Agrárközélet

AKG: fokozott figyelmet igényel

Agrofórum Online

Az elmúlt hónapban kapták kézhez támogatói okiratukat azon gazdálkodók, akik a másodszorra megnyitott agrár-környezetgazdálkodási pályázati felhívásra (AKG) 2016-ban nyújtották be kérelmeiket. Az új belépőknek már 2017. január 1-től a támogatói okirat kézhezvételét megelőző időszakra is be kellett tartaniuk vállalt előírásokat – kivéve, a 2017. január 1. előtt vetett kultúrák esetében a táblaméretre és az ellenőrzött (fémzárolt) szaporítóanyag felhasználására vonatkozókat.

A támogatott AKG-s szántóterületen az integrált növényvédelem keretében a 2017. január 1-e után vetett növénykultúrákra vonatkozóan általános kötelezettség, hogy hibridkukorica, repce, búza, napraforgó esetében évente, a többi növényfaj esetén két évnél nem régebbi számla vagy bizonylat megléte szükséges a minősített vetőmag használatáról. Amennyiben a gazdálkodó a fémzárolt vetőmagot választotta, úgy minden esetben a főnövényre és a másodvetésre is egy évnél nem régebbi szaporítóanyag vásárlásáról szóló számlával, bizonylattal kell rendelkeznie.

Az AKG-s területre – kivéve gyep – az 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredmény meglétének folyamatosnak kell lennie. Az új belépőknek 2017. december 31-ig kell a talajmintát a laboratóriumba juttatni, azonban ügyelni kell arra, hogy az AKG-ba bevitt területeken a nitrátrendelet előírásait be kell tartani, így a műtrágya-használatot megelőzően a talajvizsgálati eredménynek már rendelkezésre kell állnia.
A folyamatosság szempontjából a talajminta leadásáról szóló átvételi igazolás is elfogadható. Fontos megjegyezni, hogy a talajvizsgálati kötelezettség az érintett területre vonatkozik, vagyis az előírásoknak megfelelő talajvizsgálati eredmény attól függetlenül elfogadható, hogy azt kinek a nevére állították ki. A talajvizsgálati eredményeken alapuló tápanyag-gazdálkodási tervet minden évben szeptember 30-ig, vagy azt követő betakarítás esetén a betakarítást követő 30 napon belül el kell készíteni. Az új belépőknek az első, 2017-es évre vonatkozó tervet az egységes kérelem benyújtási időszakának végéig kellett összeállítani, a szeptember 30-i időpont már a második évre szól.

Ültetvény esetében választható előírás a levélminta-vétel, melyet minden évben augusztus 31-ig kell elvégezni a pályázati felhívás mellékletében rögzített vegetációs periódusok figyelembe vételével. Teljesítésnek itt is elfogadott a laboratóriumi átvételi igazolás.

Ne feledjék, a kötelező vagy választott agrotechnikai műveletek bejelentését a kincstár elektronikus felületén, melyet a kötelezettségteljesítés elfogadása érdekében a művelet befejezését követő 15 napon belül meg kell tenni. Ültetvények esetében a kivágás, újratelepítés jelentésére kell figyelemmel lenni, mert ennek hiányában a terület kizárására kerülhet sor.

A támogatás keretében az egybeművelt tábla nem jogosult támogatásra, illetve amennyiben a támogatott egy adott blokkon belül úgy gazdálkodik, hogy egy kötelezettségvállalással érintett területével szomszédos egyéb, nem támogatott területén azonos növényt termeszt, akkor a területeket el kell különítenie (pl. 50-60 cm-es sávú ültetvény esetében a közös sarokpontokon, töréspontokon természetes anyagú jelölőtárgy stb.).

Az AKG-ban bizonyos növényvédő szerek alkalmazása tiltott, melyet már január 1-től az új belépőknél is ellenőriznek. A tiltólista a www.szechenyi2020.hu weboldalon elérhető.

(NAK)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Újdonság a Syngenta kínálatában - nemcsak véd, többletet is ad a kalászosnak

2019. január 24. 09:54

Több éves kutató- és fejlesztőmunka eredményeként a kalászos gabona területén 2019-től elérhető a gazdálkodók számára az Elatus Era. A készítmény a rozsda, a szeptória, a foltbetegségek és a fuzárium ellen is sikerrel vethető be, emellett markáns zöldítő-termésnövelő hatással is rendelkezik.

Az időjárás nehezítette a tavalyi növénytermesztést

2019. január 9. 12:03

Magyarországon két héttel hamarább kezdődött meg az aratás, ennek következtében 200-300 ezer tonnával kevesebb termény lett minden nyári betakarítású növényből, mint az előző években.

A GDP növekedésben a mezőgazdaságnak is fontos szerepe van

2018. november 25. 13:03

A GDP volumene 4,7 százalékkal bővült 2018. I-III. negyedévében és a KSH tájékoztatása szerint a mezőgazdaság hozzáadott értéke is növekedett.

Intenzív növénytermesztés intenzív talajerő-gazdálkodással

2018. október 13. 12:41

A kukorica és napraforgó szármaradványok esetében az eredmények azt mutatják, hogy BactoFil Cell alkalmazásával 10 hónap alatt a tarlómaradványok tömege 80-90%-kal csökken, azaz bomlik el és válik felvehetővé a következő növény számára.