Agrárközélet

Az időjárás határozza meg a mezőgazdaság teljesítményét

Agrofórum Online

A múlt év rekordterméseket hozott, idén viszont már most biztos, hogy kalászos gabonákban, kukoricában és repcében sem tudjuk felülmúlni a magas bázist adó tavalyi termést – mondta a Világgazdaságnak Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára.

Az érdekképviselet adatai szerint április végén a szokásoshoz képest 150 milliméter csapadék hiányzott a földekből, amit az elmúlt időszak esőzései csak harmadrészben pótoltak, ugyanakkor segítik a kukorica és a napraforgó kelését.

Komoly károkat okozott a szokatlan hideg a mezőgazdaságban. A zöldségeknél a fagy miatt 20 százalékos terméskiesésre számítanak, a hideg miatt a fűtetlen fóliákban később indult a termelés, de a gyümölcsösöket is károsította a szokatlanul hideg tél. Regionálisan nagyobb károk is keletkeztek, múlt szombaton például a mátrai borvidék egyharmadát tarolta le a jég, az első becslések szerint több mint 300 millió forint kárt okozva. Az elmúlt évihez képest lényegesen jobb ára van a sertésnek és a tejnek, ugyanakkor csökkent a sertés- és a kocaállomány is. Horváth szerint az utóbbi abból következik, hogy sok termelőnek lejártak az előző uniós ciklus fejlesztési támogatásainál kikötött állománylétszám-tartási kötelezettségei. Így pedig a jobb árak sem hoznak teljesítménynövekedést.

A baromfiágazatban sem lehet érdemi növekedésre számítani, mivel a madárinfluenza miatti víziszárnyas-kiesést szerinte nem lehet pótolni. A juhtenyésztőknél sem indult jól az év, az olasz vevőknek a szokásosnál 10-12 százalékkal kevesebb magyar bárány kellett a húsvéti szezonban, ráadásul átlagosan 20 százalékkal alacsonyabb áron vásároltak. A tejtermelőknél is kérdéses, meddig maradnak a megemelkedett árak, mindenesetre a korábban veszteséges tehéntartók többlettermeléssel reagáltak.
Optimistábban látja a helyzetet Fórián Zoltán, a Takarék Agrár Központ vezető agrárszakértője. Szerinte tény, hogy a sikeres tavalyi év bázisán nehéz további növekményt elérni, de az év eleji aszálynak már nincs nyoma. Ha a továbbiakban kedvező lesz az időjárás, akár még a tavalyi terméseredményeket is el tudjuk érni a szántóföldi kultúrákban – mondta a Világgazdaság érdeklődésére. A vetésszerkezet ugyanis alig-alig változott, a repce is szép képet mutat, és bár „sokat alszik még kint a termés”, Fórián bizakodó a kibocsátást illetően.

A szakértő szerint a sertés- és tejáremelkedés is optimizmusra ad okot, ráadásul a tavalyi bázis az állati szektoroknál igen alacsony volt. Ezek alapján a Takarék Agrár Központ elemzője arra számít, hogy az állattenyésztők – a baromfitermelés madárinfluenza miatti átmeneti visszaesése ellenére is – idén a mezőgazdaság kibocsátásának emelkedéséből jobban kiveszik a részüket, mint a növénytermesztők.

(Világgazdaság)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Kampány indul az afrikai sertéspestis megelőzése érdekében

2018. augusztus 10. 10:13

Az afrikai sertéspestis egy rendkívül agresszív betegség, a fertőzött állatok 3-4 napon belül elhullanak. Azokban a házi sertés állományokban, ahol a vírus megjelenik, ott a teljes sertés állományt le kell ölni.

8,6 milliárd forint támogatás jut tenyészkocákra

2019. május 14. 06:16

A sertéstartó telepek korszerűsítésére eddig 29 milliárd forint támogatást ítéltek meg a Vidékfejlesztési Programban mintegy 200 sertéstartó gazdaság fejlesztésére.

További 26 ezer sertést ölnek le Romániában

2020. január 6. 16:16

A legnagyobb számban a magyar és ukrán határ közelében lévő partiumi, illetve a déli, Duna-menti megyékben észleltek ASP-s megbetegedéseket a vaddisznóknál.