Agrárközélet

Európai viszonylatban is drága a hazai tojás

Magyar Idők

Jelentős drágulás történt az utóbbi hónapokban a baromfi­piacon: a tojás drasztikus áremelkedése mellett a csirkehúsért is többet kell fizetniük a vásárlóknak - írja a Magyar Idők.

Bár egy éve még az áfacsökkentés eredményeként jelentős áresésről szóltak a hírek a hazai baromfihús és tojás piacán, az elmúlt hetek és hónapok történései ezzel ellentétes folyamatról adnak számot. A központi statisztikai hivatal adatai szerint az elmúlt néhány hónapban a baromfihús és a tojás is drágult.

A KSH adatbázisában szereplő fogyasztói átlagárak a tojás esetében tavaly év végén 55 forint közelébe emelkedtek. Egészen pontosan 544 forintba került egy tízdarabos doboz, ezzel szemben júliusban még csak 367 forintot kértek ugyanezért a kereskedők.

Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) pia­ci árinformációs rendszere szerint a tojás csomagolóhelyi ára is jócskán megnőtt az elmúlt hónapokban: míg 2016 végén 23,4 forintot ért egy közepes méretű tojás, 2017 végén már 42,2 forintot kaptak érte a termelők. A tendencia nem egyedülálló, az Európai Unió számos tagországában rekordszintre került a tojás ára. A drágulásnak minden bizonnyal köze van a múlt év elején tomboló madár­inf­luenza-járványhoz is, ennél azonban nagyobb súllyal hatott a termelésre a nyáron kitört rovarirtószer-botrány.

Miután kiderült, hogy több nyugat-­európai telepen és néhány hazai baromfifarmon is olyan vegyszert használtak a kártevők távol tartására, amely bekerült a tojásba is, a hatóság azonnali intézkedéseket rendelt el, ami a termelést Európa-szerte alaposan visszavetette.

A tojás csomagolóhelyi árában egyébként mára az Európai Unió élmezőnyébe kerültünk, itthon meghaladja a 72 ezer forintot a tojás száz kilóra vetített ára, míg az AKI statisztikája szerint ennél csak Szlovákiában és Olaszországban volt drágább a termék a múlt év végén. Ott 73 ezer, illetve 75 ezer forint felett járt a termelői ár. Az uniós átlag egyébként 60 ezer forint környékén volt, ami 50 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi szinthez képest.

Szerencsére a baromfihús esetében nem kell ilyen mértékű drágulásról beszámolni, de az áremelkedés folyamatos, ami a szakemberek szerint részben a belpiaci kereslet élénkülésének tudható be. A KSH adatai szerint a csirke egyes részei mind drágultak, átlagosan kilónként 20 forinttal.

A csirkemellfilé 1320, a -comb 635, a -szárny pedig 571 forintba került az év végén. Egyedül a bontott csirke lett olcsóbb, az átlagos fogyasztói ára decemberben 662 forint volt, ez tíz forinttal alacsonyabb a júliusi átlagárnál.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Vámcsökkentés a baromfiágazat támogatása érdekében

2020. július 2. 08:47

India, a világ hetedik legnagyobb kukoricatermelője, általában 60 százalékos behozatali adót vet ki erre az agrártermékre.

Növekedhet idén az uniós baromfitenyésztés

2020. június 5. 12:02

Az EU baromfitenyésztése ebben az évben várhatóan növekedni fog, bár mérsékelt ütemben. Az Európai Bizottság arra számít, hogy a növekedés 1,2% -kal magasabb lesz, mint tavaly.

Baromfiágazat: égető szükség lenne az exportra

2020. május 26. 06:37

Az exportra égető szükségünk lenne, a magyar baromfiágazat jelentősen külföldre termel. Az úgynevezett „nagyvevő országaink” részben Európában, részben Távol-Keleten vannak.

A kisállattenyésztés támogatásán dolgoznak

2019. december 1. 10:47

Új állattenyésztési törvényt hoztak, amely előtérbe helyezi a tenyésztést, tavaly év végén pedig elindították a nemzeti húsgalamb programot.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420