Eltérőek a régiók mezőgazdasági területi és termelési adottságai, így kibocsátásuk is egyenlőtlen képet mutat. Mezőgazdasági területéhez képest számottevően magasabb aránnyal részesedik a Dél-Dunántúl az országos gabonakibocsátásból, a Dél-Alföld, Budapest és Pest megye a kertészeti termék és burgonya, illetve a Közép- és Nyugat-Dunántúl, valamint az Észak-Alföld az élő állatok és állati termékek kibocsátásából.
A területileg legnagyobb alföldi régiók szerepe kiemelkedő a mezőgazdasági termelésben: folyó alapáron a teljes kibocsátás közel felét adják, ezzel szemben a kis területű Budapest és Pest régióból a kibocsátás együttesen csupán 7,2, a hegyvidékekkel tarkított Észak-Magyarországról pedig 7,6 százaléka származott 2018-ban. Ugyanebben az évben az egy hektár mezőgazdasági területre jutó kibocsátás nőtt. Magasan átlag feletti az intenzitás Közép-Dunántúlon, Dél-Alföldön, Nyugat-Dunántúlon, ugyanakkor jelentősen elmaradt Észak-Magyarországon – derült ki a „Helyzetkép a mezőgazdaságról, 2019” című jelentésből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) készített.
A vállalkozói jövedelem értéke egy hektár mezőgazdasági területre vetítve 2018-ban átlagosan 133 ezer forintot jelentett. A fajlagos mutató régiós értékei széles skálán (60 és 170 ezer forint) szóródtak: Dél- és Észak-Alföldön kiugróan magas volt, Közép-Dunántúlon az átlag körül alakult, a többi régióban elmaradt az átlagostól – derült ki a KSH adataiból. A magasan az átlag felett teljesítő két régió együttesen az összes növénytermesztési és az összes állattenyésztési kibocsátás egyaránt közel felét (46-48 százalékát), a gyümölcstermesztésnek 52, a kertészeti termelésnek 66 százalékát adta.
Az egy állategységre vetített vállalkozói jövedelem átlagosan 310 ezer forint volt 2018-ban. A fajlagos mutató nagysága a régiókban nagyobb határok (185 és 340 ezer forint) között szóródott, mint az egy hektárra jutó jövedelemé. A mutató értéke Dél-Dunántúlon, Dél- és Észak-Alföldön kiemelkedő volt, Közép-Dunántúlon is valamivel az átlag fölött alakult. A többi régióban jóval elmaradt az átlagostól. A mutató alapján kiemelkedő három régió teljesítményét a növénytermesztés és az állattenyésztés volumene magyarázza – hívta fel a figyelmet a KSH.
A magasan az átlagon felül teljesítő három régió együttesen az összes növénytermesztési és az összes állattenyésztési kibocsátás egyaránt több mint 60 százalékát (62-60 százalékát), az élő állat kibocsátásának 63, míg az állati termék kibocsátásának 53 százalékát adta.