Agrárközélet

FAO ajánlások a fenntartható erdőgazdálkodás fejlesztéséhez

Agrofórum Online

A 2015-ben elfogadott ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok megvalósításában az erdőgazdálkodásnak fontos szerepe van.

A 2015-ben elfogadott ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok megvalósításában az erdőgazdálkodásnak fontos szerepe van. A többcélú, fenntartható módon végzett erdőgazdálkodás – a faanyag biztosítása mellett – jelentős szerepet játszik a környezeti értékek megóvásában, kulturális örökségünk megőrzésében, a jó minőségű víz biztosításában, az élelmezés-biztonság javításában, a munkahelyteremtésben, a vidéki területek fejlesztésében, a rekreációban és még számos további területen, amelyeket a magyar erdészet hagyományosan, de az utóbbi időszakban kiemelten is magáénak tud.

A FAO Erdészeti Bizottságának 23. ülését a FAO székházában, Rómában rendezték meg júliusban. A konferenciát immár ötödik alkalommal tette gazdagabbá az erdészeti hét rendezvénysorozata, melynek keretében az erdőgazdálkodást, a FAO erdészeti tevékenységének legújabb eredményeit mutatták be. A konferencia vezérfonala a 2015-ben elfogadott ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok (SDG) mellett a párizsi klíma-megállapodás és az erdők, az erdőgazdálkodás kapcsolata volt. A kongresszus több mint 600 résztvevője (nemzeti küldöttek és a nemzetközi szervezetek képviselői) megvitatta, miként járulhat hozzá az erdőgazdálkodás az SDG-k megvalósításához, a Föld klímájának védelméhez. Miközben a 17 fenntartható fejlődési cél között az erdőgazdálkodást a 15. célcsoportban nevesítik, a FAO elemzése alapján az erdők, az erdőgazdálkodás még további 11 cél eléréséhez is hozzájárul. A konferencia feladata volt a FAO erdészeti tevékenységének áttekintése, a prioritások és az aktuális feladatok meghatározása.

A párizsi klíma-megállapodás az erdők klímavédelmi szerepére is ráirányítja a figyelmet. Az aláíró országok az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése mellett kötelezték el magukat. Nem szabad azonban megfeledkezni az erdők szénmegkötő képességéről, amely a már kibocsátott üvegházhatású gázok légköri koncentrációját képes csökkenteni. Európában az erdők a kibocsátott gázok 10%-át kötik meg évente, ezzel csökkentve a klímaváltozás ütemét. Mivel a fából – mint megújuló alapanyagból – készült termékek előállításához számottevően kevesebb energiát kell felhasználni, mint a hasonló funkciót betöltő, más anyagból (pl. fém, műanyag, tégla stb.) készített termékekhez, ezért a fatermékek szélesebb körű alkalmazása klímavédelmi szempontból is különösen kedvező.

A FAO hasznos útmutatást és közvetlen segítséget nyújt tagországainak a fenntartható erdőgazdálkodás fejlesztéséhez, az erdők többcélú hasznosításához és az erdőkkel kapcsolatos igények összehangolt kielégítéséhez. Konkrét ajánlásokkal segíti az ágazatok közti koordinációt, a termőföld komplex, fenntartható és klímatudatos hasznosítását. Az ülésen tették közzé többek között az erdők szénmegkötő képességének javításával foglalkozó FAO kiadványt és az erdők állapotváltozásának nyomon követését segítő FAO útmutatót. A FAO folyamatosan fejleszti a fenntartható erdőgazdálkodást támogatóinformációs és szakmai rendszerét, amely a hazai erdőgazdálkodás számára is hasznos információs- és tudásbázis.

https://www.flickr.com/photos/faoforestry/27782063044/in/album-72157671152298166/

(FM Sajtóiroda)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Megemelték az erdészeti gépberuházások támogatás keretösszegét

2019. december 9. 16:32

A támogatási kérelem benyújtására nyitva álló utolsó határnap 2020. december 31-re változott.

Vidékfejlesztési Program: 309 kérelemre 6 milliárd forint támogatás

2018. március 14. 12:47

A megítélt összeg az erdészeti gépbeszerzést, illetve az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó és időjárási kockázatok megelőzését szolgáló beruházások megvalósulását szolgálja.

Digitális erdőgazdálkodás? Ma már nem csak egy fogalom!

2018. október 4. 07:44

Bemutatták az erdőgazdálkodók számára létrehozott LogBuch alkalmazást, az első elektronikus injektoros motorfűrészt, az MS500i-t és a Smart Connector érzékelőt is.

Közel 700 madárodút helyeztek ki az erdőkben

2019. május 11. 08:32

Az odútelepek sokszor madárbarát tanösvények vagy kertek kialakításához kapcsolódnak, és így ismeretterjesztési célokat is szolgálnak, de vannak rejtetten elhelyezett, például a baglyok fészkelését segítő odúk is.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420