Agrárközélet

Együttműködési megállapodást írt alá a kamara és a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetsége

NAK

Az idei OMÉK nyitónapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetségének elnöke együttműködési megállapodást írt alá.

Magyarországon a légi növényvédelemnek nagy hagyománya van, fontos technológiai eszköz a növénytermesztésben. Már 66 éve közreműködnek az agráriumban a merevszárnyú repülőgépek, és a helikopteres permetezéseknek is már több mint 35 éves múltja van. Bár a korábbiakhoz képest a légi úton kezelt terület nagysága jelentősen csökkent, még mindig 800 ezer hektáron végeznek munkát légi járművek.

– Az Európai Bizottság környezetvédelmi szempontokra hivatkozva a repülőgépes védekezések megszüntetésére törekszik. Újabb intézkedéssel előírták a repülőgépek permetező berendezéseinek időszakos felülvizsgálatát is. Hazánkban ugyanakkor a légi védekezések hagyományosan szigorú, megfelelően szabályozott keretek között folynak, ezért továbbra is fent kell tartani ennek lehetőségét – mondta az együttműködési megállapodás aláírása előtt Győrffy Balázs, a NAK elnöke. – Már csak azért is, mert a versenyképes mezőgazdasági termelésben a mezőgazdasági repülés és a légi permetezés jelentős szerepet játszik. A magyar mezőgazdaság szerkezetét, a hazai domborzati és időjárási viszonyokat, valamint az időről-időre jelentkező rendkívüli növény-egészségügyi helyzet kialakulásának veszélyét figyelembe véve elengedhetetlen a légi növényvédelmi tevékenység. A gazdálkodók is ragaszkodnak ehhez a lehetőséghez, hiszen sok esetben csak ezzel a megoldással védhető meg hatékonyan az adott kultúra.

Mint mondta, a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetségével (MERÉSZ) létrejött megállapodás egyik legfontosabb célja, hogy légi védekezés továbbra is rendelkezésre álljon a gazdálkodók számára.

– Ennek elérése érdekében minden lehetséges eszközünkkel támogatjuk a mezőgazdasági repülés fenntartását. A megállapodásban vállaltuk, hogy információt nyújtunk a gazdálkodók eredményességét nehezítő problémákról, legyenek azok jogi előírások, piaci változások, új termelési célok, műszaki igények stb. Rögzítettük továbbá, hogy részt veszünk a MERÉSZ-tagvállalatok innovációs programjaiban a technológiafejlesztés területén, elősegítve ezzel a megfelelő fejlesztést. Mindezeken túl vállalást tettünk arra is, hogy részvételi lehetőséget biztosítunk egymásnak az általuk szervezett szakmai-tudományos rendezvényeken, és népszerűsítjük egymás szakmai-tudományos kezdeményezéseit, programjait.

Kovács András, a MERÉSZ elnöke annyival egészítette a kamara elnökének gondolatait, hogy a múltjuk ugyan szép és eredményes, ám a jövő – az EB szándéka miatt – kétséges.
– Mi azonban bármikor, bármely pillanatban készenlétben állunk, hogy segítsük a mezőgazdasági termelőket – jegyezte meg.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (16. rész)

2020. február 5. 08:16

A borsó esetében növényvédelmi szempontból a termesztési szezon nagyobbik része elsősorban a rovarkártevők számára alakult kedvezően, a májusi csapadékos hónap pedig a kórokozók járványszerű fellépését idézte elő.

Elkerülhető a paradicsomvész - hamarosan kezdődik a paradicsombetegségek elleni védekezés

2019. április 23. 07:55

Az egyik legrettegettebb, paradicsomokat is sújtó betegség a paradicsomvész, mellette komoly károkat okozhat a szeptóriás levélfoltosság és a vírusos sárga levélsodródás is. Cikkünkből kiderül, hogy mit érdemes tudni ezekről a betegségekről, és hogyan védekezhetünk ellenük.

Az amerikai bivalykabóca újra a figyelem középpontjában - Vírusvektor kabócák az amerikai szőlőültetvényekben

2018. május 7. 18:35

A Washington állam területén is előforduló vírusos betegség vektorainak kutatása során a figyelem két kabócafajra irányul.

A kukoricamoly kiiktatásával jövedelmezőbb lehet a kukoricatermesztés

2020. május 22. 06:16

A kukoricamoly károsítása a kukorica termésmennyiségét és a minőségét is veszélyezteti. A célzott védekezéssel ezeket a veszteségeket csökkentheti a termelő, ezzel párhuzamosan a jövedelmezőséget is javíthatja. A hatékony védekezés jelentős árbevétel-növelő technológiai elem lehet.