Agrárközélet

Európai viszonylatban is drága a hazai tojás

Magyar Idők

Jelentős drágulás történt az utóbbi hónapokban a baromfi­piacon: a tojás drasztikus áremelkedése mellett a csirkehúsért is többet kell fizetniük a vásárlóknak - írja a Magyar Idők.

Bár egy éve még az áfacsökkentés eredményeként jelentős áresésről szóltak a hírek a hazai baromfihús és tojás piacán, az elmúlt hetek és hónapok történései ezzel ellentétes folyamatról adnak számot. A központi statisztikai hivatal adatai szerint az elmúlt néhány hónapban a baromfihús és a tojás is drágult.

A KSH adatbázisában szereplő fogyasztói átlagárak a tojás esetében tavaly év végén 55 forint közelébe emelkedtek. Egészen pontosan 544 forintba került egy tízdarabos doboz, ezzel szemben júliusban még csak 367 forintot kértek ugyanezért a kereskedők.

Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) pia­ci árinformációs rendszere szerint a tojás csomagolóhelyi ára is jócskán megnőtt az elmúlt hónapokban: míg 2016 végén 23,4 forintot ért egy közepes méretű tojás, 2017 végén már 42,2 forintot kaptak érte a termelők. A tendencia nem egyedülálló, az Európai Unió számos tagországában rekordszintre került a tojás ára. A drágulásnak minden bizonnyal köze van a múlt év elején tomboló madár­inf­luenza-járványhoz is, ennél azonban nagyobb súllyal hatott a termelésre a nyáron kitört rovarirtószer-botrány.

Miután kiderült, hogy több nyugat-­európai telepen és néhány hazai baromfifarmon is olyan vegyszert használtak a kártevők távol tartására, amely bekerült a tojásba is, a hatóság azonnali intézkedéseket rendelt el, ami a termelést Európa-szerte alaposan visszavetette.

A tojás csomagolóhelyi árában egyébként mára az Európai Unió élmezőnyébe kerültünk, itthon meghaladja a 72 ezer forintot a tojás száz kilóra vetített ára, míg az AKI statisztikája szerint ennél csak Szlovákiában és Olaszországban volt drágább a termék a múlt év végén. Ott 73 ezer, illetve 75 ezer forint felett járt a termelői ár. Az uniós átlag egyébként 60 ezer forint környékén volt, ami 50 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi szinthez képest.

Szerencsére a baromfihús esetében nem kell ilyen mértékű drágulásról beszámolni, de az áremelkedés folyamatos, ami a szakemberek szerint részben a belpiaci kereslet élénkülésének tudható be. A KSH adatai szerint a csirke egyes részei mind drágultak, átlagosan kilónként 20 forinttal.

A csirkemellfilé 1320, a -comb 635, a -szárny pedig 571 forintba került az év végén. Egyedül a bontott csirke lett olcsóbb, az átlagos fogyasztói ára decemberben 662 forint volt, ez tíz forinttal alacsonyabb a júliusi átlagárnál.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Jól kezdték az évet a hazai vágóhidak

2018. május 28. 07:43

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) jelentése szerint az üzemekben 11 százalékkal több szarvasmarhát, 1,7 százalékkal több sertést és 15 százalékkal több baromfifélét dolgoztak fel az első negyedévben, mint az előző év azonos időszakában.

Baromfiágazat: égető szükség lenne az exportra

2020. május 26. 06:37

Az exportra égető szükségünk lenne, a magyar baromfiágazat jelentősen külföldre termel. Az úgynevezett „nagyvevő országaink” részben Európában, részben Távol-Keleten vannak.

Baromfi-genetikai kutatóbázist adtak át Vas megyében

2018. október 31. 10:55

Egyre inkább elvárás, hogy a ketreces tojótyúktartást váltsa fel az alternatív - hagyományosnak is mondott - mélyalmos tartás, ugyanakkor olcsó tömegtermelésre a ketreces tartás még alkalmasabb.

Szigorodik a madárinfluenzás területről történő értékesítés

2020. április 2. 11:47

Madárinfluenza miatt korlátozás álló területekről csak Magyarországon forgalmazható friss baromfihús, és ezek csomagolásán különleges azonosítót kell elhelyezni.