Agrárközélet

Az aszály miatt leállt a folyami szállítmányozás

Magyar Idők

Halomban áll a betakarított gabona a raktárakban, a Duna alacsony vízállása miatt ugyanis gyakorlatilag leállt a folyami szállítmányozás. Bár a kereslet továbbra is élénk, az ügyleteket csak későbbi elszállítással tudják megkötni a termelők.

Nem várt nehézséget okozott az idén az aszály a hazai gabonatermelőknek. Míg egy-egy szárazabb időszak általában a termés mennyiségére van hatással, ebben az évben a hónapokig tartó csapadékhiány az értékesítést is befolyásolja.

A hazai gabonakészlet jelentős része ugyanis a Dunán hagyja el az országot, az idén viszont olyan száraz­ság sújtotta hazánkat, hogy a folyó vízszintje soha nem látott mélységbe süllyedt, aminek következtében a hajóforgalom gyakorlatilag megbénult.

Mindez a termelőket is igencsak érzékenyen érinti, hiszen az itthon megtermelt búza és kukorica meghatározó része kerül a külpiacokra – zömmel a folyami útvonalakon keresztül. Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke a Magyar Időknek elmondta: nyár óta gyakorlatilag nem hagyta el az országot a Dunán keresztül egyetlen rakomány gabona sem.

Mindez elsősorban a raktárkapacitás végessége miatt jelent problémát, mára ugyanis a Duna mellett található összes raktárat kibérelték, a termény jelentős része pedig még mindig a gazdáknál van.

Ez a nyáron a magtárakba került búzára ugyanúgy igaz, mint a nemrég betakarított kukorica esetében. – A kereskedők jó ideje nem vásárolnak elszállítással árut, a gabona tárolásáról pedig a termelőknek kell ­gondoskodniuk – fogalmazott a szakember. A kereslet ugyanakkor még így is élénk, az ügyletek azonban későbbi elszállítással valósulnak meg. A termelőknek így szerencsére nem áll pénzük a készletekben.

A szállítás a folyami útvonal mellett vasúton és közúton is megoldható lenne, ez utóbbi azonban igencsak megdrágult az elmúlt hónapokban. Petőházi Tamás szerint a tapasztalatok azt mutatják, hogy a szállítmányokat 15-20 százalékkal magasabb áron tudják a közúti fuvarozókkal elszállíttatni.

A kilátások pedig nem túl kedvezőek: bár a napokban várható némi eső, a Duna vízállásában érdemi változást ez nem okozhat. Ahhoz, hogy a folyó újra hajózható legyen, több hónapnak kell eltelnie, a gabonakereskedelemben és a készletekben pedig legkorábban a jövő év tavaszán állhat vissza az egyensúly.

Az árak ezzel együtt emelkedőben vannak. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet jelentése szerint itthon átlagosan nettó 55 ezer forintos tonnánkénti áron kereskedtek az étkezési búzával november első hetében.

Ez az árszint az egy évvel korábbit 20 százalékkal múlta felül. A kukorica ára is magasabb az egy évvel korábbinál, november elején átlagosan 46 ezer forintért kelt el egy tonna, míg egy éve 43 ezer forint körül mozogtak az árak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Kétéves csúcsra szaladt a szójabab ára

2020. szeptember 1. 05:49

Az amerikai szójabab kurzusa magasabbra emelkedett, mint az elmúlt két évben bármikor.

Versenyfutás az idővel – rövid távon az amerikaik a nyerők

2019. október 30. 15:38

Az árakra elsősorban az volt hatással, hogy a kínai-amerikai feszültség tovább enyhülhet és bár áttörő új hír nem volt, felmerült további 10 millió tonnás nagyságrendű kínai szójabab vétel lehetősége az USA-ból.

A korlátozások hírére megugrott az ukrán búzaexport

2020. április 23. 11:04

Az ukrán búzakivitel negyvenhét százalékkal ugrott meg múlt héten annak ellenére, hogy a kormány figyelmeztette a piaci szereplőket: leállíthatja a szállításokat, ha túl magas lesz az export mértéke.

Már általános a kukoricamoly fertőzés

2019. július 16. 10:07

Folyamatosan figyelni kell a kihelyezett feromon csapdák fogási anyagát, nehogy meglepetés érje a termelőket.