Agrárközélet

Keleti országok képviselőivel tárgyalt az agrárminiszter

MTI

Nagy István agrárminiszter hivatalában fogadta a Török Köztársaság mezőgazdasági és erdészeti miniszterét, India vízügyi miniszterét és az Iráni Iszlám Köztársaság nagykövetét. A kétoldalú tárgyalások során a kereskedelmi lehetőségek bővítéséről és az öntözés potenciális együttműködési területeiről, valamint ezek fejlesztésének lehetséges irányairól volt szó - közölte az agrártárca kedden az MTI-vel.

Törökország és Magyarország számára nagy lehetőség lehet a közös fellépés harmadik piacokon, például a vetőmag, húsáruk tekintetében – mondta az agrárminiszter Bekir Pakdemirli török mezőgazdasági és erdészeti miniszterrel folytatott tárgyalásán, amelyen javaslatot tett egy globális vetőmagbeszállítói hálózatra, amely fedezhetné a fejlődő országokban az élelmiszerigényeket a jövőben.

A felek kitértek a helyi gazdálkodók pénzügyi támogatásainak kérdéseire, az integráció szerepének erősítésére, és szó esett az agrárdigitalizációs technológiák, kutatási fejlesztések hazai és külföldi lehetőségeiről is. A két ország minisztere az élőállatokkal és a hústermékekkel kapcsolatos lehetőségekről, innovatív megoldásokról is tárgyalt – ismertette a szaktárca.

Indiával újra kell éleszteni a mezőgazdasági kapcsolatokat – jelentette ki Nagy István a közlemény szerint. Az agrártárca vezetője az ázsiai ország vízügyi miniszterével, Shri Gajendra Singh Shekhawattal az öntözés témakörében felmerülő lehetséges együttműködésről tárgyalt.

A magyar kormány kiemelt célja az öntözött területek jelentős növelése. Indiával az öntözés kapcsán jó együttműködési lehetőségek kínálkoznak, ezért a magyar tárcavezető felajánlotta, hogy készséggel cserélnének tapasztalatot az indiai féllel, aki méltatta Magyarország élelmiszerfeldolgozási tevékenységét, és ösztönözte a technológia és tudás cseréjét ebben a témában is. Nagy István felajánlotta a magyar agrárminisztérium segítségét, és kiemelte, hogy fontos ázsiai partnerként tekintenek Indiára, céljuk az agrárgazdasági kapcsolatok élénkítése.

Az Iráni Iszlám Köztársaság nagykövetével, Rajabi Yazdi Gholamalival folytatott megbeszélésen az agárminiszter tájékoztatott arról, hogy Magyarország nagy gabonatermelő, a világ egyik fő vetőmag-exportőre. A zöldség- és gyümölcstermesztésben kiváló, jó minőségű alapanyagokkal és feldolgozott termékekkel rendelkezik, így a tárca kiemelten fontosnak tartja a kereskedelmi kapcsolatok fejlesztését és bővítését. A miniszter jelezte, a gombatermesztés, gyógynövény-termesztés és takarmányozás területén is van olyan magyar technológia és tapasztalat, amely hasznosítható az iráni piacon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Újabb országok vezetnek be vámot az amerikai intézkedésekre válaszul

2018. június 22. 11:07

India megemelte egy sor, az Egyesült Államokból származó agrártermék – például az alma, a mandula, a csicseriborsó, a lencse és a dió –, valamint a vas és az acél vámját.

Búzatermés: Öröm után üröm Indiában

2018. december 6. 11:13

Ágazati elemzők szerint a várható terméscsökkenés növelheti a helyi búzaárakat, és arra kényszerítheti a világ második legnagyobb termelőjét, hogy csökkentse a gabona behozatali vámját a kínálat növelése érdekében.

A világ második marhahús exportőre India

2019. szeptember 25. 09:02

Az indiai termelés, szintén ideszámítva a vízibivalyokat, a 7,4 millió tonnás Kína után következik a maga 4,3 millió tonnájával.

Nagyobb területen akarnak rizst termelni

2020. június 19. 08:48

Indiai rizstermelése valószínűleg rekordszintre emelkedik ebben az esztendőben. A gazdálkodók a kedvező mértékű monszunesőzések miatt bízhatnak nagyobb betakarításban.