Agrárközélet

Átfogó program indul, okosfarmokat fejleszt Dél-Korea

Ashley Song (ashley@koreabizwire.com), Szabó Dóra, Koreai Kulturális Központ

A koreai mezőgazdaság a többi iparággal összehasonlítva valamivel fejletlenebb, ráadásul az elöregedés is megfigyelhető. Ezért aztán Dél-Korea szeretné megváltoztatni a régi divatú mezőgazdaságát, hogy az sokkal hatékonyabb, így a gazdaság motorja legyen. A kormány és a kutató intézmények elhatározták, hogy létrehozzák saját okos mezőgazdaságukat, amely a hi-tech üvegházas kertészetre és az intenzív állattartásra fókuszál.

A statisztikai adatok alapján Dél-Koreában mintegy 1,1 millió háztartás végez gazdálkodást, és ezeknek a termelőknek több mint 60 %-a időskorú, egyszóval a vidéki lakosság erősen öregedik. Emellett további problémát jelent, hogy a munka hagyományos, kisméretű farmokon történik, és elavult, nagy energiaszükségletű technológiákat, módszereket alkalmaznak. A kutató és fejlesztő csoportok mindezt figyelembe véve kezdték el kialakítani az új módszereket, amelyek átlendíthetik a mezőgazdaságot a holtponton, és az innovációs központokon keresztül igyekeznek minél több érdeklődőhöz eljuttatni az információkat a modern technológiai lehetőségekről, valamint létrehozni egyfajta szaktanácsadói rendszert.

Az okos mezőgazdaság megvalósítása érdekében innovációs központokat hoznak létre, és ICT (információs és kommunikációs technológia) megoldásokat alkalmaznak, amelyek egészen új lehetőségeket biztosítanak a regionális képzésre.

A Korea Bizware tájékoztatása szerint a Dél-Koreai Mezőgazdasági-, Élelmezési- és Vidékfejlesztési Minisztérium bejelentette, hogy olyan nagyméretű mezőgazdasági komplexumokat hoznak létre, amelyek alkalmasak a fiatal munkaerőt bevonni az okos mezőgazdaságba.

Okos mezőgazdaság Dél-Koreában

Az okos mezőgazdaság beviszi a informatikai és kommunikációs technológiát az üvegházas és az állattartó gazdaságokba, ahol okostelefonok és számítógépek alkalmazásával a farmerek távműködtetéssel tudják a növények és állatok környezetét szabályozni.

A legutolsó hírek szerint olyan innovációs modellt alakítanak ki, amely során a fiatal vállalkozókat és gazdálkodókat képznek, de egyéb kapcsolódó tevékenységet is támogatnak. 2022-ig négy okosfarm innovációs völgyet alakítanak ki, amelyekben oktatóközpontok, bérelhető okosfarmok és tesztállomások találhatók.

M2022-ig négy okosfarm innovációs völgyet alakítanak ki, amelyekben kiképző központok, bérelhető okosfarmok és tesztállomások találhatók. Fotó: Dél-Koreai Mezőgazdasági-, Élelmezési- és Vidékfejlesztési Minisztérium

A tanfolyamok a következő évben indulnak, és a tervek 2022-ig 600 végzős hallgatóval számolnak.

A kormány is támogatja

Azok a fiatal gazdálkodók, akik sikeresen fejezik be a tanfolyamot, támogatást kapnak a kormánytól, hogy egy 30 hektáros, saját okosfarmot létesítsenek, Mindezek mellett az új és tapasztalt termelők alacsony kamatlábú mezőgazdasági hitelhez is hozzájuthatnak. Az okosfarmok mellé tesztállomásokat is terveznek, ahol kutatási projekteket és kísérleteket indítanának, kiállításokat szerveznének annak érdekében, hogy biztosítsák a Dél-Koreai gazdaságok versenyképességét.

Ráadásul a kutatási intézmények és ipari társaságok közötti együttműködés támogatása érdekében a kormány mérlegeli a minőségi klímaszabályozó rendszerek gyártásában piacvezető, holland Priva cég megszerzését.

A mezőgazdasági minisztérium reméli, hogy ezzel a programmal a következő néhány évben sikerül 4300 új munkahelyet létrehozni a fejlődésben lévő okos gazdaságokban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Okosfarmokon várják a jövő generációját

2016. december 2. 13:39

A mezőgazdaságról sokan azt gondolják, hogy egy piszkos, olajos szakma, pedig ennek a kornak már vége.