Agrárközélet

A mezőgazdasági import és az export is emelkedett

Grafikonok forrása: KSH

Az élelmiszer, ital és dohány termékcsoport a mezőgazdasági eredetű nyersanyagokkal együttesen 2019-ben 8,3%-kal részesedett Magyarország külkereskedelmi kiviteléből és 6,0%-kal a behozatalából.

Ez az arány az elmúlt évtizedben lényegében állandónak tekinthető. A termékcsoport egyenlege 894 milliárd forint aktívumot, azaz pénzügyi többletet mutatott, a behozatal összesen 2033, a kivitel 2927 milliárd forintot tett ki. Mindkettő 10%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – derült ki a Helyzetkép a mezőgazdaságról, 2019 című jelentésből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) készített.

A növényi termékek exporttöbblete nőtt az előző évhez mérten, 726 milliárd forint volt 2019-ben. Gabonából a kivitelünk és a behozatalunk is ötödével emelkedett, 349 milliárd forint aktívum keletkezett. Zöldség- és gyümölcsimportunk számottevően nőtt, így 2019-ben az aktívum (18 milliárd forint) a korábbiakhoz képest jelentősen apadt. Az állati takarmányok és az olajos magvak exportja is az importot meghaladó mértékben nőtt.

Az élő állatok és állati termékek kiviteli többlete (194 milliárd forint) 2,3%-kal nőtt. A nagy súlyt képviselő hús és húskészítmények külkereskedelmi többlete 2019-ben 162 milliárd forint volt, kissé elmaradva az előző évitől. Az import bővülése meghaladta az exportét – hívta fel a figyelmet a KSH.

2012 óta a tejtermékek és a tojás forgalmából többlet keletkezett, 2019-ben azonban az import bővülésének mértéke miatt ismét nettó importőrré váltunk. Az élő állat kereskedelme kis súlyú, de évről évre növekvő tendenciát mutat és többlet származik belőle.

2019-ben a behozott ital és dohánytermékek értéke számottevően meghaladta a kivitelt, így ebből a termékcsoportból is nettó importőrré vált hazánk – húzta alá a KSH.

Kivitelünk döntő részét 2019-ben is a gabona és gabonakészítmények (19%), a hús és húskészítmények (15%), az állati takarmányok (11%), valamint a zöldségfélék és gyümölcsök (10%) adták. Külföldről a legnagyobb arányban zöldség- és gyümölcsfélék (14%), hús és húskészítmények (13%), gabona és gabonakészítmények (10%), valamint ital és dohány (10%) érkeztek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Indul a Nemzeti Exportvédelmi Program

2020. július 23. 16:17

A pályázati felhívás, annak mellékletei és a pályázatok regisztrációs linkje a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség honlapján a Nemzeti Exportvédelmi Programon belül érhető el.

Jobb teljesítményt eredményeznek a baromfi- és húsmarha-támogatások

2019. november 19. 16:14

A húsmarhások annak örülhetnek, hogy megemelik a jó minőségű tenyészbikák vásárlására szolgáló forrást. A támogatásra több száz gazdálkodó jelentkezett, a támogatási összeg esetükben 200 millió forinttal, 900 millióra nőtt.

Ősszel elindulhat a magyar gyümölcsfajták exportja Ukrajnába

2018. január 23. 14:09

A megállapodás az exportlehetőségeken túl kutatási együttműködésről, oktatási projektekről, termesztési-technológiák és certifikációs (tanúsítási) rendszer átadásáról, valamint egy Kárpátalja területén létrehozott faiskoláról is szól.

Öt újabb húsipari vállalat exportálhat Szingapúrba

2018. november 5. 09:47

Most már nemcsak a kacsa-, a liba- és más baromfihúsokat tudják exportálni Szingapúrba, hanem a nyúl- és a marhahúsra is megkapták az engedélyt - mondta a miniszter, hozzáfűzve: a magyar mangalicahús iránti kereslet dinamikusan nő Szingapúrban.