Partnerek lennének a termelők a jégesőelhárító-rendszer működtetésében. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamaránál jelenleg a pályázat előkészítése zajlik.
Baranya, Somogy és Tolna megyében már évek óta működik a talajgenerátoros jégesőelhárító-rendszer. Ennek köszönhetően jelentősen csökkentek a mezőgazdasági károk – hangzott el a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában. A szatmári termelők pedig már évek óta várják, hogy mikor épül ki az ő térségükben is hasonló szisztéma. A gazdák a műsorban arról számoltak be, hogy akár minden harmadik évben sújthatja földjüket jégkár, a rendszerrel pedig jobban védhetők lennének a földek.
A műsorban elhangzott, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a rendszer kiépítését az Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei szervezete már 2013-ban kezdeményezte. Rácz Imre, a szervezet elnöke azt mondta: a gazdák partnerek lennének abban, hogy egy elfogadható mértékű hozzájárulást fizessenek a nagyobb biztonságért. Kis Miklós Zsolt vidékfejlesztési államtitkár és NAK-alelnök pedig többek között arról beszélt, hogy a hozzájárulás mértéke elenyésző lehet ahhoz képest, amekkora kárt tud okozni a jég. Elmondta azt is: a kárenyhítéseknél már nem az üzemi szintű, minden termesztett növénykultúra esetében számított kár mértékét veszik alapul, hanem csupán azt a növényt, amelyet közvetlenül érintett az adott természeti jelenség.
A jégesőelhárító-rendszerről beszélt Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke január 10-i, évindító sajtótájékoztatóján. Az elnök szerint – sikeres pályázat esetén – a NAK idei legfontosabb feladatainak egyike a rendszer kiépítése lesz. A Vidékfejlesztési Programban 1,8 milliárd forintot különítettek el erre a célra. Ahogy fogalmazott, jelenleg a kamara munkatársai dolgoznak a pályázati anyagon, a beadásra készülnek. Mint mondta, a talajgenerátoros rendszer éles indulását a 2018-as védekezési szezon kezdetére, azaz 2018. május 1-re tervezi a kamara.
(hirado.hu/nak.hu)