Agrárközélet

Drágulhatnak itthon az amerikai termékek a védővám miatt

Világgazdaság

Az amerikai árukat importáló hazai cégeknek a 25 százalékos uniós védővám ellenére semmiféle pluszbevallást, dokumentumot nem kell benyújtaniuk, a vámkezelés során viszont magasabb összegű vámterhet kell kifizetniük - írja a Világgazdaság.

Az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok kereskedelmi háborúja miatt nem nő a hazai cégek vámadminisztrációs terhe. Leopold Róbert, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőr őrnagya, vám- és jövedéki szóvivője a Világgazdaságnak elmondta: nyolcjegyű vámtarifaszámok jelzik az EU ominózus, múlt pénteki végrehajtási rendeletének mellékletében, hogy egy-egy megjelölt termékcsoportban pontosan mely amerikai árukra szabtak ki 25 százalékos kiegészítő vámot. A termékcsoportok között találhatók gabona-, zöldségfélék, gyümölcsök, alkoholos italok, ecet-, dohányáruk, illatszerek, szépség- vagy testápoló készítmények, de kötött ruházati cikkek, használt ruhák, valamint vas-, acél- és alumíniumáruk, hajók, illetve játékok, játékszerek és sporteszközök is, csaknem 3 milliárd eurónyi értékben.

A NAV szóvivője hangsúlyozta: az amerikai árukat importáló hazai cégeknek semmiféle pluszbevallást, dokumentumot nem kell benyújtaniuk, ugyanakkor a vámkezelés szokásos eljárása során már magasabb összegű vámterhet kell kifizetniük.

Az EU-n kívüli, úgynevezett harmadik országgal bonyolított kereskedelem során, például az Amerikai Egyesült Államokkal folytatott export- vagy importforgalomban eddig is voltak vámadminisztrációs eljárási szabályok – jelezte a Világgazdaságnak Falcsik István ügyvéd, az RSM Hungary Zrt. vám-, jövedéki és termékdíj-tanácsadási üzletágvezetője.

Így az onnan érkező árukra bejelentési és bemutatási kötelezettség van érvényben, a vámeljárás jogszabályai szerint bizonyos feltételek határozzák meg, például az áru vámtarifális besorolása vagy származási helye, hogy kell-e, illetve milyen mértékű vámot kell fizetni, és azt is, hogy a termék behozatala engedélyköteles-e, avagy sem. Falcsik István hangsúlyozta: a termékbesorolás alapján nemcsak vámot kell fizetni, hanem ha például Magyarországon kívánják vámjogi szabadforgalomba helyezni az adott árut, akkor az importra vonatkozó 27 százalékos általános forgalmi adót is le kell róni utána, amelyet bizonyos esetekben levonhatnak a vállalkozások. Az RSM vámszakértője jelezte: az USA-ból érkező egyes árucsoportok esetében a befizetendő vámterhek növekednek a múlt heti intézkedés miatt, de a vámadminisztrációs teendők nem.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Már bioüzemanyagként is felhasználható az amerikai szójabab

2019. január 29. 13:33

Az amerikai termelők így indulhatnak például európai közbeszerzéseken, minthogy a bizottság kimondta, az Egyesült Államokból származó szójabab energiahordozóként való felhasználása összhangban van az EU előírásaival.

Trump nem szeretne szarvasmarhát importálni

2020. május 21. 14:17

Az idei év első 5 hónapjában 530 ezer szarvasmarhát importáltak, mely 6,5 százalékkal kevesebb a tavalyi hasonló időszakhoz képest.

Megtorpant a gabonaárak emelkedése

2019. december 19. 08:33

A szójabab ára enyhén, 0,01 százalékkal a tonnánkénti 341 dolláros szint alá csökkent, az elmúlt napok drágulásait követően, ami a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás hatásának tudható be alapvetően.

Emelkedést várnak a szójabab grafikonján

2019. szeptember 27. 10:34

Az optimizmust az fűti, hogy Kína amerikai szójababot vásárolt, ezzel szemben áll, hogy az afrikai sertéspestis korlátozza a keresletet.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420