Agrárközélet

Bealkonyul a háztájinak

Agrofórum Online

A június 1-jei állatlétszám részleteit bemutató jelentésből kiderül, hogy az 1990-es évek elején még többségben lévő háztáji tartás egyre inkább háttérbe szorul.

Az egyéni gazdaságok nagyobb mértékben csökkentették sertésállományukat, mint a gazdasági szervezetek – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiadványából. A június 1-jei állatlétszám részleteit bemutató jelentésből kiderül, hogy az 1990-es évek elején még többségben lévő háztáji tartás egyre inkább háttérbe szorul. Jelenleg a sertésállomány 77 százalékát tartják gazdasági szervezetek, az egyéni gazdaságokban pedig a sertések 23 százalékát hizlalják.

Idén június 1-jén az egy évvel korábbi létszámnál 219 ezerrel kevesebb, 2,8 millió sertést jelentett a KSH, ami 7,2 százalékos csökkenés. A 176 ezres anyakoca-állomány pedig 7 ezerrel, 3,9 százalékkal volt alacsonyabb a tavaly júniusinál.
Lényeges különbség mutatkozik az állománycsökkenésen belül a gazdasági szervezetek és az egyéni gazdaságok között: előbbieknél a sertéslétszám egy év alatt 89 ezerrel, vagyis 4 százalékkal mérséklődött, míg az egyéni gazdaságokban a 130 ezres visszaesés 17 százalékos csökkenés. Az anyakocalétszám csökkenéséből is jobban kivették a részüket az egyéni gazdaságok, hiszen a gazdasági szervezeteknél 2 ezerrel volt kevesebb anyakoca, ami 1,4 százalékos visszaesés, míg a magángazdáknál az 5 ezres kocalétszám-csökkenés 12 százalékos visszaesést jelent.

Az évek óta – egy év alatt 22 ezerrel, 864 ezerre – növekvő szarvasmarha-állomány 60 százalékát a gazdasági szervezetek, 40 százalékát egyéni gazdaságok tartják. Az állomány a gazdasági szervezeteknél az elmúlt egy évben nem változott, a teljes létszámnövekedést az egyéni gazdaságok adták. A tehéntartásban is nagy a különbség a gazdasági szervezetek és az egyéni gazdaságok között: az előbbiek által tartott tehenek száma 2 ezerrel csökkent, miközben az egyéni gazdaságoknál 16 ezerrel bővült.

A juhállomány változásában a csökkenés ellenére is biztató, hogy az anyajuhok száma 812 ezer volt, ami 22 ezres, 2,7 százalékos növekedés az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Az összlétszám ennél némileg nagyobb arányban csökkent: a 36 ezer darabos mínusz 3 százalékos visszaesés a tavaly júniusihoz viszonyítva, a juhállomány így 1,2 millió darabos. A juhállomány 87 százalékát egyéni gazdaságok, 13 százalékát gazdasági szervezetek tartják, ez az arány az utóbbi tíz évben nem változott. Itt a gazdasági szervezetek csökkentették inkább az állományukat, a náluk megfigyelt 10 ezer darabos visszaesés 5,8 százalékkal kisebb állományt, míg az egyéni gazdaságok állatszámot tekintve nagyobb, 27 ezer darabos juhállomány-csökkenése 2,5 százalékos visszaesést jelent.

(Világgazdaság)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Az afrikai sertéspestis miatti veszteség kompenzálásán dolgozik a kormány

2018. május 20. 05:54

Becslések szerint a megbetegedés megjelenésével elveszített exportpia­cok tizenegymilliárd forintos veszteséget okozhatnak az ágazatnak.

27-re bővült a Tajvanba exportáló üzemek listája

2018. március 10. 12:55

Az engedélyezett üzemek listájának bővülése kiváló lehetőség a baromfiszektor számára, hogy a tavalyi madárinfluenza járvány miatti jelentős exportkiesés után növelhessék az árukivitelből származó bevételeiket.

Belgium is sertéseket vágna le

2018. szeptember 25. 06:00

Noha több ezer sertésről van szó, kivételes intézkedést kell hozni egy katasztrófa elkerülése és a belga húsexport védelme érdekében.

Nőtt a sertéságazat kibocsátása

2019. április 12. 07:03

Az ágazat importja tavaly 411 millió euró volt, az export értéke meghaladta a 330 millió eurót.