Agrárközélet

Erős lehet a hitelkereslet az agráriumban a következő egy évben

Agrofórum Online

Az előttünk álló időszakban is erős lehet a hitelkereslet az agráriumban működő cégeknél, részben az elérhető támogatásokkal összefüggésben. A kilátások szempontjából biztató, hogy a területen működő cégek nagy többsége beruházna az előttünk álló egy évben.

Intenzív időszakra számítanak az agráriumban működő vállalkozások finanszírozásában a pénzügyi szolgáltatók – derül ki a Világgazdaságnak adott nyilatkozatukból. „Az agrárpiaci hitelezésben a következő egy év kiemelten magas növekedési potenciált rejt magában” – közölték a Takarék Csoportnál. Válaszuk szerint a takarékok arra számítanak, hogy – a teljes vállalati hitelpiachoz hasonlóan – a mezőgazdaságban is a beruházási hitelek generálják a hitelpiac növekedését: ennek mértéke pedig az előttünk álló egy évben meghaladhatja a vállalati hitelpiac bővülésének mértékét. Ezt segíti elő, hogy a vidékfejlesztési pályázatok nyertesei akár 50 százalék előleget igényelhetnek a beruházás elindításához, illetve hogy a kedvező kamatkörnyezet bátorítja a külső források igénylését. Biztató a kilátások szempontjából az a tény is, hogy a friss Takarék Agrár Hangulati Index szerint az agrárüzemek 77 százaléka tervez beruházást az előttünk álló 12 hónapban.

A K&H Bank szakértői szerint a hitelvolumen-növekedés a következő évben, években a pályázatok döntési ütemének függvénye lesz, várható összege a pályázati forrásokkal nagyjából megegyező összeg lehet, 40 százalékos intenzitást feltételezve. „Vannak olyan beruházási kényszerhelyzetek is, amelyek már nem várhatnak tovább pályázati forrásra, de ezek volumene a várható források harmadát sem éri el” – tették hozzá.

A Budapest Banknál az agrárhitelezés enyhe növekedésére számítanak a következő egy évben. Emlékeztettek rá, hogy az ősz folyamán 350 milliárd forintnyi támogatási forrásról születik döntés, ami mintegy 700 milliárd forint értékű fejlesztést indukál az ágazatban a következő két évben. Ez önmagában is jelentős finanszírozási igényt teremt, amit tovább növel az így létrehozott termelőkapacitás üzembe állításának forgóeszközigénye. Mindez már a következő egy évben érezteti hatását, kiteljesedni pedig két-három év múlva fog.

A legnagyobb húzóerejük a Budapest Bank szakértői szerint a szinte minden ágazatot érintő uniós pályázatoknak és az ezek nyomán jelentkező addicionális hiteligényeknek lesz. Ezek közül a kertészeti és az állattartó ágazatok emelkednek ki, de jelentős beruházások várhatók az élelmiszeriparban is. Az MFB Pontokon az élelmiszeripari középvállalkozások számára elérhető, 100 milliárd forint keretösszegű, vissza nem térítendő támogatással kombinált kedvezményes hiteltermékek iránt tapasztalatuk szerint van kereslet: a pályázat keretkihasználtsága megközelíti az 50 százalékot, és az eddigi összes forrásigény 54 százalékát a Budapest Banknál igényelték a cégek. Ezenkívül organikus növekedés várható azon ágazatokban, ahol az árnövekedés miatt megvalósulhatnak a korábban elhalasztott beruházások: például a sertés- és tejágazatban, de említhetnénk a baromfiágazatot is, ahol időszerű a madárinfluenza miatt lecsökkent állatállomány pótlása.

Ami pedig a finanszírozás szempontjából kiemelt területeket illeti, a Világgazdaságnak nyilatkozó szereplők szerint nem nagyon lehet olyan szegmenst említeni, amely ne részesedhetne a finanszírozásból, vagy ahol ne lenne még tere jelentős fejlesztéseknek. Az OTP Bank szakértői szerint a most rendelkezésre álló pályázati források megoszlásának vonatkozásában az élelmiszeripar, a borászat, az állattenyésztés és a kertészet tekinthető fókuszterületnek. Azonban ez inkább csak várakozás, hiszen emellett saját erőből történő beruházások is megjelenhetnek egy-egy alágazatban, és azok akár jelentősebb banki forrás bevonását igényelhetik – emlékeztettek a hitelintézetnél.

(Világgazdaság)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Sikamlós téma: szárnyal az ír csigatenyésztés

2018. december 23. 10:51

Csak ebben az évben hét vidéki településen nyolc új csigafarmot hoztak létre Írországban, így 41-re emelkedett a számuk. Amint az Irish Mirror írta, egy acre (0,4 hektár) „csigamező” 20 ezer eurós éves nyereséget is eredményezhet.

A nyereséges mangalicatenyésztés a cél

2018. november 14. 08:47

1991-ben Magyarországon kevesebb, mint 200 egyed maradt meg, de a sikeres fajtamentés révén mára a mangalicatenyésztés sikeres agrárgazdasági ágazat lett.

A jövő húsételeinek nagyobb része nem lesz állati eredetű!

2019. június 22. 11:20

Az előrejelzések szerint 2040 húsételeinek 35 százaléka sejtkultúra-tenyészetekből, 25 százaléka pedig növényi pótlékokból fog állni.

Bővül a Talentis Agro Holding – megvásárolják a Gödöllői Tangazdaság Zrt.-t

2019. október 2. 12:15

A jelenleg 38.000 hektáron gazdálkodó Talentis Agro Holding ezzel a bővüléssel is üzletágainak egy éve bejelentett stratégiai fejlesztését kívánja tovább erősíteni.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420