Új elnöke van az Európai Gazdálkodók Szövetségének. Az német Joachim Rukwied határozott elképzelésekkel indította munkáját. A szervezet eddigi alelnöke, Kis Miklós Zsolt az alapszabály értelmében nem jelölhette magát újabb ciklusra.
Martin Merrild (balra) és Joachim Rukwied
Az Európai Gazdálkodók Szövetsége (COPA), mely 23 millió gazdálkodót képvisel, szeptember 22-i tanácskozásán a szervezet elnökévé választotta a német Joachim Rukwiedet, aki folytatni kívánja elődje, Martin Merrild kiváló munkáját. A NAK-ot az ülésen Kis Miklós Zsolt kamarai alelnök képviselte. Martin Merrild megköszönte a két cikluson át COPA-alelnökként tevékenykedő lett Maira Dzelzkaléja és Kis Miklós Zsolt munkáját, akik az alapszabály értelmében nem jelöltették újra magukat.
– Elkötelezett európai vagyok, erősen hiszek abban, hogy a Közös Agrárpolitika komoly hozzáadott értéket biztosít. A legfontosabb prioritás számomra, hogy az elkövetkezendő években egy erős, közös, fenntartható, egyszerűbb és megfelelően finanszírozott Közös Agrárpolitikával rendelkezzünk. Segíteni kell a gazdáinkat abban, hogy minél jobban felvegyék a harcot az éghajlatváltozással és a piaci áringadozással szemben. Kulcsfontosságú a KAP egyszerűsítése, a bürokrácia csökkentése és az európai szintű egységes szabályozás fenntartása – jegyezte meg az új elnök.
Rukwied kiemelte, a közvetlen kifizetések jelenlegi szinten történő fenntartásának jelentőségét a KAP első pillérében, mivel ez nagyban segíti a gazdálkodókat a mezőgazdasági kockázatok megfelelőbb kezelése terén. A piaci biztonsági háló fenntartását, illetve annak továbbfejlesztését is szorgalmazta. Mint mondta, a kockázatkezelési eszközök önkéntes jellegét kell támogatniuk, ezeknek a vidékfejlesztési pillérben kell maradniuk. Hozzátette, hogy ezen elemek megjelenését szeretné látni a KAP jövőjéről szóló, november végén várható bizottsági közleményben is.
– A gazdálkodók élelmiszerláncon belüli alkupozíciójának további erősítése szükséges. Üdvözlöm Phil Hogan mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos kapcsolódó erőfeszítéseit és várom a 2018-ban megjelenő konkrét javaslatokat az élelmiszerláncban tapasztalható tisztességtelen forgalmazói gyakorlatokra vonatkozóan – mondta.
Az ülésen többek között eszmecserére is sor került Sandra Gallina Mercosur főtárgyalóval, tájékoztató hangzott el a jelenleg folyamatban lévő szabadkereskedelmi megállapodásokról, emellett megtárgyalták Brexittel kapcsolatos jelenlegi helyzetet is, illetve a glifozát használatának újraengedélyeztetésére vonatkozó stratégiát is. Az új elnök azt mondta, szabadkereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatban pedig a méltányos és kiegyensúlyozott megállapodások létrehozására fog törekedni.
– Nagyon komoly problémáink vannak a Mercosur-államokkal, Ausztráliával és Új-Zélanddal jelenleg folyamatban lévő megállapodásokkal. Mindent meg fogok tenni annak érdekében, hogy ezek az európai gazdák számára megfelelőek legyenek, illetve, hogy a mezőgazdaság ne képezze különböző alkuk tárgyát a megbeszélések során – fejtette ki Rukwied. – Ami a Brexitet illeti, fontos annak minimalizálása, hogy a kereskedelem ne szenvedjen törést az uniós költségvetésben megjelenő 10,3 milliárd eurós hiány miatt.
Joachim Rukwied a Német Parasztszövetség (DBV) elnöke. 295 hektáros gazdaságot vezet, ahol gabonát, cukorrépát, olajos növényeket és szántóföldi zöldségeket termesztenek. Mindemellett bortermelő is. Munkáját hat alelnök fogja támogatni: Joe Healy az Ír Gazda Szövetség (IFA), Marian Sikora a Lengyel Mezőgazdasági Termelők Szövetsége, Henri Brichart francia FNSEA, Roberto Moncalvo az olasz gazdaszervezet (Coldiretti), Martin Merrild a Dán Mezőgazdasági és Élelmiszer Tanács, illetve Franz Reisecker az Osztrák Agrárkamara (LKÖ) részéről.
(NAK)