Agrárközélet

A gazdálkodók nagy része öntözött tavaly

NAK/NAIK AKI

A vízjogi engedéllyel rendelkező gazdálkodó szervezetek és egyéni gazdálkodók 71,7 %-a öntözött a 2018-ban – derült ki a NAIK AKI öntözési jelentéséből.

A NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) keretében végzett adatgyűjtés alapján elkészítette a 2018-as öntözési statisztikai jelentését. Az OSAP adatszolgáltatást a vízjogi engedéllyel rendelkező gazdálkodóknak és gazdálkodó szervezeteknek (vízjogi engedélyeseknek) tárgyi év január 20-ig volt kötelező megküldeni, amelyet a kijelölt 2100 vízjogi engedélyes 70 %-a teljesített.

A vízjogilag engedélyezett öntözhető területek nagysága közel 130 ezer hektár volt, melynek több mint négyötöde az Alföldön található [Kiemelten: Jász-Nagykun-Szolnok (26 ezer ha) és Békés megyében (30 ezer ha)]. Az engedélyezett éves vízmennyiség pedig összesen 230 millió köbméter volt. A gazdálkodók több mint 70 %-a öntözött a 2018-as évben.

Összesen közel 70 ezer hektáron 119 millió köbméter vizet öntöztek ki a gazdálkodók. A megöntözött terület és a kiöntözött víz több mint 80 %-a az Alföldet érinti; 92 %-ban felszíni, 7,5 %-ban felszín alatti és 0,5 %-át partiszűrésű vízből öntöztek.

A kiadagolás és felhasznált víz aránya pedig a következők szerint alakult:

  • 63 % esőztető lineárral – a felhasznált víz 50 %-a;
  • 17 % esőztető csévélődobbal – a felhasznált víz 10 %-a;
  • 10 % esőztető körforgóval – a felhasznált víz 8 %-a;
  • 5 % mikroöntözéssel – a felhasznált víz 2 %-a;
  • 4 % felületi, árasztó öntözéssel – a felhasznált víz 29 %-a.

További részletek ide kattintva érhetőek el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Helyes szórófejválasztás – a szántóföldi öntözés méltatlanul elhanyagolt kérdésköre

2019. január 3. 09:44

A szakszerű öntözéses gazdálkodás alapvetően fontos eleme a megfelelő szórófej kiválasztása. A helyes cseppméret és vízintenzitás az öntözés hatékonyságát és gazdaságosságát befolyásoló tényező.

További milliárdok segítik az öntözésfejlesztést

2019. január 18. 10:33

2019-ben közel félmilliárd forintból jöhet létre az öntözési ügynökség – működésére pedig 2020-tól további évi 300 milliót kell biztosítani –, továbbá feladat lesz az öntözési ügynökségre vonatkozó és az önkéntes termelői öntözési közösségek működését segítő részletes szakmai koncepció megalkotása.

Hatalmas vízgazdálkodási fejlesztés kezdődik a Hajdúhátságon

2020. március 11. 13:47

A fejlesztésnek köszönhetően a fenntartható vízgazdálkodás mellett lehetővé válik a Debrecentől nyugatra eső kiváló minőségű mezőgazdasági termőföldek öntözése is.

A csemegeszőlő öntözése

2019. január 26. 04:36

A csemegeszőlő biztonságos hozama érdekében elengedhetetlen a fenofázisokhoz illeszkedő vízellátottságról történő gondoskodás.