Agrárközélet

Gabonaszövetség: csökkenjen a liszt és a takarmányok áfája is

Agrofórum Online

A feketegazdaság mértéke nehezen becsülhető, de az ágazati szereplők információi alapján a lisztpiacon elérheti a 35 százalékot, ami rendkívül magas.

A liszt, mint alapvető élelmiszer, és a takarmányok általános forgalmi adójának (áfa) csökkentését ajánlja megfontolásra a nemzetgazdasági miniszternek a Gabonaszövetség.

A Magyar Gabonafeldolgozók Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetsége (Gabonaszövetség) hétfőn levélben hívta fel Varga Mihály figyelmét, hogy a feketegazdaság ágazati arányának csökkentése érdekében érdemes mérsékelni a liszt és a takarmányok áfáját 27-ről 5 százalékra. A levelet elküldték Fazekas Sándor földművelésügyi miniszternek is.

A szövetség azt írta, hogy a feketegazdaság magas aránya a gabonaágazatban egyértelműen a magas áfateher következménye.

A feketegazdaság mértéke nehezen becsülhető, de az ágazati szereplők információi alapján a lisztpiacon elérheti a 35 százalékot, ami rendkívül magas. A takarmányipar hasonló nehézségekkel küzd, a 27 százalékos áfa itt is a csalások melegágya – írta a Gabonaszövetség.

A feketegazdaság ellehetetleníti a tisztességesen működő vállalkozások, az elmúlt években több, százmillió forintos támogatásokkal korszerűsített malomipari vállalkozás jutott csődbe. Az egész takarmányipar – amely az állattenyésztés, a feldolgozó- és az élelmiszeripar sikerességének az alapja – az áfa okozta nehézségek mellett a teljes támogatási rendszerből is kikerült azon téves elképzelés miatt, hogy nem tartozik az élelmiszeriparhoz.

Az áfacsökkentéstől a liszt forgalmában várható „kifehéredés” az ágazati szereplők „pesszimista várakozásai” alapján több mint 3 milliárd áfabevételt generálna, így az intézkedés többletbevételt hozna a költségvetésnek, hiszen a jelenlegi adatokat alapul véve a kiesés az alacsonyabb kulcs miatt 2 milliárd forint lenne – magyarázza a Gabonaszövetség.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Öt napja drágul a szójabab

2020. augusztus 29. 11:20

A párizsi árutőzsdén inkább az eladók domináltak, a repce, a malmi búza és a kukorica kurzusa is csökkent, egyedül a takarmánybúza ára emelkedett.

Több hetes mélyponton maradtak a gabonaárak

2019. november 21. 08:56

A Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalások okozta bizonytalansággal okolható részben a nagyobb lejtmenet a terményárakban.

Drágulást és termés kiesést eredményezhet az aszály

2019. április 3. 13:33

A legszárazabb régiókban mintegy 150 milliméternyi csapadék hiányzik, ami már a talajvízkészletét is érinti, és nincs vízutánpótlás.

Csúnya lejtőn a gabonapiac

2020. január 17. 08:33

Az árakra a Kína és az Egyesült Államok közötti megállapodás konkrétumainak hiánya mellett a dél-amerikai időjárási hírek is nyomást gyakoroltak.