Heves megyében 48 ezer hektárnyi osztatlan közös földtulajdont mérnek ki a következő években.
Országosan is megkezdik az osztatlan közös földtulajdon felszámolását, mivel sikeresen zárult tavaly októberben az a mintaprogram, amely elsőként Vas megyében kezdte meg az osztatlan tulajdon megszüntetését. Országosan 970 ezer hektárt, 64 ezer földrészletet és több mint 300 ezer tulajdonost érint a részarány-tulajdon kimérése, ami a kormány szándéka szerint tisztább viszonyokat teremt a földtulajdonban. A rendezésre 2015-ben országosan összesen 4,5 milliárd forint költségvetési forrás fordítható. A kormány a ciklus végéig be szeretné fejezni a programot.
A Földművelésügyi Minisztériumtól megtudtuk: Heves megyében az elmúlt években 3250 ingatlan esetében adtak be megosztási kérelmet a földhivatalokhoz, ezek összterülete 48 ezer hektár, s közel 12 ezer 300 tulajdonos osztozik rajtuk. Igaz, utóbbiak azok, akik kérelmet adtak be, a tulajdonosok száma ennél jóval magasabb is lehet.
Heves megyében a Hatvani Járási Földhivatal illetékességi területén hamarosan elindul a projekt, amelynek az előkészítését a földhivatal már el is végezte. Az év második felében a tervek szerint a Füzesabonyi Járási Földhivatal körzetében kezdődnek el a megosztási munkák. A fenti két járási földhivatal területe kapcsán a kormány majdnem 275 millió forintot biztosít e feladatok ellátására.
A minisztérium tájékoztatása szerint az állam által finanszírozott programban kizárólag a kérelmet benyújtó tulajdonosok részére alakítják ki az önálló földrészleteket, jogszabály által meghatározott teljesítési sorrendben. Így a kérelmező tulajdonosok közül senki nem élvez elsőbbséget. Lehetőségük van soron kívüli kérelem beadására, de akkor az eljárás teljes költségét ők viselik.
Azok a tulajdonosok, akik 2012. június 1-ig nem terjesztettek elő kérelmet, de meg szeretnék szüntetni a tulajdonközösséget, kizárólag a Polgári Törvénykönyv rendelkezései alapján, saját költségükre tehetik meg azt.
Horton is többen kiméretnék osztatlan közös földtulajdonukat. Ez érinti a Horti Mezőgazdasági Szövetkezetet is, hiszen a társaság sok ilyen területet bérel. Csontos András, a szövetkezet igazgatósági elnöke elmondta, a földhivatalhoz tartozó települések között sorsolás döntött a kimérés sorrendjéről, Hort az utolsó előtti.
– Akik ki szerették volna ingyenesen méretni osztatlan közös földtulajdonukat, azok 2002-ben és 2012-ben is adhattak be igénylőlapot. A kimérés azonban nem kötelező, hiszen vissza lehet lépni tőle. A szövetkezetet nem biztos, hogy kedvezően érinti a lépés, hiszen igyekszünk nagy táblákon, költséghatékonyan, versenyképesen gazdálkodni, ehhez megfelelő technológia és táblaméret szükséges. Bérelt földjeink tulajdonosainak egy része pályázott, más része nem. Fontos tudni, hogy csak azok területeit mérik ki, akik ezt kérték. Ha egy adott területnek 80 tulajdonosa van, de csak 34-en jelentkeztek, akkor az ő részarányukat mérik ki – hívta föl a figyelmet Csontos András.
A törvény szerint a földhaszonbérleti szerződések tovább élnek a kimért területeken is. Ám elképzelhető, hogy később, ha valaki maga szeretné művelni földjét, vagy mással hasznosíttatja, a többi tulajdonost nehéz helyzetbe hozza. Kérdéses ugyanis, hogy a szerkezet megbontása után a szövetkezet meg tudja-e hatékonyan művelni a megmaradt területet.
Az egyezség felgyorsíthatja a megosztást
Minden megyében két-két körzetben indulhatnak el az idén a megosztással kapcsolatos munkák, amelyeknek a menetét az érintettek jelentősen felgyorsíthatják, ha egymás között sikerül megegyezniük. Azokat a földtulajdonosokat, akik a 2012. június elsejei határidőig kérvényezték a közös földtulajdon megszüntetését, bevonják az eljárás kezdeti szakaszába, mindemellett egyezségi tárgyaláson javaslatot tehetnek a megosztás módjára, illetve a kérelmezők egymás között is megállapodhatnak a kiosztandó földrészletek sorrendjéről. Sőt, azokat is bevonhatják a rendezésbe, akik nem kérték a határidőig a közös földtulajdon megszüntetését.
(heol.hu)