítás adatai pedig a következőek (glifozát+nitrosol 7,3%, diquat+nitrosol 7,5%, HIKARI 7,5%).

Összegezve a HIKARI felhasználhatóságát megállapítható, hogy a betakarításra biztosítja azt a kaszatnedvesség tartalmat, mint a versenytársai; de nem a leggyorsabb és nem ideális az ekkor már fejlett gyomok jelentős gyérítésére; ellenben óvja és védi a kijuttatása után is az olajbeépülést és a csírázási erélyt egyaránt! Egy teljesértékű, de homogén és kellően száraz kaszatbetakarítás lehetőségét nyújtja a számunkra a HIKARI.

Szabó Roland
szakmai- és termékmanager
Sumi Agro Hungary KFt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Bizakodóak a nagy európai uniós búzatermelő országok

2019. június 10. 10:39

A négy legnagyobb európai uniós búzatermelő bizakodó jelentéseket adott azt követően, hogy a tavaly nyári és az idei kora tavaszi aszály után megjött az eső – tudósított a Reuters.

Az időjárás igen kedvező a levéltetű-kolóniák gyors kialakulásához a kelő állományokban

2019. október 15. 11:13

A kedvező időjárásban egyre több őszi árpa és búza bújik elő. A kelő állományok most még a kevés csapadék miatt meglehetősen egyenetlenek. Az 1-2 leveles növényeken máris megjelentek a szárnyas gabona-levéltetű egyedek.

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai?

2020. április 8. 05:37

A kombájnoknál az igazi nagy változásokat az elektronikai és az infó-kommunikációs megoldások beépítése hozta magával, amely az üzemeltetést könnyíti meg, egyúttal nagyobb teljesítmény elérését és gazdaságosabb használatot tesz lehetővé.

Két hét múlva kezdődhet az őszi árpa aratása

2020. június 13. 13:58

A NAK megyei elnökeinek közlése alapján jelenleg a permetezési, növényvédelmi munkák zajlanak, illetve készülnek a gazdák az aratásra.