Agrárközélet

Fiatal gazdák fejlesztési tervei a kertészeti ágazatban

Agrofórum Online

A kertészeti ágazatban érdekelt fiatal gazdálkodók közel háromnegyede (73%) beruházott a gazdaságába az elmúlt öt évben. Egy beruházás átlagos finanszírozása így oszlott meg: 71% önerő, 10% hitel, 19% támogatás. 

A kertészeti ágazatban érdekelt fiatal gazdálkodók közel háromnegyede (73%) beruházott a gazdaságába az elmúlt öt évben. Egy beruházás átlagos finanszírozása így oszlott meg: 71% önerő, 10% hitel, 19% támogatás. A következő öt évben 94%-uk tervez beruházást, de a tervezett beruházás átlagos finanszírozása már 43% önerő, 12% hitel és 45% támogatás összetételben történik majd az elképzelések szerint. 

A kertészeti ágazat magas hozzáadottérték-termelő képessége, gazdasági multiplikátor hatása, továbbá a foglalkoztatásban betöltött szerepe miatt, illetve mint a termelési, technológiai innovációk alkalmazásának fontos terepe kiemelt szerepet kap a 2014–2020 közötti időszakban. Mivel számos fiatal gazdálkodó a kertészeti ágazatban találta meg a hivatását, és az AGRYA korábban is különös figyelmet fordított az ágazatot érintő különböző szakmai, szakmapolitikai kérdésekre (például termálvízhasználat), fontosnak tartottuk az ágazat szereplői körében egy olyan kutatás elvégzését, amely elsősorban a benne dolgozók, a kertészeti tevékenységből élő gazdálkodók szemszögéből mutatja be az ágazat belső viszonyait. Ennek megfelelően olyan empirikus kutatás volt a cél, amely – többek között – felméri, elemzi a kertészetben rejlő foglalkoztatási lehetőségeket, az érintettek motivációit, nyitottságát az innovációkra és fejlesztésekre, valamint válaszokat keres az alacsony együttműködési hajlandóság okaira.

Az AGRYA és az AgroStratéga közös kutatása a KSH szakmai támogatásával valósult meg, az online felmérés 2014 decemberében és 2015 januárjában zajlott. A kutatásnak kétféle eszköze volt: a kérdőív papíralapú változata az AGRYA ősszel megrendezett két szakmai konferenciáján került a résztvevők kezébe, a kérdőív online változatát pedig interneten keresztül lehetett kitölteni és beküldeni. Ehhez piackutatással kapcsolatos felhívást küldtünk ki az AGRYA, az AgroStratéga és a KSH saját csatornáinak felhasználásával. Az elemzés összesen 200, a célcsoportba tartozó kérdőívkitöltő válaszai alapján készült. Ebben a cikkben a fiatal gazdálkodók gazdaságfejlesztési terveivel kapcsolatos eredményekből szemezgetünk.

A válaszadók közel háromnegyedénél (73%) volt beruházás a gazdaságban az elmúlt öt év során. A beruházást végzők 99%-a válaszolt a beruházás forrásaival kapcsolatos kérdésre. Egy beruházás átlagos finanszírozása a következő volt: 71% önerő, 10% hitel és 19% támogatás.

A válaszadók 94%-a tervez beruházást a következő öt évben. Az elmúlt öt évben beruházók (n=146) újabb beruházási hajlandósága nagyobb (95%-uk tervez újabbat), mint a korábban nem beruházóké. Utóbbiak 89%-a tervez beruházást a gazdaságban. Egy öt éven belül tervezett beruházás átlagos finanszírozása a tervek szerint a következő: 43% önerő, 12% hitel, 45% támogatás. Tehát lényegesen kevesebb önerő, valamivel több hitel és lényegesen több támogatás, mint a már megvalósult beruházásoknál.

A válaszadók 73%-a a kiszámítható piaci és gazdasági környezetet, 72%-a pedig a beruházási támogatások, kedvezményes hitelek elérhetőségét látja a bővülés legfőbb feltételének. A válaszadók 51%-a szerint a termőföldvásárlás és -bérlés könnyítése, 46%-a szerint pedig a foglalkoztatáshoz nyújtott támogatások a fontos szempontok. A válaszadók egyharmada (33%) a foglalkoztatás adminisztrációjának egyszerűsítését is lényeges feltételnek látja.

A kérdőívkitöltők több feltételt is megjelölhettek, illetve lehetőség volt szabad szavas véleménynyilvánításra is. A szabad szavas válaszok között az egybehangzókat csoportokba rendeztük (például: képzett munkaerő, aki dolgozni is akar; foglalkoztatás adó- és járulékterheinek csökkentése).

Az új alkalmazottak felvételére irányuló terveket firtató kérdésre a válaszadók 82%-a válaszolta, hogy tervezi újabb alkalmazottak felvételét. A válaszadók 13%-a mindenképp bővíti a létszámot, 23%-uk akkor, ha a piaci viszonyok ezt igénylik, és 43%-uk akkor, ha bővülni tud a gazdaság.

Az online felmérés részletes eredményeit bemutató kutatási jelentés letölthető az alábbi linkről: http://agrostratega.hu/letoltesek.html

Pólya Árpád – Varanka Mariann
www.agrostratega.blog.hu

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Nagy az eltérés a zöldség- és a gyümölcstermékpályák között

2018. november 6. 11:47

Az EU-csatlakozást megelőző időszak átlagában Magyarország zöldségtermő területe meghaladta a 100 ezer hektárt, de a vetésterület az elmúlt években a 74 ezer hektárt sem érte el.

Szedd magad a Dancsi Kertészetben!

2019. június 28. 13:33

Amikor meghatározzák a szedési árat, akkor felmérik egyrészről azt, hogy az adott időszakban, mekkora összegért elérhető a pultokon a szamóca, mekkora az, amiért megéri a fogyasztónak kocsiba ülni és a tűző napon hajladozni.

Újabb 80 milliárd forintra lehet pályázni

2020. május 28. 13:38

Az elnyerhető támogatás maximális összege az eddigi 500 millió forint helyett 2 milliárd forint lesz, a pályázatokat a Vidékfejlesztési Programból finanszírozzák.

Akár duplájára is növelhető a magyar kertészeti ágazat kibocsátása

2018. március 5. 08:16

Az évi közel 2,5 millió tonna átlagos zöldség-, gyümölcstermés akár 1 millió tonnával lenne növelhető az agrárkamara országos osztályvezetője szerint.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420