Agrárközélet

Katasztrófához vezethet, ha tovább csökken a biodiverzitás

Agrofórum Online

Az emberiség élelmezésének biztosítása a mezőgazdaság jelenlegi legnagyobb kihívása. Bizonyos növények, állatok és mikroorganizmusok az élelmezés fenntartásában kulcsfontosságúak, de sajnos közülük sok már kihalt, vagy a kihalás szélére sodródott. A tudósok ezért riadót fújtak.

Földünk élelem készletei egyre inkább veszélybe sodródnak a biodiverzitás folyamatos pusztítása miatt – olvasható az independent oldalán. Ennek oka, hogy többek között a mezőgazdaság szereplői sem védik eléggé azokat a növényeket, állatokat és mikroorganizmusokat, melyek segítenek létrehozni és fenntartani az emberiség élelmiszerkészletét. Egy tanulmány szerint, amennyiben nem teszünk valamit a természetes ökoszisztéma fenntartása érdekében, a globális készlethiány fokozatosan növekedni fog az elkövetkező időszakban.

Szigorú előírások vannak ugyan világszerte számos országban, de ezek betartása sem elég a jelek szerint ahhoz, hogy a biodiverzitás csökkenését meggátoljuk. Sokat mondó adat, hogy az elmúlt 20 évben a világ növényzetének 20 százalékánál figyelhető meg a termésmennyiség csökkenése.

A növényi vegetáció produktivitásának csökkenése mellett ami igazán rémisztő, az a beporzásért felelős rovarok számának drasztikus csökkenése. Mellettük a kártevőket pusztító madarak és az óceánok és tengerek táplálékláncának alapját képező halfajok száma is drámai csökkenést mutat.

A mezőgazdaság felelősségét kiemelik ebben a témában, ugyanis sokak szerint a modern mezőgazdaság kizsákmányolja a termőföldeket. Mindez azt jelenti, hogy azokat a növényeket, állatokat és mikroorganizmusokat elpusztítja, amelyek hosszú évszázadok, évezredek óta segítik a haszonnövények fejlődését keléstől betakarításig. Természetesen a problémáért nem csak a mezőgazdaság a felelős, a gyárak, gépek által kibocsátott káros anyagok, valamint a klímaváltozás is negatív hatással van a biodiverzitás csökkenésére.

Mi lehet a megoldás erre az égető problémára? Szakértők szerint szükség van az élelmiszer-előállítás módjainak megváltoztatására, valamint kulcsfontosságú kérdésként kellene kezelniük a mezőgazdasági vállalkozásoknak is a biodiverzitás fenntartását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Egyre több kínai fektet be a bolgár mezőgazdaságba

2019. március 28. 13:33

Növekszik a kínai befektetők érdeklődése a bolgár mezőgazdaság iránt. A kínai vállalkozók többnyire a gabona, a kukorica és a szőlő termesztésére összpontosítanak Bulgáriában.

Belvíz: már 65 ezer hektár víz alatt - képgalériával

2018. március 20. 10:16

Az elmúlt napokban 65 ezer hektárra nőtt és várhatóan tovább növekszik Magyarországon a belvízzel elöntött terület nagysága - közölte Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője.

A mezőgazdasági kibocsátás csaknem felét az Alföld adja

2020. augusztus 30. 04:36

A területileg legnagyobb alföldi régiók szerepe kiemelkedő a mezőgazdasági termelésben: folyó alapáron a teljes kibocsátás közel felét adják.

Mezőgazdaság: jöjjenek a fiatalok!

2019. július 24. 09:21

A több évtizede gazdálkodó mezőgazdasági termelők nagy részénél napjainkban egyre sürgetőbbé válik a generációváltás. Mindez óriási kihívás elé állítja az ágazatot, ugyanakkor lehetőséget is jelent, hiszen a fiatalokkal friss, az információs társadalom nyújtotta tudás is bekerülhet a mezőgazdasági gyakorlatba. Az OTP Agrárszakértői szerint célszerű lenne megerősíteni a fiatal gazdákat segítő eszközöket.