Agrárközélet

Átfogó uniós intézkedési terv az erdők védelme érdekében

NAK

Az Európai Bizottság átfogó intézkedési tervet fogadott el a Föld növényvilágának 80 százalékát kitevő erdők védelme és helyreállítása érdekében, ezzel igyekszik támogatni a világ népességének mintegy negyedének a megélhetését, illetve az éghajlatváltozás elleni küzdelem uniós erőfeszítéseit is.

Az Európai Bizottság által közzétett adatok szerint 1990 és 2016 között 1,3 millió négyzetkilométer erdőt irtottak ki a világon, ami körülbelül 800 futballpálya-méretű területet óránkénti eltűnését jelenti. Az erdőirtás legfőbb oka az élelmiszer, a takarmány, a bioüzemanyag, a fa és egyéb áruk iránti kereslet. Mindez pedig annak tudatában történik, hogy az erdőirtással összefüggő üvegházhatású gázok kibocsátása az éghajlatváltozás második legjelentősebb előidézője.

A Bizottság néhány nappal ezelőtti közleménye szerint a most elfogadott átfogó intézkedési terv a fokozott nemzetközi együttműködés előmozdítását, a fenntartható finanszírozást, a természeti erőforrások jobb felhasználását, a munkahelyteremtést, az ellátási lánc fenntarthatóságának támogatását, valamint a kutatás segítését és a fogyasztás erdőirtásra gyakorolt hatásának minimalizálását szolgálják. Annak érdekében, hogy az érintett országokban az erdőirtás helyett a meglévő erdők védelme, valamint korábban kitermelt erdők újratelepítése kerülhessen előtérbe.

A tervet konkrét intézkedések fogják követni, amelyeket egy szakértőkből álló testület dolgoz majd ki. A tervezett intézkedésekkel a Bizottság az erdőirtásmentes ellátási láncokból származó termékek fogyasztásának ösztönzésével, valamint a tagországokkal együttműködve az erdőkre gyakorolt nyomás csökkentésével egyben az EU ökológiai lábnyomát is igyekszik mérsékelni.

Az uniós bürokráciától megszokott általános megfogalmazások találgatásokra adhatnak okot azzal kapcsolatban, hogy ezek a fellépések mennyiben érintik az Európai Unió, illetve az egyes tagországok erdőtulajdonosait és erdőgazdálkodóit. Értelmezésünk szerint a most előrevetített intézkedéseket kifejezetten az unió területén kívüli, a föld környezeti viszonyait meghatározó nagy erdős területek védelmére hozta az Európai Bizottság, és az unión belül közvetlenül elsősorban az érintett országokból faanyagot, illetve a kiirtott erdők helyén előállított termékeket beszállító vállalkozásokat érintik.

Az Európai Unió környezetvédelmi politikája azonban mindig következetes abban a tekintetben, hogy amit a világ más államaitól elvár, azt az unió területén is elvárja, illetve magától értetődőnek tekinti. Ebben az esetben az elfogadott intézkedési terv az unió területén tevékenykedő erdőgazdálkodókat azért nem érinti közvetlenül, mert a fenntartható erdőgazdálkodáshoz, illetve az erdőterületek bővítéséhez kapcsolódó célokat és elvárásokat az érvényben lévő uniós és tagállami stratégiák, illetve jogszabályok nagyrészt már tartalmazzák, illetve azok az uniós támogatáspolitikában is rendre visszaköszönnek. Azok következetes alkalmazására azonban az elkövetkező időszakban várhatóan még nagyobb hangsúlyt fektetnek majd.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Több mint 550 hektár új erdőt telepítenek az állami erdőgazdálkodások

2019. november 21. 09:33

Az Agrárminisztérium a novemberben indított programmal szeretné ráirányítani a közvélemény figyelmét a hazánkban zajló erdősítésekre, a meglévő erdők minőségi fenntartására, az erdőgazdálkodás gazdasági, és a klímavédelem társadalmi fontosságára.

Közel 700 madárodút helyeztek ki az erdőkben

2019. május 11. 08:32

Az odútelepek sokszor madárbarát tanösvények vagy kertek kialakításához kapcsolódnak, és így ismeretterjesztési célokat is szolgálnak, de vannak rejtetten elhelyezett, például a baglyok fészkelését segítő odúk is.

Elérhetőek a hazai erdők legfontosabb statisztikai adatai

2019. május 23. 06:03

Mostantól elérhetőek a Nébih honlapján a hazai erdőkkel kapcsolatos éves, továbbá az idősoros statisztikai adatok.

Módosult az erdei ököszisztéma pályázat

2019. április 6. 07:08

Ismét módosult a „Az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének és környezeti értékének növelését célzó beruházások” című pályázat.