Agrárközélet

Jóváhagyta a parlament a szabadkereskedelmi egyezményt

Agrofórum Online

Elfogadta a parlament az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi megállapodást, amelyben helyet kaptak a magyar kérések is.

Elfogadta a parlament az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi megállapodást, amelyben helyet kaptak a magyar kérések is.

Az Országgyűlés október 11-i ülésnapján 102 igen szavazattal, 33 nem és 33 tartózkodás mellett elfogadta azt az országgyűlési határozatot, amely az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Kanada között az Átfogó Gazdasági és Kereskedelmi Megállapodás (CETA) aláírásával kapcsolatos álláspontot tartalmazza. A kormány által beterjesztett eredeti javaslatot a törvényalkotási bizottság javaslatára módosította a parlament: nem hagyta jóvá, hogy a CETA tagállami hatáskörbe tartozó rendelkezéseit ideiglenesen alkalmazzák.
Az hogy, hogy az egyezmény megfelel a korábban rögzített követelményeknek (nem veszélyezteti a környezet- és egészségvédelem, az élelmiszerbiztonság, valamint az emberi jogi, illetve munkajogi garanciák jelenlegi szintjét, továbbá nem tartalmaz antidemokratikus vitarendezési eljárást), az Országgyűlés külön eljárásban vizsgálja meg.

Kezelte az Európai Bizottság a „magyar érzékenységeket” a Kanada és az unió között szabadkereskedelmi egyezményben (CETA) – jelentette ki még a határozathozatal előtt a parlamentben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Nem veszélyezteti semmilyen módon a GMO-mentességünket, továbbá a baromfihús és a tojás kikerült a liberalizáció hatálya alól, a csemegekukorica esetében a vámok megmaradnak, illetve a téliszalámi és tokaji eredetmegjelölés védett marad.
A tárcavezető szerint egyre bővül a világban a szabadkereskedelmi megállapodások rendszere, ezért a versenyképesség romlásához vezet, ha Európa ebből a folyamatból kimarad. Szijjártó Péter szerint jelenleg az EU versenyhátrányban van a kanadai piacon, ami a CETA aláírásával megszűnhet.

A miniszter korábban közölte, a magyar parlamenti álláspontot fogja képviselni a kormány október 18-án, amikor Brüsszelben végleges választ kell adni, támogatja-e az ország az egyezményt. Néhány napja a Visegrádi Négyek agrárkamarái jelezték, nem támogatják a CETA-t. Az EU és az Amerikai Egyesült Államok között előkészítés alatt álló szabadkereskedelmi egyezmény (TTIP) kapcsán pedig szorgalmazzák, hogy az Európai Unió zárja ki a mezőgazdasági és az élelmiszeripari ágazatot a tárgyalásokból.

(nak.hu/MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Versenyképtelenné válna a brit agrárexport szabadkereskedelmi megállapodás nélkül

2018. február 19. 09:48

Az Európai Unió piacára irányuló brit agrárexport nagy része versenyképtelenné válna, ha a brit EU-tagság megszűnéséig Londonnak nem sikerül szabadkereskedelmi egyezményt kötnie az unióval.

Jóváhagyta az EU a szabadkereskedelmi tárgyalások megkezdését Ausztráliával és Új-Zélanddal

2018. május 23. 12:30

A tanácsi közlemény szerint a tervezett megállapodás legnagyobb nyertese a szolgáltatási szektor, valamint a motoros berendezések, a gépek, a vegyipari termékek és a feldolgozott élelmiszerek ágazata lesz.

Védővámot alkalmaz a Dél-Afrikai Köztársaság az uniós baromfitermékekre

2018. december 14. 11:34

A dél-afrikai intézkedés azért is nagy horderejű, mert az ország baromfihúsokból az EU-s vállalkozások egyik legnagyobb felvevőpiacának számít.

Szabadkereskedelmi szerződés: bukni fognak a termelők

2018. szeptember 18. 09:47

Az ágazat 22 millió ember számára biztosít munkát, sőt a szélesebb körű élelmiszerszektorban – a mezőgazdaságon kívül az élelmiszer-feldolgozásban és a hozzá kapcsolódó kereskedelmi és szolgáltató iparágakban – összesen mintegy 44 millió munkahelyet teremt.