Agrárközélet

Brit miniszter: az agrárszektornak a Brexit után is hozzá kell férnie a külföldi munkaerőhöz

Agrofórum Online

A brit környezetvédelmi miniszter szerint a brit mezőgazdasági termelők számára biztosítani kell, hogy Nagy-Britannia EU-tagságának megszűnése után is hozzáférjenek a külföldi EU-országokból érkező szezonális munkaerőhöz.

Andrea Leadsom a brit agrárszektor képviselőinek legnagyobb éves közgyűlésén, az oxfordi gazdászkongresszuson szerdán elmondott beszédében kijelentette: „abszolút elkötelezetten” támogatja, hogy a mezőgazdasági vállalkozások a jövőben is alkalmazhassanak szükséges számban külföldi EU-munkavállalókat.

Leadsom elmondta, hogy erről a kérdésről máris „igen közvetlen módon” tárgyalt a brit belügyminisztériummal, és „megfelelő időben” bejelentések várhatók. Hozzátette: tudatában van az agrárszektor azon félelmeinek, hogy a Brexit után elapadhat a szezonális munkák elvégzéséhez elengedhetetlen külföldi EU-munkavállalók beáramlása, ezért a kormány kötelezettséget vállal arra, hogy a szektorral együttműködésben a jövőben is biztosítsa a mezőgazdaság hozzáférését a megfelelő képzettségű munkaerőhöz.

Nagy-Britanniában a mezőgazdasági vállalkozások nyaranta átlagosan 60 ezer külföldi – főleg kelet-európai – EU-munkavállalót alkalmaznak szezonális munkákra.

Nemrégiben a harminc legnagyobb brit élelmiszeripari, kiskereskedelmi, agráripari és üdítőital-gyártó cég, valamint szakmai szövetségeik vezetői közös nyílt levélben követelték, hogy az élelmiszeripari szektorban és a beszállítói hálózatoknál dolgozó külföldi EU-munkavállalók Nagy-Britanniában maradhassanak a brit EU-tagság megszűnése után is.

Az aláírók szerint máris megindult az ágazatban dolgozó külföldi uniós munkavállalók elvándorlása más országokba, márpedig ha a szektor nem fér hozzá e munkaerőforráshoz, annak szűkösebb választékú, drágább nagy-britanniai élelmiszerkínálat lenne a következménye.

Minnette Batters, a brit mezőgazdasági termelők szövetségének (NUF) alelnöke a BBC rádiónak nyilatkozva nemrégiben kijelentette, hogy „a földeken fog elrothadni a termés”, ha nem lesz, aki betakarítsa.

Theresa May brit miniszterelnök több nyilatkozatában is hangoztatta, hogy várakozása szerint viszonossági alapon a brit EU-tagság megszűnése után is biztosítható lesz a már Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok, illetve az uniós társállamokban letelepedett britek jogainak érvényesülése. A brit kormány részéről ugyanakkor még nem hangzottak el részletes tervek az uniós tagság megszűnése után érkező EU-munkavállalók foglalkoztatásának szabályozására.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Versenyképtelenné válna a brit agrárexport szabadkereskedelmi megállapodás nélkül

2018. február 19. 09:48

Az Európai Unió piacára irányuló brit agrárexport nagy része versenyképtelenné válna, ha a brit EU-tagság megszűnéséig Londonnak nem sikerül szabadkereskedelmi egyezményt kötnie az unióval.

A no-deal Brexit katasztrófa lenne a brit mezőgazdaság számára

2019. szeptember 7. 13:06

A brit farmerszövetség, a National Farmers Union (NFU) levelet írt Boris Johnson miniszterelnöknek, amelyben azt kérte, hogy ha Nagy-Britannia kereskedelmi megállapodás nélkül hagyja el az Európai Uniót, vámolják meg a tojás, egyes tejtermékek, kertészeti termékek és gabonafélék behozatalát.

Rubion: földieper-szedő robot a szezonmunkások helyett

2019. augusztus 3. 09:38

Az angolok azért folytatják nagy lendülettel a mezőgazdasági robotok fejlesztését mert a Brexit utáni időkre készülnek.

Londoni demonstrációra készülnek a brit farmerek a Brexit miatt

2020. február 13. 09:47

A farmerek biztosítékot kérnek arról, hogy miután már nem tartoznak az Európai Unióhoz, az ágazatnak nem kell a hazai piacon versenyeznie a brit minőségbiztosítási előírásokat nem teljesítő termékekkel.