Agrárközélet

Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia Budapesten

Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület

Az elmúlt évek egyik legizgalmasabb mezőgazdasági szakterülete a high-tech megoldásokra épülő „precíziós gazdálkodás”. Ezért is óriási siker, hogy a terület legfontosabb európai, tudományos eseményének legközelebb Magyarország ad otthont – olyan új témákkal mint a Big Data elemzése öntanuló szoftverekkel.

A franciaországi Montpellier-ben megtartott 12. Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencián hivatalosan is bejelentették, hogy a soron következő eseményt Magyarország rendezi meg 2021. július 19. és 22. között.

Mindez két szempontból is hatalmas lehetőséget jelent: egyrészt tovább erősíti a precíziós gazdálkodás hazai elterjedését, másrészt a szakmai konferencia és gyakorlati bemutató révén a mezőgazdaság új, digitális irányait kutató szakemberek megismerhetik régiónk adottságait és új kapcsolatokat alakíthatnak ki a helyi szakemberekkel.

A precíziós gazdálkodás pedig kiemelten fontos nemzetgazdasági szempontból is, mert a digitális technológiák kulcsszerepet játszanak abban, hogy a gazdálkodók megfeleljenek a klímaváltozás, a fenntarthatóság és a versenyképesség kihívásainak.

A 2021-es Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia rendezési jogáról szóló, a hazai PREGA-konferenciák tapasztalatain alapuló pályázatot a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület képviseletében dr. Milics Gábor és Bolyki Bence nyújtotta be az Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia programbizottságának. Az Agrárminisztérium, illetve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara már előzetesen szakmai támogatásáról biztosította és üdvözölte az európai konferencia megszervezését – ezzel is hangsúlyozva a nemzetközi rendezvény jelentőségét.

A tárgyalások végén egyhangú szavazással választották Magyarországot a 2021-es helyszínnek: a rendezvény így nem csak a magyar kutatók, de a közép-kelet európai térség szakemberei számára is könnyen elérhető lesz. Az idei esemény alapján több száz kutató, professzor, illetve PhD-hallgató érkezésére lehet számítani különböző kutatóintézetekből és agráregyetemekről.

Bolyki Bence a szervező bizottság társelnökeként elmondta: „Büszkék vagyunk arra, hogy Magyarországot egy ilyen rangos szervezet méltónak találja a konferencia megszervezésére. A nemzetközi szervezet vezetősége személyes látogatásokon győzödött meg róla korábban, hogy képesek vagyunk európai színvonalú agrárszakmai rendezvények szervezésére”.

Dr. Milics Gábor kiemelte az idei konferencia tartalmasságát és magas szakmai színvonalát: a 124 előadást 270 benyújtott tudományos cikkből választották ki.
2021-ben új témaként több előadás is foglalkozik majd a klímaváltozás hatásait követő új termelési technológiákkal és a digitalizáció során keletkező hatalmas adatbázisokat (Big Data) algoritmusokkal elemző, öntanuló szoftverekkel.

További újdonság, hogy a 2021-es Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia a V4-tagországokat kiemelt vendégországokként hívja meg. Mindezek jegyében – előeseményként – rendezik meg a szervezők a 2020 februári, hatodik PREGA Konferenciát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Stratégiai cél a generációváltás - Megállapodást kötött a NAIK és a Szent István Egyetem

2018. november 27. 13:09

A megállapodás kitér az agrárium minden területére, ennek értelmében a két intézmény a jövőben kiemelt figyelmet szentel többek között a precíziós gazdálkodási, állattenyésztési, halgazdálkodási, műszaki, kertészeti és szőlészeti, élelmiszertudományi és vízgazdálkodási területeken történő hazai tudományos munka erősítésének

Tapasztalatok egy kiforrott termesztési rendszerről - Tanulmányút az Egyesült Államokban

2018. november 7. 12:36

Az Egyesült Államokban a precíziós gazdálkodásnak már „múltja” van, ennek köszönhetően termőzóna-lehatárolásnál a hozamtérképek sorozatára alapozhatnak. A drónokkal, multi- és hiperspektrális kamerákkal minden egyetem intenzíven kísérletezik, több cég komoly, igazi hightech szolgáltatást épít rájuk.

Nagyobb figyelmet kell fordítani az okszerű műtrágyázásra - Yara Nap konferencia, 2019

2019. január 29. 09:14

A konferencia egyik témája volt a digitális megoldások kérdése a mezőgazdaságban, különös tekintettel a tápanyagellátási technológiákra, továbbá az előadások a takarmánynövények – fókuszban a kukorica és a szója – tápanyag-gazdálkodási kérdéseit érintették, de szó volt az aktuális műtrágyapiaci trendekről is.

A talajművelés fejlődéstörténete - Horizontális – vertikális – precíziós alapművelés

2018. október 7. 14:00

A talajművelési technológiát meghatározó alapművelés történhet forgatással és forgatás nélkül. Ennek előnyeit és hátrányait, valamint a rendelkezésre álló talajművelő eszközöket veszi sorra a Szerző.