Ahogy a magyar mezőgazdaságban felgyorsult a technológiai fejlődés, az informatikai megoldások egyre inkább teret nyernek, úgy kell a pénzintézeteknek is folyamatosan megújulni, és nemcsak teljes körű hitel és betét palettával, hanem tanácsadási funkciókkal, innovatív megoldásokkal elősegíteni ügyfeleik fenntartható fejlődési pályán való maradását.
A takarékok sok-sok évtizede tartják rajta ujjukat az agrárium ütőerén. Helyben lenni, útba esni jövet-menet nemcsak nagy lehetőség az agrárium életében való részvételre, hanem nagy felelősség is. Ezt felismerve hozta létre a Takarék Csoport több mint három éve saját agrárszakmai műhelyét, a Takarék Agrár Központot. A takarékok nemcsak maguk szerették volna jobban megérteni a gazdálkodási körülmények alakulását a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban, hanem ügyfeleiket elemzésekkel, előrejelzéssel, személyes tanácsadással is szeretnék segíteni. Ennek egyik fontos eleme a szemléletformálás. A magyar agrárgazdaság jövőjének a kulcsa ugyanis abban – a már elkezdődött – szemléletváltásban van, amely nemcsak az együttműködések terén nélkülözhetetlen, hanem a modern technológiák elterjedésében, és a tömegcikkek előállításától való függőség mérséklésében is testet kell, hogy öltsön.
A Takarék Csoport folyamatosan erősíti innovációs aktivitását is a mezőgazdaságban annak érdekében, hogy segítse a gazdálkodókat egyebek mellett az adminisztrációs, adatkezelési terhek mérséklésével, de cél a már említett piaci szemlélet erősítése is. Az innovatív és agrárszakmai szemlélet egyik jó példája a Takarék Vidékfejlesztési Programhoz kapcsolódó előleglehívási garancia, amely a vidékfejlesztési pályázatokon nyertes takarék-ügyfelek számára nyújt lehetőséget az előlegek gyors lehívásához, ezáltal a fejlesztések mihamarabbi elkezdéséhez. A vidékfejlesztési pályázatok eredményei az elkövetkező hetekben, hónapokban egyre gyorsabban fognak napvilágot látni. A takarékok felkészültek arra a nyomásra, amely nemcsak az előleghez való hozzájutás, hanem a beruházások komplex fejlesztése oldaláról is hamarosan jelentkezni fog a mezőgazdaság és az élelmiszeripar irányából. A Takarék Agrárhangulati Index friss felmérése szerint ugyanis az agrárüzemek 77 százaléka tervez beruházást az előtte álló 12 hónapban.
A Takarék Csoport fontosnak tartja az ügyfeleink figyelmét felhívni arra is, hogy ilyen kedvező kamatkörnyezet még nem volt a pénzpiacon – és nem is igen lesz a jövőben sem –, így a külső forráshoz jutás kondíciói soha nem voltak még ilyen jók. Az uniós társfinanszírozású források mellett rendelkezésre állnak a hazai támogatások is. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az uniós támogatások 2020 után változni fognak. Ha mindehhez a piaci nyomást is hozzátesszük, könnyen belátható: most van itt az ideje annak, hogy átgondoljuk a helyzetet, stratégiai döntéseket hozzunk.
A Takarék Csoport számára kiemelt stratégiai terület az élelmiszergazdaság. Nemcsak a finanszírozásban, tanácsadásban áll a szektorban dolgozók mellett, hanem megpróbálja az egész társadalom figyelmét felhívni a gazdák munkájának fontosságára, az előttük álló számtalan kihívásra. Elég csak azt említeni, hogy egyszerre kell lépést kell tartaniuk a termelésben a világgal, a kereskedelemben is otthon kell lenni, ugyanakkor a pályázatírásban, a könyvelésben, a humán erőforrás menedzselésében, az adminisztrációban, a piaci elemzésben, és a támogatási kérdésekben is helyt kell állniuk. Szakmailag, pénzügyileg is szükségük van egy olyan stratégiai partnerre, akihez a problémákkal fordulhatnak. Gyakran emlegetjük az adminisztrációs terheket, mert a gazda sokat panaszkodik arra, hogy milyen sok a papírmunka, bár kétségkívül elengedhetetlen a támogatások megszerzéséhez.
A Takarék Csoport, miközben maga is gyors ütemben fejlődik, nagy hangsúlyt helyez arra, hogy agrárügyfelei kiszolgálása minél gördülékenyebb és teljes körűbb legyen.