Agrárközélet

FM: változatlan cél a GMO-mentesség megőrzése

Agrofórum Online
GMO

Magyarország célja megőrizni mezőgazdasági és vadon élő növényeit és azok genetikai anyagát, amely magas szintű génmegőrzési munkával lehetséges.

Továbbra is meg kell őrizni Magyarország genetikailag módosított élőlény (GMO)-mentességét, amelyet az új alaptörvény is megfogalmaz – hívja fel a figyelmet szerdai közleményében a Földművelésügyi Minisztérium (FM).

A Dél-Koreában megrendezett biodiverzitás konferencia írásos sajtóanyaga idézi Tóth Katalint, a minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárát, aki elmondta: az ülésen résztvevő hazai szakértők több témakörben (a GMO-k felhasználásának társadalmi és gazdasági hatásai, a GMO-k engedélyezésével kapcsolatos kockázatértékelési útmutató kidolgozása) vállaltak vezető szerepet annak érdekében, hogy nemzetközi szinten is olyan döntések szülessenek, amelyek összhangban állnak a GMO-kkal kapcsolatos magyar törekvésekkel és hosszú távon sem veszélyeztetik az ország GMO-mentességének fenntartását.

A helyettes államtitkár a konferencián felszólalásában kiemelte, Magyarország célja megőrizni mezőgazdasági és vadon élő növényeit és azok genetikai anyagát, amely magas szintű génmegőrzési munkával lehetséges. A tápiószelei Növényi Diverzitás Központ (NöDiK) például a mezőgazdasági célú növények szaporítóanyagait őrzi, míg a Pannon Magbank a vadon élő növényekét.

Az idei konferencia kiemelt témája, hogy hogyan lehet integrálni a természetvédelmi szempontokat egyebek mellett a fenntartható fejlődés stratégiájába, a klímastratégiába, a közlekedés-fejlesztésbe, valamint az agráriumba.

Tóth Katalin álláspontja szerint az iparnak, a közlekedésnek, a mezőgazdaságnak ugyanúgy kötelessége hozzájárulni a biológiai sokféleség csökkenésének megállítása érdekében tett erőfeszítésekhez, mint a természetvédelemnek – olvasható a közleményben.

(MTI)

GMO
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Együttes fellépéssel tovább növelhető a GMO-mentes szójatermelés

2018. június 15. 06:00

Fontos cél a GMO-mentes élelmiszerlánc fejlesztése, amely felöleli a vetőmagtól a takarmányozás kérdéskörén túl az állati termék előállítást is

Ha szója, akkor csakis GMO-mentes jöhet szóba Magyarországon

2018. december 3. 15:33

Magyarország deklarálta GMO-mentességét, ami piaci előnyt jelent. Cél, hogy legalább 100 ezer hektáron 300-350 ezer tonna szóját állítsanak elő, amivel az import mintegy fele kiváltható lenne.

Tapasztalatok egy kiforrott termesztési rendszerről - Tanulmányút az Egyesült Államokban

2018. november 7. 12:36

Az Egyesült Államokban a precíziós gazdálkodásnak már „múltja” van, ennek köszönhetően termőzóna-lehatárolásnál a hozamtérképek sorozatára alapozhatnak. A drónokkal, multi- és hiperspektrális kamerákkal minden egyetem intenzíven kísérletezik, több cég komoly, igazi hightech szolgáltatást épít rájuk.

Génmódosított rizst termeszthetnek a Fülöp-szigeteken

2020. január 6. 13:08

A génmódosított rizst már korábban engedélyezték az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában és Új-Zélandon, de ennek nem volt különösebb gyakorlati jelentősége, hiszen nem valószínű, hogy ezek az országok valóban nagyüzemben termeszteni és fogyasztani fogják.