Agrárközélet

A németek a legnagyobb sajtexportőrök

Agrofórum Online

Annak ellenére nem a franciák vezetik a legtöbb sajtot exportáló országok listáját, hogy ők számítanak az egyik legismertebb sajtgyártónak.

Igaz a „Sajtok Oscar díját” sem francia termék nyerte legutóbb, hiszen a 42 országból induló 3800 sajt közül az Egyesült Államokban készülő Orgeon Rogue Creamery diadalmaskodott. Pedig a világ minden részéről a legfinomabb kéksajtok, cheddar sajtok, illetve kecskesajtok is versenybe szálltak az elismerésért.

A Vinepair sajtexportáló országokat összesítő listáján a franciák csupán harmadikok, az Egyesült Államok pedig hatodik. A listát nem más vezeti, mint Németország 4,58 milliárd amerikai dollár értékű exporttal. Az ezüstérmet a hollandok szerezték meg 4,07 milliárd dollár értékű kivitelükkel a 2018-as évet összegző statisztikában. A bronzérmet Franciaország 3,66 milliárd dollár értékű exporttal szerezte meg.

Az olaszok a maguk 3,26 milliárd dolláros kivitelükkel a negyedik helyet szerezték meg. Ötödik helyen a dánok végeztek 1,75 milliárd dollárral. Utánuk az Egyesült Államok következik 1,47 milliárd, majd Új-Zéland 1,32 milliárd dolláros exporttal. A nyolcadik helyen Belgium végzett 1,03 milliárd dollárral. A TOP10-be Írország és a régiónkból Lengyelország fért még be. Előbbi ország 967 millió dollár, utóbbi 930 millió dollár értékben adott el sajtokat külföldre.

A tizenegyedik helyre az Egyesült Királyság futott be, megelőzve Fehéroroszországot és Ausztráliát. A lista 14. helyén egy hazánkkal szomszédos ország, Ausztria áll 689 millió dollár értékű sajtkivitellel. A svájci sajtok kedvelői csak a 15. helyen láthatják az országot a rangsorban. Spanyolország, Görögország, Szaúd-Arábia, Egyiptom és Luxemburg fért még be az első húszba a listán. Őket újra egy régiós szereplő, Csehország követi 239 millió dollár értékű kivitellel, majd Ciprus, Litvánia és Argentína sorrend alakult ki. A sajtexportáló országok 25-ös listájának utolsó helyén pedig Törökország szerepel 167 millió dollár értékű külföldi eladással.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Sajtos-paradicsomos napsugár

2019. szeptember 15. 04:39

Ez egy igazi vendégváró vagy éppen vendégmarasztaló fűszeres finomság, amit a napraforgómezők ihlettek.

Ez lenne a siker titka? A hagyomány és az innováció találkozása a román mezőgazdaságban

2019. október 1. 11:10

Sok hasonlóságot fedezhetünk fel a román és volt szocialista országok mezőgazdaságában, hiszen ugyanazokkal problémákkal küzdenek: kiöregedő gazdatársadalom, előnytelen birtokszerkezet, a multinacionális vállalatok térhódítási kísérletei és a fogyasztói passzívitás a hazai, illetve a helyben termelt termékek irányába. A problémákra adott válaszok azonban sokszor eltérnek a keleti blokk megoldásaitól, és az uniós források ésszerű felhasználásával Romániának jó esélye van arra, hogy a közeli jövőben a térség meghatározó mezőgazdasági szereplőjévé váljon.

Életmód Képgaléria

Közel 11 milliárd forint támogatás jut a tejfeldolgozásra

2018. december 1. 17:07

Az Agrárminisztérium az ágazat versenyképességének növelése érdekében egy újabb, 50 milliárd forintos pályázatot írt ki az élelmiszeripar számára.

A koronavírus a legendás Stilton sajtot is bajba sodorta

2020. június 23. 14:02

A gazdálkodóknak több ezer liter tejet kellett kiönteniük, és az élelmiszer-ipari vállalkozások azért küzdenek, hogy a nem eladható marhahúst és a burgonyahegyeket felhasználják valahogy.