Agrárközélet

Az uniós agrártámogatások jelenlegi szintjét meg kell őrizni

Agrofórum Online

Az uniós agrártámogatások jelenlegi szintjének megőrzése szükséges ahhoz, hogy a gazdák továbbra is megfelelő minőségű és mennyiségű élelmiszerrel tudják ellátni az európai fogyasztókat – jelentette ki Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a 2017. november 30-án Párizsban megtartott Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Csúcstalálkozón.

Az eseményen az európai mezőgazdasági ágazat képviselői vitatták meg a szektor előtt álló legnagyobb kihívásokat és az ágazat jövőbeli perspektíváit. A találkozó aktualitását növelte, hogy az Európai Bizottság egy nappal korábban mutatta be a Közös Agrárpolitika (KAP) 2020 utáni kereteit meghatározó közleményét. A konferencia vezérszónoka Stéphane Travert francia és Fazekas Sándor magyar miniszter volt.

A magyar tárcavezető beszédében hangsúlyozta, el kell kerülni, hogy egy, a mezőgazdaságtól független rossz uniós politikai döntés árát a gazdáknak kelljen megfizetniük, ahogy az az orosz embargó esetében is történt. Elfogadhatatlan, hogy más kihívások, így például a migrációs válság kezelésére KAP forrásokat vonjanak el. Magyarország álláspontja szerint a KAP forrásokat – melyek valamennyi fogyasztó érdekét szolgálják – továbbra is a gazdáknak kell kapniuk” – mondta a miniszter.

Az uniós költségvetésről folyó vitában Magyarország álláspontja szerint a KAP jelenleg rögzített részaránya és összege nem csökkenhet a következő többéves pénzügyi keretben. Nem lenne méltányos a 2004 után csatlakozott tagállamokkal szemben, ha a közvetlen kifizetések 100%-os összegét csak hosszú bevezető időszak után megkapó kelet-közép-európai országok közvetlen kifizetései csökkennének.

Fazekas Sándor szerint a KAP források csökkentése olyan súlyos következményekkel járna, mint az élelmiszerárak jelentős emelkedése, valamint a vidék népességmegtartó erejének csökkenése és hosszabb távon akár a vidéki területek elnéptelenedése. Az elmúlt időszakban sokan támadták a Közös Agrárpolitikát azzal, hogy nem biztosít kellő hozzáadott értéket az Unió állampolgárainak, ezért a céljait felül kell vizsgálni. Ezzel kapcsolatban a magyar tárcavezető hangsúlyozta, hogy a KAP-nak is köszönhetően az Uniós és benne a magyar gazdák is több mint 500 millió uniós állampolgárt látnak el nap, mint nap kiváló minőségű, egészséges élelmiszerrel.

A további környezetvédelmi szempontok bevezetésével kapcsolatban a miniszter emlékeztetett, hogy a KAP már most is rengeteget tesz a zöld célok megvalósulásáért, ami nem jelenti azt, hogy nem lehet a rendszeren javítani és többet tenni. Azonban bármilyen új intézkedés bevezetése nem eredményezheti azt, hogy a rendszer még bonyolultabb legyen a gazdák számára.

A november 29-én megjelent bizottsági közlemény kapcsán Fazekas Sándor hangsúlyozta, hogy a KAP szerkezetét tekintve nem lenne szükség radikális reformra, az erős két-pilléres rendszert megfelelő költségvetéssel fent kell tartani. Nem felejthetjük el, hogy a gazdák bevételei továbbra is elmaradnak más ágazatokétól, ezért a jövedelempótló támogatásokat fenn kell tartani, így a közvetlen kifizetéseket meg kell őrizni. Magyar szempontból kiemelten fontos a termeléshez kötött támogatások fenntartása – fogalmazott a miniszter.

(FM Sajtóiroda)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Mérséklődött a mezőgazdaság termelékenysége

2020. augusztus 1. 07:27

Tavaly a mezőgazdasági ágazat (szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt) folyó alapáron számolt kibocsátási értéke 2789 milliárd forint volt, ebből 57%-kal a növénytermesztés, 36%-kal az állattenyésztés részesedett.

Szigorú kontrollt vár el az agrárszakma a Mercosur-megállapodás kapcsán

2019. augusztus 19. 18:26

Két évtizedes tárgyalási folyamatot követően az Európai Unió és a Mercosur-országok átfogó kereskedelmi megállapodásról döntöttek, amely a világ legnagyobb szabadkereskedelmi területét hozza létre. Az agrárium szereplői szerint a tisztességes piaci verseny fenntartása érdekében az európai hatóságoknak kiemelt figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy a Mercosur-országokból érkező termékek mindenben megfeleljenek a szigorú európai feltételeknek.

Meddig maradhatunk munkaerő nélkül?

2018. május 19. 04:07

Tényleg eljutottunk odáig, hogy nem lehet munkaerőt találni? Tényleg ott vagyunk, hogy nincs szakember, segédmunkás, irodai dolgozó, traktoros, stb.?

Egyre több pénzt hagy a költségvetés az agráriumban

2018. február 9. 09:15

A sertés, a szarvasmarha, a baromfi, a tej és a tojás áfájának csökkentése nagymértékben hozzájárult a feketegazdaság visszaszorításához, a fogyasztás növekedéséhez.