Agrárközélet

Már csak egy hét az Agrárcenzus online szakasza

KSH

Hamarosan, június 30-án zárul az Agrárcenzus, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mezőgazdasági összeírásának első szakasza. Még egy hét áll rendelkezésre az online kitöltésre azoknak, akik erre felkérést kaptak. Az Agrárcenzus célja a jelenlegi mezőgazdasági „térkép” megrajzolása, valamint a jövőbeni hazai és nemzetközi döntések előkészítésének segítése. A KSH az összeíráshoz kapcsolódóan új, interaktív felületet is készített. A grafikonkészlet a 2016. évi gazdaságszerkezeti összeírás adatai alapján készült „térkép”, amely szemléletesen mutatja be azt, hogy a gyűjtött adatok milyen részletes összefüggésekben elemezhetők, miután megtörtént a pontosan kitöltött kérdőívek feldolgozása.

Közeledik június 30. az Agrárcenzus online kitöltésének határideje. A kitöltés kiemelkedően fontos ahhoz, hogy a KSH minél pontosabb és szélesebb körű adatokat tudjon közzétenni a hazai agráriumjellemzőiről. Az adatokból nyert mezőgazdasági „térkép” a következő évek döntéseit, forrásfelhasználását alapjaiban befolyásolja, ezért a válaszadás a mezőgazdaságban dolgozóknak is kiemelt érdeke. A népszámlálások után a második legtöbb embert érintő felmérés összesen mintegy 750 ezer címen valósul meg hazánkban.

„Az agrárium helyzetének bemutatása ma talán fontosabb, mint eddig bármikor. A döntéshozatali mechanizmusok, a támogatási források meghatározása és elosztása nemcsak hazánkban, hanem szerte a világon jelen pillanatban is zajló agrárcenzusok adataira épül. Ezért a KSH arra kéri összes adatszolgáltatóját, hogy válassza a találkozásmentes csatornánkat, és online töltse ki kérdőívünket, hogy minél pontosabb adatokat nyerhessünk tevékenységükről. Minderre június 30-ig – azaz még egy hétig – mindenkinek lehetősége van” – mondta dr. Vukovich Gabriella, a KSH elnöke az összeíráshoz kapcsolódóan.

A cenzusból kinyert adatok sokrétű elemzést tesznek lehetővé. Ennek szemléltetésére a Központi Statisztikai Hivatal új, interaktív felületet hozott létre, amelyen egyszerű módon, könnyen értelmezhetően mutatja be az előző, 2016. évi gazdaságszerkezeti összeírás eredményeit. A felületen lehetséges például az információkat régiónként, vagy például a gazdaságot irányító életkora alapján, vagy akár a gazdaságtípusra vonatkozó adatok szerint is szűrni.

A magyarországi agráriumra vonatkozó interaktív grafikonkészletből megtudhatjuk többek között, hogy:

  • a magyar gazdaságok irányítóinak, több mint fele, 58%-a 40 és 64 év közötti, ami 157 132 főt, vagyis gazdaságot jelent;
  • a 40 évesnél fiatalabb, gazdaságot irányítók aránya a szarvasmarha- és a juhtartással foglalkozó gazdaságok esetében a legmagasabb;
  • a 40 évesnél fiatalabb gazdák és a nagyobb gazdaságok Vidékfejlesztési programokban való részvételi aránya magasabb az átlagosnál;
  • a legtöbb sertést a Dél-Alföld régióban tartották, míg a tyúkállomány az Észak-Alföld régióban volt a legmagasabb.

Az interaktív felületen az adatokhoz tartozó módszertani leírás, valamint fogalomtár is elérhető.

A felület itt érhető el: www.ksh.hu/ac2020db/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

2,1 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak tavaly novemberben

2020. január 6. 12:16

A feldolgozóipar 3,4 százalékos átlagos termelői áremelkedésén belül a járműgyártás árai 4,9 százalékkal, a számítástechnikai termelőké 3,7 százalékkal, az élelmiszeripari gyártók árai 6,6 százalékkal emelkedtek.

Nyolc százalékkal drágultak az élelmiszerek

2020. július 9. 15:03

Összességében júniusban a fogyasztói árak átlagosan 2,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Gyorsult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése

2019. december 13. 13:47

Az élőállatok felvásárlási ára 16,7 százalékkal volt magasabb a tavaly októberinél, a szeptemberi 13,4 százalék után. A vágósertés mellett a vágómarha felvásárlási árának éves emelkedése is meglódult a szeptemberi 1,2 százalékosról 11,3 százalékosra.

Kevesebb a szőlő, több a gyepterület

2020. augusztus 9. 13:17

A megyei átlagárak alakulását az adott évben forgalomba kerülő földek ára határozza meg. A föld minőségétől és egyéb tényezőktől függően a megyék közötti és a megyéken belüli árkülönbségek jelentősek is lehetnek.