Az Országos Levegőterhelés-csökkentési Program intézkedéseivel Magyarország 2030-ra eleget tesz a légköri szennyezőanyagok mérséklését szigorúan megkövetelő uniós irányelvnek - közölte az agrárminiszter Ungár Péter (LMP) országgyűlési képviselő írásbeli választ igénylő kérdésére.
Az Országgyűlés honlapján kedden közzétett tájékoztatás szerint a program kidolgozása már megkezdődött, de kormány eddig is mindent megtett a légszennyezés mérséklése érdekében. Nagy István kiemelte többek között a kisméretű légszennyező részecskék (PM10) visszaszorítását célzó ágazatközi programot. Ennek keretében – tette hozzá – 2011 óta 160 milliárd forint értékű ipari, közlekedési, mezőgazdasági és lakossági intézkedés járult hozzá a levegő minőségének javításához.
A tárcavezető kiemelte az épületek energiahatékonysági korszerűsítését és a fűtési rendszerek cseréjét támogató pályázatokat is. 2010 óta több mint 412 ezer háztartás szennyezőanyag-kibocsátása csökkenhetett a kiírásoknak köszönhetően – közölte.
Magyarország kedvezőtlen adottságaira utalva Nagy István megjegyezte, hogy a szomszédos államokból 30 százalékkal több szennyező kerül a légtérbe, mint amennyi innen távozik, a földrajzi viszonyok miatt ráadásul télen feldúsulnak a levegőben a káros anyagok. A PM10 legnagyobb része azonban – mint fogalmazott – lakossági fűtésből, kerti hulladékok elégetéséből kerül a levegőbe. Ezeket a szabadban és a háztartási tüzelőberendezésekben egyaránt tilos elégetni, a büntetés mellett azonban a miniszter fontosnak nevezte a tájékoztató kampányokat is. A 2014-ben indult „Fűts okosan!” kampány a légszennyezés környezetet és egészséget károsító hatásai mellett kitér az egyéni felelősségvállalás jelentőségére, hiszen ez is sokat javíthat a levegő minőségén – olvasható a tájékoztatásban.