Indiai rizstermelése valószínűleg rekordszintre emelkedik ebben az esztendőben. A gazdálkodók a kedvező mértékű monszunesőzések miatt bízhatnak nagyobb betakarításban. Közben jó hír számukra, hogy az ország kormányzata megemelte az átvételi árakat.
A világ legnagyobb rizsexportőrének számító ország magasabb várható termésmennyisége tompíthatja a belföldi árak emelkedését és versenyképsebbé teheti az exportértékesítéseket is. Ez kompenzálhatja a thaiföldi és a vietnámi riválisok csökkenő kínálatát is a piacon. A plusz kereskedelmi lehetőségek arra ösztönözheti az indiai beszerző társaságokat, hogy fokozzák a belföldi felvásárlásokat.
„A gazdák érdekeltek a rizs termőterületének további növelésében. Valószínűleg a plusz kormányzati támogatás miatt is bővítik az érintett területeteket. Az új gazdasági évben akár 120 millió tonnát is elő tudnánk állítani ”- mondta Krishna Rao, az India Rizsexportálók Szövetségének elnöke a Thomson Reuters hírügynökségnek. A kormány 2,9 százalékkal megemelte az új szezonra a rizsfelvásárlási árakat.
India, amely a 2019-2020-as gazdálkodási évben rekordszintű, 117,94 millió tonnányi rizst termelt. Az országban megkezdték a nyáron bevetetendő területeken az ültetését, mivel a monszun esőzések főleg a déli és keleti részeken fekvő, fő rizstermelő területeket érinti.
Nitin Gupta, az Olam India rizstermelő vállalatnak alelnöke szerint a jó monszun esőzések és a globális árak emelkedése miatt érdekeltek a növekvő exportban az indiai mezőgazdasági termelők. Ez arra is ösztönzi őket, hogy a korábbinál nagyobb területeket ültessenek be rizzsel.
A rizs ára Thaiföld és Vietnám, azaz a második és harmadik legnagyobb exportőrországban a koronavírus miatt bevezetett korlátozó intézkedések miatt kialakuló szűkebb kínálat miatt többéves csúcsot ért el.
A versenytársaktól eltérően India hatalmas többlettel rendelkezik, amit exportra adhat el, ez a mennyiség az új szezonban tovább növekedhet – tette hozzá Nitin Gupta.