Agrárközélet

Gazdálkodási napló – nehézségek nélkül

Agrofórum Online

Mezőgazdasági szereplők részére talán nem ismeretlen az a változás, amit az elmúlt 5 évben a Gazdálkodási Napló adattartalma mutatott. Míg pár évvel ezelőtt elég volt egy egyszerű formátumú, – és nem is mindenki számára kötelező – naplót vezetni, mára mindez egy időigényes „nem szeretem” feladattá vált. Mindezek miatt előfordul, hogy a gazda kevésbé látja szükségét a napló írásnak, illetve időhiány miatt halogatja; ami egy esetleges hatósági ellenőrzés során igen kellemetlen következményeket vonhat maga után.

Az AKG és ÖKO célprogramokban történtő vállalások, a Natura 2000 területek művelése, a permetezési napló vagy az állatállomány vezetés – mind-mind egyre több felkészültséget és szakmai hozzáértést igényelnek. Már nem elég a „józan paraszti logika”, komoly jogszabályi ismeret; és precíz, pontos adminisztráció mellett is előfordulhat a hibázás lehetősége. Az ARASZ ugyan nem végzi el helyettünk a munkát, de a kötelező adminisztrációból egy könnyen kezelhető és átlátható rendszert épít. A rögzített információk tetszőleges módon lehívhatók, összesíthetők.

Tavaly év végén hiánypótló program jelent meg a piacon és a fejlesztő csapat szakmai felkészültsége a garancia arra, hogy nem egy újabb használhatatlan és kezelhetetlen szoftvert hoztak létre. Szaktanácsadói munkája során az ötletgazda és a fejlesztés szakmai hátterét biztosító, Szávayné Baksa Gyöngyvér és a szoftvert fejlesztő informatikus társa Börzsönyi Balázs felismerték, hogyan lehet kiküszöbölni az ismételt adatrögzítéseket és az excel táblázatok átláthatatlanságát. Az Arasz megoldást nyújt kis gazdáknak, szaktanácsadóknak, növényorvosoknak és nagy cégeknek egyaránt. A mindenkori Gazdálkodási Napló követelményeire koncentrál; a könnyedén rögzíthető adatokat hasznos lehívásokkal teszi rendezetté. A tábla adatok beolvasásától kezdve a több táblát is összefogó művelet rögzítésen át a szarvasmarha állomány ENAR listából történő importálásáig – napokkal, hetekkel rövidíti meg a naplóírással töltött időt. A beépített figyelmeztetések pedig segítenek abban, hogy mindez ne csak „készen legyen”, de hibátlanul álljon rendelkezésre szükség esetén. Mindez egy olyan, webes elérésű felületen történik, aminek kezelését bárki könnyedén elsajátíthatja – egyszerű és felhasználóbarát.

Szávayné Baksa Gyöngyvért kérdeztük a program gyakorlati használatáról, működéséről.

  • Milyen gondolat vezérelt benneteket az Arasz létrehozásakor?
  • Mezőgazdasági szaktanácsadóként végzett munkám során gyakran találkoztam azzal, hogy ugyanazokat az adatokat visszük fel újra és újra olyan formátumokban, amik később használhatatlanok bármilyen összesítésre. Mondok egy példát. Az Egységes Kérelem beadásakor a kárenyhítés felületén meg kell adnunk, mennyi volt az előző évi összes hozamunk kultúránként. Gyakori, hogy a betakarított mennyiségek területenként, táblánként eltérnek, ezért nem feltétlen szorozhatom ki az összes búza területemet az átlaghozammal. Úgyhogy elővéve a tavalyi Gazdálkodási Naplót, össze kellett adni egyesével a táblánkénti hozamokat (minden főnövényre!!), hogy meglegyen ez az információ. Ma ezt egy gombnyomással kinyomtatom az Araszból.
  • Mi a tapasztalat, kik érdeklődnek leginkább a program iránt?
  • Az Arasz előnyeit legjobban az AKG/ÖKO célprogramban résztvevők, illetve az állattartók élvezhetik. De azt látjuk – és ez is volt az elvünk a kezdetektől – hogy az egészen kis területen gazdálkodók (20 hektár) és a hatalmas (8000 hektár), vagy akár több részből álló cégcsoportok is kiválóan tudják alkalmazni a programot. Gazdálkodási Napló vezetési kötelezettsége jóformán mindenkinek van, ehhez pedig remek segítség a szoftver. Nem is beszélve azokról a szaktanácsadókról az országban, akik egyre inkább átvállalják ezt a terhet a gazdáktól. Ők az Araszban több partnert összefogva, könnyedén tudják kezelni az adminisztrációt. Nem túlzás azt állítani, hogy a program segítségével akár meg is triplázhatják ügyfeleik számát.
  • Mit gondoltok, mik a legfőbb erősségeitek?
  • Kezdjük az elején. Az Egységes Kérelem xls formátumának gombnyomásra történő beolvasása a programba lehetővé teszi az azonnali munkát, nem kell a táblákat egyesével rögzíteni. Ez már egy hatalmas segítség. A Napló vezetés során azonos kultúrákon történő azonos kezeléseket, munkaműveleteket szintén könnyedén összefoghatunk, pár perc alatt rögzíthetünk egy teljes műveletsort, bármennyi táblára is. Szintén óriási dolog szarvasmarha tartóknak, hogy ENAR-ból lehívott szűkített listát beolvasva, az Arasz elkészíti az állatállomány változást – akár egész évre. Ez annak, aki dolgozott már ilyen táblázattal, akár több heti munkát is spórolhat, és a szoftver a rögzített állatlétszám és a nitrátrendelet alapján keletkezett trágyát is számol. Mégis, amit leginkább kiemelnék, az, hogy a program rendkívül felhasználóbarát, kezelése, használatának elsajátítása nem igényel plusz oktatást.
  • Sokszor egy gazdaság már rengeteg felhalmozott adattal rendelkezik, vagy excel táblázatokban vagy más programban tárolva azokat. Ezek az információk az Arasz bevezetésével elvesznek?
  • Egyáltalán nem, szeretjük a partnereinknek személyre szabottan átadni a saját felületüket, ez azt jelenti, hogy azokat az adatokat, amik xls formátumban megvannak náluk és szükségesek a Napló vezetése szempontjából, mi beolvassuk a programba.
  • Mivel szoktad meggyőzni a kétkedő gazdákat, szakembereket? Akik azt mondják, megy ez nekem az Arasz nélkül is; ha lassabban is és több munkával, de boldogulok…
  • A programunk önmagáért beszél. 1-2 hét tesztelés után mindenki látja, hogy mire képes, mennyi idő alatt; naprakészen tudnak vele dolgozni, precízebbek az adatok. Leginkább azon dolgozunk most, hogy minél többen megismerjék és megszeressék az Araszt. Amikor különböző meghívásokra elmegyünk az országban, legyen az kis, pár fős gazdaköri összejövetel, vagy nagyobb konferencia, az előadás végén mindig elmondom, hogy a fő célunk, hogy szeressenek vele dolgozni; örömmel állapítsák meg, nem hiába vásárolták meg a programot. Ez a munkánk igazi sikere.
  • Az Araszban rögzített sokrétű és fontos információt hol tartjátok?
  • Fontosnak tartjuk mindig elmondani, hogy miután átadtuk a felületet, és a partner megváltoztatta a jelszavát az első authentikációs kapun, mi már a felhasználói felületéhez nem férünk hozzá. Az adatokat nem felhőben, hanem saját szervereken tároljuk, valós idejű mentést biztosítva. Ezen kívül napi és havi mentést is végzünk külső adattárolóra, az ügyfél kérésére bármikor vissza tudunk állni adott időpontra. Az Arasz internetes eléréssel bármilyen eszközről használható, és akár több felhasználó is beléphet egyazon partnerhez.
  • Rendben, minden nagyon tetszik, szeretném megvásárolni. Mit kell tennem?
  • Megkeresel bennünket, és mi az igényeidet és a gazdaságodat vagy partnereid számát felmérve készítünk egy ajánlatot. Éves felhasználói díjunk van, ami tartalmaz minden költséget, a bevezetéstől kezdve a folyamatos frissítésekig. Van Felhasználói Kézikönyvünk, amit szerződéskötéskor megkap az ügyfél, és igény szerint oktatást is tartunk. Bár erre – a szoftver könnyű használata miatt – még nem is volt szükség. A tapasztalat azt mutatja, hogy nagyjából két hét után mindenki magabiztosan elsajátítja az Arasz kezelését.

A fejlesztők munkája a szoftver elkészítésével nem ért véget. Fontos célkitűzésük, hogy partnereik ne csak használják, szeressék is az Araszt; velük együttműködve mindig naprakészen álljon rendelkezésre a munkavégzés hathatós segítségeként a program.

További információ: www.arasz.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Probléma a Gazdanapló, WEB-GN vagy Nitrát adatszolgáltatás elkészítése? Tápanyag tervre van szükség? Az ARASZ az adatszolgáltatás terhének jelentős részét leveszi a válláról!

2020. szeptember 16. 07:39

Miért nem könnyíti meg Ön is az életét, az agrár-adminisztráció egyszerűsítésével? Közel 3000 gazdálkodónak, akiknek a napló vezetése már az ARASZ-ban történik, tudtunk segíteni, megtudjuk könnyíteni a munkát az eddig bevitt adataik céltudatos felhasználásával.

ARASZ - gazdálkodási napló!

2019. szeptember 16. 06:59

Mezőgazdasági szereplők részére nem kell bemutatni, mekkora terhet jelent a gazdálkodási napló, webgn, vagy nitrát jelentés helyes, jogszabályoknak megfelelő vezetése.

Módosult a Gazdálkodási napló elektronikus benyújtásának időszaka

2019. január 4. 08:33

A Miniszterelnökség a kifizetések mielőbbi megkezdése érdekében módosította a Gazdálkodási napló elektronikus benyújtásának időszakát.

Már megtehető a nitrát adatszolgáltatás

2018. február 4. 11:33

A nitrát adatszolgáltatást 2018. március 31-ig kell teljesíteni. Ebben a NAK is segíti a gazdálkodókat egy online gazdálkodási naplóval.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420