Kompromisszumos megállapodásra jutottak az Európai Unió jövő évi – a mezőgazdaságnak jutó forrásokat is tartalmazó – költségvetéséről a tagországok kormányait tömörítő tanács és az Európai Parlament (EP) küldöttei.
A két társjogalkotó szerv közötti egyezség értelmében 2018-ban az unió 160,1 milliárd euró erejéig vállalhat pénzügyi kötelezettségeket, és 144,7 milliárd euró lehet a tárgyévi tényleges kifizetések összege. A pénzeszközök nagyjából fele – kötelezettségvállalásokban 77,5 milliárd euró – az európai versenyképesség növelését célozza, például a gazdaság erősítésén, az oktatás javításán és a vállalkozások támogatásán keresztül.
Az európai mezőgazdasági termelők számára előirányzott támogatás összege 59 milliárd euró. Ezen felül 34 millió eurót különítettek el a fiatal gazdálkodók számára a fiatalok vidéki területeken való munkanélküliségének csökkentése érdekében.
Az európai parlamenti képviselők sikeresen megerősítették a Bizottság költségvetési javaslatán túlmenően azokat a programokat – Erasmus (oktatás; plusz 20 millió euró), Horizon 2020 (kutatás; plusz 70 millió euró) és a COSME (kkv-k támogatása; plusz 15 millió euró) –, amelyeket kulcsfontosságúnak tartottak a növekedés és a munkahelyteremtés szempontjából, és amelyek a széles körben elfogadott uniós prioritásokat tükrözték.
Végeredményben mind a bőkezűbb kiadási keretet indítványozó EP, mind pedig a hangsúlyt a takarékosságra helyező tanács engedett valamennyit, de a parlament többet. A három héten át tartó tárgyalások után elfogadott összeg a kötelezettségvállalások és a tényleges kifizetések szintjén is alacsonyabb az eredeti bizottsági indítványnál, azonban mindkét összeg magasabb, mint az idei büdzsében volt. Az alkut még formálisan is jóvá kell hagyni, az uniós parlamentnek és a tanácsnak erre két hete van.
– Minden eurót hatékonyan kell elkölteni és hozzáadott értéket kell teremteni Európa számára – mondta a büdzséről Günther Oettinger uniós költségvetési biztos.
– Nagy hangsúlyt fektetünk a foglalkoztatásra, a növekedésre és a biztonságra. Több pénz jut a fiatalok munkanélküliségének leküzdésére a leginkább érintett régiókban. Kidolgoztuk továbbá a kutatás, a kkv-k és az oktatás támogatását, amelyek a versenyképességünk sarokkövei – jegyezte meg Siegfried Mureşan európai parlamenti képviselő, a téma főelőadója.
(MTI/EP)