A Földművelésügyi Minisztérium magyarországi agrár ösztöndíjprogrammal támogatja a jövőben is a világ fejlődő országainak tehetséges diákjait.
A Földművelésügyi Minisztérium magyarországi agrár ösztöndíjprogrammal támogatja a jövőben is a világ fejlődő országainak tehetséges diákjait.
2016. október 27-28. között korábbi magyar kormányösztöndíjas külföldi hallgatók „Alumni” (Öregdiák) találkoztak Budapesten. A magyar kormány által szervezett rendezvényen olyan, Magyarországon diplomázott hallgatók vettek részt, akik tanulmányaik elvégzése után visszatértek hazájukba, és ott kamatoztatták megszerzett tudásukat.
Az eseményre mintegy százötven egykori hallgató kapott meghívást, akik közül sokan hazájuk politikai, üzleti és tudományos életében is kiemelkedő szerepet játszanak. A velük való újbóli kapcsolatfelvétel kiváló lehetőséget teremthet a magyar kormány által befektetett szellemi és anyagi erőforrások hasznosítására, megtérülésére.
A Földművelésügyi Minisztérium által gondozott FM-FAO ösztöndíjprogram hallgatói közül többen részt vettek a rendezvény agrárszekciójában. Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium helyettes államtitkára bemutatta a Földművelésügyi Minisztérium által szponzorált ösztöndíjas programot, amely az ENSZ legnagyobb szakosított szervezetével – az élelmezési és mezőgazdasági kérdésekkel foglalkozó FAO-val – megkötött megállapodás alapján működik. A program indulása óta több mint 190 hallgató végezte el sikeresen tanulmányait és visszatért hazájába. A beiskolázottak összesített létszáma napjainkra elérte a 250-et. Az ösztöndíjasok a világ minden égtájáról, jellemzően olyan élelmiszerhiánnyal küszködő országokból érkeztek, ahol a lakosság ellátásában a fiatal generációra kiemelt szerep hárul, és ahol a szegénység elleni küzdelemben a tudásalapú termelésnek döntő szerepe van.
A Földművelésügyi Minisztérium 2015 szeptemberében FM-FAO Alumni Klubot hozott létre, a volt ösztöndíjasokkal való együttműködés érdekében. Tóth Katalin hangsúlyozta, hogy az ösztöndíjasok által teremtett kapcsolatok több szempontból is fontosak, azok előnnyel járnak nemcsak a képzett hallgatók életpályája, hanem Magyarország és a partnerországok részére is. A helyettes államtitkár reményét fejezte ki, hogy a hazájukba visszatért hallgatók országaik „nagykövetei” lesznek, és számítani lehet rájuk nemzetközi kapcsolataink építésében. A földművelésügyi tárca elkötelezett az ösztöndíjas program folytatása iránt.
(FM Sajtóiroda)