Agrárközélet

Évente 10 millió hektár erdő tűnik el – határozott fellépést sürgetnek

Syngenta Blog

Sürgős és határozott fellépésre van szükség az Egyesült Nemzetek Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint az évtizedek óta zajló erdőirtások ellen az erdők biológiai sokféleségének megőrzése érdekében.

A FAO által közzétett jelentés szerint 1990 óta mintegy 420 millió hektárnyi erdőterület tűnt el. Bár az erdőirtás mértéke az elmúlt három évtizedben csökkent, évente így is mintegy 10 millió hektárral csökken az erdős területek nagysága.

A COVID-19 világjárvány miatti válság rámutatott a természet megóvásának és fenntartható használatának fontosságára, hiszen az emberek egészsége összekapcsolódik az ökoszisztéma egészségével.

A jelentés adatai az erdőkben 60 ezer fafajt tartanak nyilván, a madárfajok 75, az emlősök 68 százaléka él bennük. Az erdők több mint 86 millió zöld munkahelyet biztosítanak. A szélsőséges szegénységben élők több mint 90 százaléka az erdőben található élelmiszerektől, tűzifától függ. Ebbe a körbe csak Latin-Amerikából mintegy nyolcmillió rendkívül szegény ember tartozik.

Egy másik kutatás, amelyet az Európai Bizottság és az Egyesült Államok Erdészeti Szolgálata végzett, 34,8 millió erdőfoltot tárt fel a világon. A méretük 1 és 680 millió hektár között változhat. A szakemberek szerint nagyobb erőfeszítésekre van szükség az erdőtöredékek újbóli összekapcsolásához.

“Az erdőirtás és az erdő pusztulása továbbra is riasztó ütemben zajlik, ami jelentősen hozzájárul a biológiai sokféleség folyamatos csökkenéséhez. Fokozott globális együttműködés szükséges a pusztult és sérült ökoszisztémák helyreállítása, az éghajlatváltozás elleni küzdelem és a biológiai sokféleség védelme érdekében” – írta a jelentésben QU Dongyu, a FAO főigazgatója.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Figyeljünk oda a plakátokra a budai erdőkben!

2019. október 7. 08:02

Fontos, hogy az erdők lezárására nem kerül sor, a turistaútvonalak továbbra is látogathatóak.

Az erdőtelepítés megoldhatja a globális felmelegedést?

2019. július 6. 10:33

Ha most cselekszünk, akkor akár 25 százalékkal is csökkenthetjük a légköri szén-dioxid-koncentrációt, olyan szintet elérve, amelyre csaknem egy évszázaddal ezelőtt volt példa.

A 106 milliárd forintot is meghaladja az erdőgazdálkodásra jutó támogatási összeg

2019. szeptember 28. 15:24

Hektáronként 2800 euróval támogatják ritka elegyfafajok ültetését az új erdőterületekre, hogy minél változatosabb és ellenállóbb erdők szülessenek.

Kevésbé drágultak tavaly a termőföldek - a szőlő és a gyümölcsös a legdrágább

2019. május 29. 10:20

Ismét áremelkedés jellemezte a magyarországi termőföldpiacot 2018 első három negyedévében, a növekedés mértéke ugyanakkor 2015 óta először mutatott csökkenést, annak ellenére, hogy a forgalom nem esett vissza 2017-hez képest.