Agrárközélet

Kína először használhatja fel egész éves importkvótáját

Agrofórum Online

Kína felgyorsította a külföldi gabonafélék vásárlását 2020 első felében, és először fordulhat elő, hogy teljes mértékben felhasználja a kukorica és a búza behozatalára vonatkozó éves kvótáját – jelentették kereskedőkre és elemzőkre hivatkozva.

Kína, a világ legfontosabb mezőgazdasági felvevőpiaca a januártól júliusig tartó időszakban 3,66 millió tonna kukoricát importált, amely a közzétett vámügyi adatok szerint a gabona éves 7,2 millió tonnás kvótájának 51 százalékát érték el. Az adatok szerint a búzaimport 3,35 millió tonnát tett ki, ami az egész éves kvóta 35 százaléka, a teljes engedélyezett mennyiség 9,64 millió tonna.

Tavaly Kína az éves kukoricaimport kvótának csak 67 százalékát és az éves búza-kvóta egyharmadát használta fel.

Az import növekedése fokozza azokat a várakozásokat, melyek szerint Kína első ízben használhatja fel teljes mértékben egész éves kukorica- és búzakvótáját – nyilatkozta egy szakmai forrás.

„A piac arra számít, hogy Kína közel 10 millió tonna kukoricát importál ebben a naptári évben” – tette hozzá egy elemző, aki az ügy érzékenysége miatt nem járult hozzá nevének nyilvánosságra hozásához. „Elsősorban az Egyesült Államokkal megkötött, első fázisú kereskedelmi megállapodásban vállaltak teljesítéséhez járulnak hozzá az eddigi üzletkötések” – fűzte hozzá a neve elhallgatását kérő szakértő.

Kína az elmúlt hetekben felgyorsította az amerikai mezőgazdasági termékek beszerzését, beleértve a korábban megszokottól nagyobb mennyiségben vásárolt kukoricát is. A 2019/2020-as és a 2020/2021-es terményévben történő szállításra kötötték jellemzően a szerződéseket.

„A kontraktusokban érintett amerikai kukoricát nem feltétlenül szállítják le fizikailag 2020-ban, de tekintettel a mennyiségekre, úgy tűnik, hogy Kína kitölti a kukorica vámkontingenseit” – nyilatkozta Darin Friedrichs, a StoneX vezető elemzője.

Az importőrök az utóbbi időben aktívan vásároltak búzát az Egyesült Államokból és Ausztráliából is – jelentette ki két kínai gabonakereskedő.

„Nagy esély van arra, hogy Kína fel fogja használni az összes búzára vonatkozó éves kvótát is ebben az évben” – mondta el egy kereskedő, aki egy állami tulajdonban lévő cégnél dolgozik.

Kína bizonyos mennyiségű rizs, kukorica és búza behozatalát úgynevezett vámkontingens-rendszer (TRQ) révén engedélyezi, amely alapján az importőrök meghatározott mennyiségeket vásárolhatnak, alacsony, 1 százalékos vámtételek mellett. Ezzel szemben a kvótán felüli mennyiségre 65 százalékos vám vonatkozik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Lélektani szint fölé drágult a szójabab

2020. szeptember 15. 05:57

Európában a fontosabb agártermékek közül kettő, a malmi búza és a repce drágult, de kiegyenlített volt a piac.

Syngenta a világ élvonalában a kalászos vetőmagban is

2018. július 31. 14:14

A Syngenta elsősorban növényvédelmi termékeiről és napraforgó genetikájáról ismert. Azonban azt kevesen tudják, hogy az elmúlt néhány év során a kalászos genetikában is a világ egyik vezető vállalatává lépett elő.

Hét hónapos csúcsról csökken a szójabab ára

2020. augusztus 21. 08:41

A párizsi árutőzsdén a kukorica ára nem változott, de másik három fontos teremék, a malmi búza, a repce és a takarmánybúza ára csökkent.

Látványosan drágult öt nap alatt a szójabab

2020. június 8. 08:03

A malmi búza ára 0,8 százalékkal, azaz 1,5 euróval a 186,75 euró/tonnás szintig csökkent Párizsban egy hét alatt. A takarmánybúza kereskedésébe enyhe, 0,2 százalékos pluszt az elmúlt öt nap.