Agrárközélet

6-9 fok között van a talajhőmérséklet – lehet még vetni!

Agrofórum Online

Többnyire erősen felhős vagy borult, párás idő várható, legfeljebb a Dunántúlon lehet vékonyabb időszakosan a felhőzet.

Egyre kevesebb helyen, főként az Alföldön és az északkeleti megyékben alakulhat ki eső, zápor. Gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 8 és 13 fok között valószínű. Késő estére 5 és 10 fok közé csökken a hőmérséklet.

A mögöttünk álló héten többnyire száraz időben lehetett haladni az őszi talajmunkákkal illetve a néhol még befejezetlen betakarítással. Csak az ország nyugati, délnyugati illetve keleti, északkeleti határszélein hullott csapadéknyom és 2 mm közötti eső.  A gyakran élénk szél szintén kedvező feltételeket teremtett a talajok szikkadásához, száradásához. Így a talaj felső 20 cm-es rétege a legtöbb helyen nedves, de nem sáros.

A legtöbb nedvesség a 20-50 cm-es talajrétegben található, a korábbi jelentős esőkből származó víz már leszivárgott. Az alsóbb talajrétegek elsősorban délnyugaton telítettek. A Dunántúl keleti részén illetve a Tiszántúlon 50 cm-es mélység alatt már jelentős vízhiány van. A mélyműveléses munkák során ezzel együtt is fokozott figyelmet kell fordítani az esetleges téli-tavaszi belvíz kialakulására, annak lehetőség szerinti megelőzésére a szántás mélységének optimális megválasztásával (eketalp betegség), a fölösleges csapadékot elvezető vápák, csatornák tisztán tartásával.

A talaj hőmérséklete 5 cm-es mélységben jellemzően 6 és 9 fok közötti, a mélyebb rétegekben ennél kissé melegebb, és az előttünk álló héten számottevően nem is fog változni, ami kedvez az őszi vetések fejlődésének.

Országos Meteorológiai Szolgálat

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Tokaj 3 hét előnyben: augusztusban kezdődhet a szüret

2018. július 18. 09:50

A megszokottnál jóval korábban, már augusztusban megkezdődhet a hagyományos szőlőfajták szüretelése Tokaj-Hegyalján - közölte Molnár Péter, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke.

Kevesebb búza lesz?

2019. június 27. 07:41

A szélsőséges időjárás miatt az előzetes becslések alapján várt 5 millió tonna búza helyett akár 20 százalékkal is kevesebbet takaríthatnak be a gazdák – nyilatkozta a Népszavának a GOSZ tiszteletbeli elnöke. A kukorica egyelőre jól bírta az idei időjárási viszontagságokat, s jókor jött neki az eső is.

Milyen kórokozó fertőzheti szüret után a cseresznyét?

2019. július 2. 10:38

J. Erzsébet kérdése: A cseresznyefám gyümölcsei már letermettek. Milyen növényvédelmi teendőkre van még szükség a nyár folyamán? Mire figyeljek oda?

Terménypiac: nem érdemes várni az új termény értékesítésével

2018. június 5. 10:03

A májusi eső aranyat ér és ha a terméskilátásokat nézzük, ez igaz. Ha azonban a pénzügyi bevételi oldalt számoljuk – ez nem mindig igaz.