Agrárközélet

Felavatták az új tésztagyárat Gyermelyen

MTI

A Gyermelyi Zrt. telephelyén Varga Mihály pénzügyminiszter és Tóth Béla, a vállalat elnök-vezérigazgatója csütörtökön felavatta a társaság 7,2 milliárd forintos beruházással épült új tésztagyárát, amelyhez a magyar kormány 2,4 milliárd forint támogatást nyújtott.

Az új részlegben évente 70 ezer tonna tésztát állíthatnak elő, ezzel megduplázzák a termelés kapacitását.

A telephelyen tartott átadó ünnepségen Varga Mihály pénzügyminiszter elmondta, a kormány támogatja azon társaságok fejlesztéseit, amelyek méreteik miatt kimaradnak más támogatási lehetőségekből. A vállalat a Nagyvállalati beruházási támogatási program forrásaiból kapott vissza nem térítendő állami támogatást az új tésztagyár építéséhez.

A 2015 óta futó programban 91 beruházási szerződést kötöttek, a fejlesztések összege elérte a 130 milliárd forintot, és a beruházások 2000 új munkahelyet teremtettek – ismertette a miniszter.

Varga Mihály a KSH legfrissebb, csütörtöki foglalkoztatási adatait idézve elmondta, Európában ma csak Német- és Csehországban kisebb a munkanélküliség a magyarországinál. Míg 2010-ben 3,7 millió ember dolgozott, ma a 4,5 millióhoz közelít a foglalkoztatottak száma, így „nem illuzórikus az az elképzelés, hogy tíz év alatt egymillió emberrel többen dolgozzanak az országban” – fogalmazott a miniszter.

Tóth Béla, a Gyermelyi Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, a meglévő tésztagyár mellé felépült új üzem egy automata magasraktárral is bővült, amely 11 600 raklap befogadására alkalmas. A gyár kapacitása meghaladja a magyarországi tésztafogyasztás méretét, egy európai szinten is jelentős, a leghatékonyabbak közé tartozó tésztagyár kezdte meg most a működését.

Pósfai Csaba gyárigazgató ismertette: az új üzemben a régi gyárhoz képest 37 százalékkal csökkent a gázfogyasztás, 22 százalékkal kevesebb áramot használnak, és egy dolgozó által egy munkaóra alatt előállított termék mennyisége 334 kilóról 543 kilogrammra növekedett. A beruházással 35-telnőtt a vállalatcsoportnál dolgozó munkavállalók száma.

A vállalatcsoportnál a tésztagyári fejlesztésen túl 2018-ban befejeződött egy további 2 milliárd forintos önerős beruházás, amelynek keretében új takarmánygyár kezdte meg működését. A 60 ezer tonna évi kapacitású, korszerű takarmánygyár szolgálja ki az általuk tartott 540 ezer tojótyúk táplálékigényét, és megteremti a lehetőséget a tojástermelés bővítéséhez.

A Gyermelyi Vállalatcsoport Magyarország egyik meghatározó élelmiszeripari vállalkozása. A fő termékei: a tészta, a liszt és a tojás. A cégcsoport teljesen zárt vertikumot működtet, termékeit Európában is egyedülálló módon az alapanyag-termeléstől kezdve kontrollálja.

A társaság három tojófarmon évente 140 millió tojást termel, amelynek felét értékesíti, a másik felét friss tojásként a tésztagyárban használja fel. Két korszerű malomban évente 140 tonna tonna gabonát őrölnek meg, ezzel a magyar lisztpiacon is meghatározó szereplők.

A gabonaőrléshez a 8600 hektáron gazdálkodó növénytermesztési ágazat biztosítja a hátteret. A vállalatcsoport a saját növénytermesztés mellett évtizedek óta integrációt működtet, több mint 250 magyar búzatermelő partnernek biztosít felvevőpiacot, ezzel a saját művelésű területeken túl 17 000 hektárnyi területet integrál rendszerébe.

A cégcsoport 530 embert foglalkoztat. Az elmúlt öt évben több mint 14 milliárd forintot fordítottak beruházásokra, ebből 9 milliárd forintot 2017-ben. A társaság 2017-es konszolidált árbevétele meghaladta a 22 milliárd forintot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Dönthessenek a vásárlók a ketreces tojásokról

2018. október 1. 09:22

Indokolatlan piackorlátozó lépéseket kívánnak tenni azok az áruházláncok, amelyek ki akarják zárni bolthálózataikból a ketreces tojástermelést folytató agrárvállalkozásokat.

Húsvéthoz képest szokatlanul alacsonyak az árak

2019. április 20. 13:33

Az integráció alacsony foka miatt a sok kis és közepes magyarországi tojástermelő érdekérvényesítő képessége jóval kisebb a koncentrált kiskereskedelemmel szemben.

Tovább nőtt nagyüzemi tojástermelésünk

2018. október 24. 16:42

Mintegy 20 százalékkal, 586 millió tojásra nőtt az első fél évben az előző év azonos időszakához képest a nagyüzemi tojástermelés, így az idén várhatóan 1,25 milliárdnál több tojást állítanak elő.

Növekedett a magyar tojásimport

2018. január 31. 12:39

A KSH adatai szerint Magyarország a 2017. január és október közötti időszakban 23 százalékkal több héjas tojást és 28 százalékkal több friss tojást vásárolt a nemzetközi piacról, mint egy évvel korábban.