Agrárközélet

A mezőgazdasági kibocsátás csaknem felét az Alföld adja

Agrofórum Online

Eltérőek a régiók mezőgazdasági területi és termelési adottságai, így kibocsátásuk is egyenlőtlen képet mutat. Mezőgazdasági területéhez képest számottevően magasabb aránnyal részesedik a Dél-Dunántúl az országos gabonakibocsátásból, a Dél-Alföld, Budapest és Pest megye a kertészeti termék és burgonya, illetve a Közép- és Nyugat-Dunántúl, valamint az Észak-Alföld az élő állatok és állati termékek kibocsátásából.

A területileg legnagyobb alföldi régiók szerepe kiemelkedő a mezőgazdasági termelésben: folyó alapáron a teljes kibocsátás közel felét adják, ezzel szemben a kis területű Budapest és Pest régióból a kibocsátás együttesen csupán 7,2, a hegyvidékekkel tarkított Észak-Magyarországról pedig 7,6 százaléka származott 2018-ban. Ugyanebben az évben az egy hektár mezőgazdasági területre jutó kibocsátás nőtt. Magasan átlag feletti az intenzitás Közép-Dunántúlon, Dél-Alföldön, Nyugat-Dunántúlon, ugyanakkor jelentősen elmaradt Észak-Magyarországon – derült ki a „Helyzetkép a mezőgazdaságról, 2019” című jelentésből, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) készített.

Forrás: KSH

A vállalkozói jövedelem értéke egy hektár mezőgazdasági területre vetítve 2018-ban átlagosan 133 ezer forintot jelentett. A fajlagos mutató régiós értékei széles skálán (60 és 170 ezer forint) szóródtak: Dél- és Észak-Alföldön kiugróan magas volt, Közép-Dunántúlon az átlag körül alakult, a többi régióban elmaradt az átlagostól – derült ki a KSH adataiból. A magasan az átlag felett teljesítő két régió együttesen az összes növénytermesztési és az összes állattenyésztési kibocsátás egyaránt közel felét (46-48 százalékát), a gyümölcstermesztésnek 52, a kertészeti termelésnek 66 százalékát adta.

Forrás: KSH

Az egy állategységre vetített vállalkozói jövedelem átlagosan 310 ezer forint volt 2018-ban. A fajlagos mutató nagysága a régiókban nagyobb határok (185 és 340 ezer forint) között szóródott, mint az egy hektárra jutó jövedelemé. A mutató értéke Dél-Dunántúlon, Dél- és Észak-Alföldön kiemelkedő volt, Közép-Dunántúlon is valamivel az átlag fölött alakult. A többi régióban jóval elmaradt az átlagostól. A mutató alapján kiemelkedő három régió teljesítményét a növénytermesztés és az állattenyésztés volumene magyarázza – hívta fel a figyelmet a KSH.

Forrás: KSH

A magasan az átlagon felül teljesítő három régió együttesen az összes növénytermesztési és az összes állattenyésztési kibocsátás egyaránt több mint 60 százalékát (62-60 százalékát), az élő állat kibocsátásának 63, míg az állati termék kibocsátásának 53 százalékát adta.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.

Sűrűn kelt vetés ritkítása is porondon van májusban - kertészeti tippek a hónapra

2019. május 23. 04:37

Elérkezett hát a május, a zöldségeskertek egyik legfontosabb és legmozgalmasabb időszaka, ugyanis ebben a hónapban kell kiültetni a paradicsompalántákat szabadföldbe - persze, ha a hőmérséklet engedi azt.

Már nem csak fólia alá lehet veteményezni – áprilisi kertészeti teendők

2019. április 17. 08:40

Már bőségesen benne vagyunk az április hónapban, az évnek azon szakaszában, amikor megkezdődnek a szabadföldi munkálatok a veteményesekben is. Persze már hetekkel ezelőtt el lehetett vetni például a borsót is szabadföldbe, de a munka dandárja csak most kezdődik.

Eddig több mint 4700 kertészeti beruházási kérelmet támogatott a Miniszterelnökség

2018. március 9. 09:02

Mintegy 98 milliárd forint támogatás felhasználásával valósulhatnak meg kertészeti fejlesztések az országban.