Tápanyag-utánpótlás

Biztos alapot a jó termésnek!

Agrofórum Online

A tavalyi kiváló termésből kiindulva a termelők az új szezonban ismét nagy kedvvel készültek a repce vetéséhez. Azonban az augusztus végén jelentkező aszályos időjárás jelentősen mérsékelte a várakozásokat. Az aszályos időjárás mindazonáltal csak akkor okoz jelentős terméscsökkenést, ha a vízhiány mellett tápanyaghiány is sanyargatja a növényeket. Lényegesen csökkenthető az aszálykár mértéke a repce NPK-alaptrágyázásával és őszi levéltrágyázásával, mert a tápanyaggal jól ellátott növény kevesebb vizet használ egységnyi szárazanyag előállításához.

Az őszi káposztarepce alaptrágyázásához a BOREALIS L.A.T a következő készítményeit ajánlja: COMPLEX 15/15/15 +7SO3+Zn és VARIO 6/21/21 +SO3+Zn, amelyek összetételét úgy alakították ki, hogy serkentse  a növények  gyökérképződését. Azt, hogy melyik kompozíciót használjuk, az dönti el, hogy a területen mennyi (kevés: VARIO 6/21/21 +SO3+Zn vagy  sok: COMPLEX 15/15/15 +7SO3+Zn) szármaradvány található. Repcénk, a tél elejére „eldöntötte”, hogy mennyi termést hoz, viszont ehhez kiváló fagytűrő képesség szükséges. A  repce fagytűrő képességét ősszel 4-8 leveles fejlettségi állapotban 1 l/ha dózisban kipermetezett L.A.T SUPREMO L 101B+Ca  bór- és kalciumtartalmú  levéltrágyával növelhetjük.

A tavaszi növényápolási munkák nagyon sok gazdálkodónál a repce első fejtrágyázásával kezdődnek, amit repceállományunk meghálál, termésmennyisége és nyersfehérje-tartalma ezáltal növekszik. Viszont érdemes figyelnünk arra a tényre, hogy a nyersfehérje-tatalom túlzott nitrogéntrágyázás esetén az olajtartalom rovására növekszik. További, sok termelőt érdeklő kérdés a kéntrágyázás jelentősége. A kén a növényekben, jelen esetben a repcében, az alapvető esszenciális aminosavak alkotója, szerepe van az olajtartalom képzésében.

Termésképzésben betöltött szerepe jelentős. Ezért szükséges a széles körben elérhető NS-műtrágyák használata repcénkben. Ezen termékekben a nitrogén és kén hasonló arányban van jelen, ami élettani szempontból megfelelő, mivel a nitrogén és kén hiánytünetei hasonlóak, hiányuk alapvetően gátolja állományunk egészséges fejlődését (VARIO 23 N +25SO3; VARIO 18/11/11 +5SO3). Gyengén fejlett állományokba javasoljuk kijutatni a cinktartalmú granulátumokat!

Az idei virágzáskor bekövetkezett havazás és fagy, valamint az akkor esedékes bórtrágyázás jelentősége kiemelt volt a szezonban. A repce virágzásakor még mindig az intenzív növekedés időszakában van. A kijuttatott bórnak itt kettős szerepe van, segíti az aktív ionfelvételt, ezáltal javítja a gyökerek szénhidrát-ellátottságát; ezzel függ össze a virág és termésképződés javulása is. Valamint a bórral jól ellátott növények vízhiány esetén – amire sok példa áll rendelkezésre az utóbbi évekből – a transpiráció korlátozása révén jobban tudnak gazdálkodni a vízzel. Ajánlatunk egészen tőrózsás állapottól a becőnövekedésig a L.A.T SUPREMO L  89B +Mo+S+Ca és L.A.T SUPREMO L  275 N+S+Mg készítmények kijuttatása az üzemi technológiába illesztve.
További tápanyag-ellátással kapcsolatos kérdéseivel keresse szaktanácsadó kollégáinkat.

Sebestyén Gergely
Borealis L.A.T Hungary Kft.
gergely.sebestyen@borealisgroup.com

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Mínuszok napja az árupiacokon

2020. augusztus 5. 09:47

Párizsban is mind a négy fontos agrártermék ára csökkent a következő határidőre. Az azutáni két fontos határidő sem volt kivétel a repce, a takarmánybúza és a malmi búza tekintetében.

Először igazolták, hogy génszerkesztéssel módosított haszonnövény is azonosítható PCR alapú módszerekkel

2020. szeptember 18. 13:45

A GMO-mentes élelmiszerekért dolgozó civil szervezetek csoportja és egy élelmiszerkereskedelmi vállalat jelentette be a világon az első olyan molekuláris (qPCR) módszer kifejlesztését és közzétételét, amely alkalmas génszerkesztéssel létrehozott haszonnövény kimutatására.

A növények fejlődését veszélyezteti már a csapadékhiány

2020. április 14. 13:44

Az elmúlt napok időjárását és növény egészségügyi helyzetét alapvetően a tartós szárazság határozta meg. Jelentősebb mennyiségű csapadék utoljára csak március elején esett, azóta a felső talajrétegek vízkészlete minimálisra csökkent. Húsvét hétfőjén gócosan esett ugyan néhány milliméter csapadék, de ez nem jelentős tényező a növények szempontjából, hiszen a napi párolgás ennél jóval több lenne, ha lenne miből. A kalászos gabonák szemmel láthatóan kiheverték a fagyok okozta levéltörést és elhalást, de a fejlődésük alaposan lelassult.

Termésstabilitás: Biztos termés évjárattól függetlenül

2020. június 3. 04:47

Az utóbbi évek időjárása nagyon szélsőséges képet mutat, az idei repce szezon sem kivétel ez alól. Ezért a magas terméspotenciálon túl, egyre inkább fontos a szelekció során, a termésstabilitás fokozása. A Syngenta Kft. repce hibridjei, széles adaptációs képességüknek köszönhetően felveszik a versenyt a piacvezető hibridekkel. A továbbiakban két meghatározó, egyre keresettebb, repce hibridünket szeretnénk bemutatni.