Mit kell tenni a késői érésű almafákkal?

Agrofórum Online

Mely betegségek és kártevők ellen kell még védekeznem késői érésű almafáimon? Mire ügyeljek?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos 

Kedves Kérdező!

Az időjárási körülmények az elmúlt időszakban az almafa lisztharmat és varasodás szempontjából is kedvezőnek bizonyultak. Az almafa lisztharmatnak (Podosphaera leucotricha) főként a meleg időjárás és a magasabb légnedvesség kedvez. Terjedését ezáltal a záporeső, a harmat és a köd segítik elő. Hőmérséklet szempontjából pedig a 22-24 fok az ideális. A kórokozó által okozott fehér lisztszerű bevonat a leveleken és a hajtásvégeken egyaránt megjelenhet. Nagyon fontos a gyümölcsök védelme is, hiszen a terméseken hálószerű parásodás formájában jelenik meg kárétele. A varasodás (Venturia inaequalis) terjedését főként a csapadékos időjárás segíti elő. A leveleken kialakuló sötét, barna közepű foltok jelzik a fertőzést, melyek a szélük felül fokozatosan feketévé válnak. A gyümölcsökön is kialakulhatnak varas foltok, a termések héján parásodás, deformáció is megfigyelhető.

Ahol a kórokozók rendszeresen előfordulnak, ott a vegyszeres védekezés elengedhetetlen. A felszívódó hatású készítmények (ciprodinil, tebukonazol) mindkét betegség ellen, még a kontakt kén a lisztharmat, a réz pedig a varasodás ellen hatékony. A szüret után is érdemes a fák permetezését felszívódó készítményekkel elvégezni, a megfelelő kondíció megtartása érdekében. Az őszi és tavaszi lemosó permetezések, valamint a lehullott lomb összegyűjtése és megsemmisítése is a fertőzés megelőzésében és mérséklésében játszik szerepet.

Az almásokban folyamatosan jelenlévő, a növényvédelmet a kártevők közül alapvetően az almamoly (Cydia pomonella) határozza meg. Magyarországon általában 2, de melegebb időjárás esetében 3 nemzedéke rajzik. Az első nemzedék imágóira április közepén- május elején, a második nemzedék megjelenésére pedig július elején számíthatunk. Az almamoly által okozott károsítás május közepétől a vegetáció végéig bármikor megtörténhet elhúzódó rajzása következtében. Július-augusztus hónapokban a magas hőmérsékletnek hatására fejlődésük gyorsabban végbemegy és az almákra rakott petéikből kikelő lárvák szinte azonnal a gyümölcsbe rágnak. Az eredményes kémiai védekezés alapja az almamoly rajzásmenetének folyamatos megfigyelésén alapszik szexferomon csapdákkal. Amennyiben a csapdákban 5 db lepke/hét, vagy e fölé emelkedik a befogott egyedek száma, akkor indokolt a védekezés (acetamiprid, cipermetrin, lambda-cihalotrin). A kártevő házikertben június elejétől szeptember közepéig eredményesen gyéríthető a fák törzsére helyezett hernyófogó övvel is.

Almaporszívó az idénymunkások helyett

2019. június 9. 13:38

A California Farm Bureau felmérése megállapította, hogy a farmerek 56 százaléka az elmúlt öt évben minden olyan gépesítési módszer iránt érdeklődik, ami kiválthatja az emberi munkaerőt.

Almás-körtés őszi pite

2019. november 24. 05:37

„Ronda, de finom” – így hirdetik a piacon a vajkörtét, ami furán hangzik, de végülis igaz. Nekünk szerencsére otthon is bőséggel terem, így nem kellett a piacról beszereznünk ezt a valóban formátlan gyümölcsöt, ami most újfent egy ínycsiklandozó pite alapanyagaként szolgált.

Almapiaci helyzetkép - elmarad a várakozásoktól az idei almatermés

2019. október 19. 04:35

Az almával kapcsolatban jelenleg az valószínűsíthető, hogy a hazai össztermés az augusztus közepén prognosztizált 450 ezer tonnától mintegy 15-20%-kal elmarad, így alulmúlhatja a prognózisban szereplő pesszimista 400 ezer tonnás becslést is.

Magas az alma raktárkészlete az unióban

2019. április 29. 07:46

Ha a készletek egy részét nem dobják ki vagy nem adják az állatoknak (ami a termelők számára gyakorlatilag ugyanazt jelenti), akkor Lengyelország több mint 100 ezer tonnányi készlettel indul a 2019/20-as szezonnak.