Agrárközélet

Az uniós agrárkereskedelem rekorder lett 2017-ben

Európai Bizottság/NAK

Az Európai Bizottság legfrissebb kereskedelmi jelentése alapján 2017-ben az Európai Unióból származó agrártermékek exportja elérte a 137,9 milliárd euró összértéket, mely 5,1 százalékos növekedés a 2016-os év adataihoz viszonyítva.

Az EU agrártermékeire folyamatosan nő az igény az Amerikai Egyesült Államokban, Oroszországban és néhány ázsiai országban. Ezen piacokra jutó eladások az uniós export folyamatos növekedését eredményezik.

2017-ben az Amerikai Egyesült Államokba exportált uniós termékek összértéke 6 százalékkal (1,22 milliárd euróval), míg az Oroszországba eladott termékeké 15 százalékkal (892 millió euró) nőtt. Azonban az ázsiai piacokon is jelentős exportnövekedést eredményezett az elmúlt tizenkét hónap: a Japánnak történt eladások 11 (további 645 millió euróval) nőttek, míg Kína 5, Hong Kong 10, Dél-Korea 13 százalékkal vásárolt többet az unió agrártermékeiből. További növekedés volt tapasztalható a Törökország és Svájc irányában, de figyelemre méltóak a Fülöp-szigetekkel, Ukrajnával és Ausztráliával kötött exportügyletek is.

A 2017-es eladások alapján a legjobban a borok, állateledelek, valamint a szeszes italok és likőrök szerepeltek 12, 17 és 5 százalékos exportnövekedéssel. Néhány termék eladása azonban csökkenést mutatott: a búza exportja 27,5 (1,24 milliárd euró), az egyéb gabonaféléké 13,5, míg a disznóhúsé 2,8 százalékkal csökkent. Az EU-ból származó borok legfőbb felvevőpiaca az Amerikai Egyesült Államok, melyet Kína, Svájc, Kanada, Japán és Hong Kong követ. A kereslet legdinamikusabb növekedése Oroszországban és Kanadában tapasztalható.

Az elmúlt év adatai alapján a harmadik országokból származó agrártermékek importja szintén növekedett, azonban ez nem haladta meg az export értékét. Ennek eredményeképpen az EU agrártermékeinek kereskedelmi mérlege a 2017-es évre vonatkozóan 20,5 millió eurónyi exporttöbbletet mutat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

A történelmi szegedi fűszerpaprika-tájkörzet kialakulása és megszűnése

2018. november 29. 09:36

Az írás áttekintést nyújt a szegedi fűszerpaprika-tájkörzet kialakulásáról, majd lassú ellehetetlenüléséről. Egy gondolatkísérletet nyomon követve megtudhatjuk, hogy az uniós földrajzi eredetvédelem adta lehetőségek kihasználhatók lennének egy esetleges határon átnyúló „térelméleti újraegyesítésre”.

Az uniós programok csúszása esetén is számolhatnak a gazdák a támogatások előfinanszírozásával

2019. október 25. 12:31

Ha nem sikerül az év végéig megállapodniuk az uniós tagállamoknak a következő ciklus - a 2021 és ’27 közötti időszak - közösségi költségvetéséről, akkor veszélybe kerülhet több 2021-re tervezett támogatási program elindítása.

Kevesebb élő szarvasmarhát és juhot exportál az EU idén

2020. május 2. 10:47

A teljes élőállatexport-egyenlegben a szarvasmarha- és juh-export csökkenése mellet az élősertés- és baromfiexport-mennyiségek is mérséklődni fognak.

Bajban a gazdák? 15 százalékkal csökkenhetnek az agrártámogatások

2018. szeptember 18. 13:57

A magyar gazdák számára elfogadhatatlan a közös uniós agrártámogatások csökkentése.