Agrárközélet

Júniusi eleji parlagfű helyzetkép

Agrofórum Online

Május harmadik dekádjában megérkezett a várva-várt csapadék, melynek hatására a talaj felső rétegében lévő gyommagok csirázásnak indultak, többek között a parlagfű is. Szakirodalmi adatok szerint, április hónap a parlagfű csírázásának, kelésének a „csúcs” időszaka, de ezt követően is jól csírázik. Az idén április száraz és hűvös volt ezért, a parlagfű tömeges csírázása csak a csapadék megérkezését követően kezdődött.

Parlagfű helyzetkép a szántóföldeken:

A kapás kultúrákban a május végi esők következtében tömeges gyomkelés volt megfigyelhető, ekkorra a termelők a gyomirtást jelentős területen már elvégezték, és ekkor még sem a kukorica, sem a napraforgó nem rendelkezett jelentős gyomelnyomó képességgel. A kalászos gabonákat illetően az aszályos alföldi régiókban és a gyengébb termőtalajokon, ritkábbak és alacsonyabbak az idén az állományok, minek következtében a gyomelnyomó képességük is gyengébb. Mindez elősegítette a parlagfű kelését az őszi gabonákban ezért, sok helyen megtalálható az állományokban megbújva a parlagfű, amely majd a tarlón válik láthatóvá. Sajnos a csapadékos szeles idő nem könnyítette meg a gazdák helyzetét, a gyomirtások újbóli elvégzését illetően, ezért csúsztak a kezelések, ami csökkentette a hatékonyságot. A kapás kultúrák esetében május végén a gazdák elvégezték a sorközművelést, ami javított a helyzeten, de a sorokban illetve a táblaszegélyekben, mezsgyékben ott maradt a parlagfű. Az idén is problémát fog jelenteni a dűlőutak szélén megtalálható parlagfű, amely továbbra is a „senki földje”, eddig legalábbis jellemzően nem történt azokon védekezés.

Parlagfű a napraforgó sorokban. Fotó: Nagy László

Parlagfű helyzetkép a nem művelt, nem mezőgazdasági területeken:

A mezőgazdaságilag nem művelt területeken is megfigyelhető a május végi esők hatására tömegesen kelő parlagfű. Ahol már megtörténtek az első védekezések, ott egyszerűbb a helyzet mivel, a nemrég kelt növények akár gyomirtó szerrel akár egy jól elvégzett kaszálással jól irthatóak. Azokon a területeken, ahol még az idén nem védekeztek, rosszabb a helyzet, mivel a fejlett parlagfű „árnyékában” lévő nemrég kelt növények, gyomirtó szerrel már nem érhetőek el, illetve csak kedvezőbb pozícióba kerülnek a fejlettebb, konkurens növények kaszálását követően.

Útszéleken kelő parlagfű. Fotó: Nagy László

Jelenleg a védekezések terén az utolsó előtti pillanatban vagyunk, mivel a Nyugat- és a Dél-Magyarországon már generatív fázisban lévő parlagfüvek is megtalálhatóak.

Továbbra is az a cél, hogy a virágbimbók kialakulása előtt elpusztítsuk a parlagfű növényeket, illetve meggátoljuk, vagy legalábbis ne segítsük elő a talaj felesleges bolygatásával a további kelését.

Kiskertben, ágyásokban továbbra is a leghatékonyabb védekezés a gyomlálás, kapálás itt célszerű továbbra is a saraboló kapát használni, amely a talajfelszín alatt sekélyen haladva vágja el a gyomok gyökerét. A csapadék hatására a fűfélék is szárba indultak minek hatására jelentősen megnőtt a gyomelnyomó képességük, amit a többszöri nyírással, kaszálással illetve tápanyag utánpótlással tovább javíthatunk.
A közterületen továbbra is a kaszálás a fő védekezési mód, melynek a hatékonysága a megfelelő végzésétől nagyban függ.

A legfontosabb teendő, hogy időben észleljük a kelő parlagfű növényeket és a leghatékonyabb védekezési módot válasszuk ki.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Az őszi káposztarepce gyomirtásának sarokpontjai

2019. január 27. 08:35

Mint minden kultúrnövény, így a repce esetében is igaz, hogy azok a gyomok okozzák a legnagyobb terméskiesést, melyek együtt kelnek vele. Mindig akkor járunk el helyesen, ha az első adandó alkalommal végrehajtjuk a gyomirtást.

Éljünk együtt a fenyércirokkal?! - A rezisztens fenyércirok szabályozásának lehetőségei

2018. március 3. 11:44

Az Ötödik Országos Gyomfelvételezés adatai alapján nyolc egyszikű gyomfaj igényel a gazdálkodóktól nagyobb odafigyelést.

Csökkentené a gyomirtó szerek használatát? Itt az elektronikus gyomirtás

2019. február 3. 06:33

A megoldás több szempontból is kifejezetten előnyös: organikus, nincs szükség hozzá vízre, nem okoz kárt a talajban, és gazdaságos is.

Gyomirtó robotok lehetnek a jövő megoldásai?

2020. július 15. 10:59

A Covid-19 járvány miatt az évente nagy sikerű DLG szántóföldi bemutató az idén nem került megrendezésre. Helyette a szervező DLG digitális előadás sorozatot (webinar) szervezett német, ill. angol nyelven. Az angol nyelvű program, amelyet 450 látogató követett, „A mechanikai növényápoló robotok, mint a herbicid alkalmazás alternatívája” címen futott.