Agrárközélet

Mélyponton voltak májusban a világpiaci élelmiszerárak

MTI

Májusban már a negyedik egymást követő hónapban csökkentek a világpiaci élelmiszerárak, részben a koronavírus-járvány miatt bekövetkezett keresletvisszaesés hatására.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által számított májusi árindex áprilishoz viszonyítva 1,9 százalékkal (3 ponttal) 162,5 pontra, 2018 decembere óta a legalacsonyabb szintre süllyedt.

A FAO élelmiszerár-indexe egy kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, szemes termények, húsfélék, tejtermékek és cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.

Májusban a tejtermékek árindexe 7,3 százalékkal zuhant, elsősorban a vaj és a sajtfélék árcsökkenése miatt.

A cukor ára az általános trenddel ellentétesen mozgott, az áprilisi 13 éves mélypont után májusban 7,4 százalékkal nőtt részben amiatt, hogy a nemzetközi olajárak emelkedése miatt bővült a kereslet a nyerscukorból előállított, üzemanyagként használt etanol iránt is. Árnövelő hatása volt annak is, hogy Indiában és Thaiföldön a vártnál kisebb volt a termés. India a világ második legnagyobb cukortermelője, Thaiföld pedig a második legnagyobb cukorexportáló.

A növényi olajok árindexe 2,8 százalékkal, 10 havi mélypontra esett, miközben a szemes terményeké 1 százalékkal, a húsféléké pedig 0,8 százalékkal csökkent.

Tavaly az árindex átlagosan 171,5 pont volt, 1,8 százalékkal magasabb, mint 2018-ban, de 25 százalékkal alacsonyabb a 2011. évi csúcsnál.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Szaúd-Arábia rengeteg mezőgazdasági terméket vásárol

2020. május 7. 11:15

Összesen 533 millió dollárban határozza meg Szaúd-Arábia azt az összeget, amelyért mezőgazdasági termékeket vásárolnak a közeljövőben.

A Bayer elkötelezett a fenntarthatóbb élelmiszer-termelési rendszer mellett

2019. október 15. 04:37

A Bayer tavaly az összes versenytársánál többet – pro forma számítások szerint 2,3 milliárd eurót – fordított Crop Science üzletága kutatás-fejlesztési tevékenységeire a mezőgazdaságban.

Miért válasszuk marhahús helyett a tücsköt? - Az I. Rovaripari Konferencián jártunk

2018. március 8. 19:26

Rovaripar. Mit is takar ez a kifejezés? Az ipar tag arra utal, hogy valamilyen nagy mennyiségben előállított, piacképes termékről van szó.

Emelkedtek a világpiaci élelmiszerárak januárban

2019. február 7. 12:03

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által nyomon követett - a hússal és a szemes termékekkel kiegészített - öt alapvető élelmiszer árindexe 164,8 pontra nőtt a decemberi 161,8 pontról.